EvkaKovacova
24.03.16,08:08
Manželia majú spolu dve deti, a ešte jedno má manželka z prvého manželstva, všetky tri deti žijú v spoloč.domácnosti s rodičmi. Matka si v zamestnaní nárokovala DB na jedno spoločné dieťa na 5 mesiacov a na jedno z prvého manželstvo tiež na 5 mesiacov, lebo týchto 5 mesiacov bola v roku zamestnaná. (ale tie mesiace boli v 4 až 8 mesiac- čiže v strede roka).
No a manžel si v zamestnaní nárokoval DB na to druhé spoločné dieťa celý rok, a na to spoločné dieťa čo mala manželka v 4 až 8 mesiaci, tak na to dieťa si manžel nárokoval prvé tri mesiace. Ako im ten DB mám v DP FO A podeliť? Môžem to urobiť nasledovne?
manželka len to čo mala, čiže 4 až 8 mes. na tie dve deti čo mala aj v zamestnaní, a manžel všetky zostávajúce mesiace na všetky tri deti. ???
ivka70
24.03.16,07:13
Deti sa na účel daňového bonusu nemôžu rozdeliť. Viď § 33 odsek 4 zákona 595/2003 po novele zákonom 177/2004.
http://www.porada.sk/t301-danovy-bonus-rozdelenie-medzi-rodicov.html

Moze sa delit poberanie v mesiacoch (napr januar-marec matka vsetky deti, april -december otec vsetky deti) ,ale nemoze za jeden mesiac poberat otec na jedno dieta a matka na dalsie.
Treba to opravit v tomto zmysle.
Mila123
24.03.16,07:17
komplikovanejšie by to nešlo......(nečítala som kto kedy si DB uplatňoval),
viem, že platí jedno pravidlo, že ak sú manželia musia si uplatňovať všetky deti aj z predchádzajúcich vzťahov, môžu uplatňovať po sebe, ale nesmú si deliť deti medzi sebou ....
EvkaKovacova
24.03.16,07:22
a ako by som to konkrétne mala opraviť ? Keď si už matka nárokovala v zamestnaní za 4-8 mesiace? Mám dať DB na všetky tri deti na celý rok otcovi ? ale čo s tými mesiacmi čo si medzi tým matka na tie dve deti zobrala?
EvkaKovacova
24.03.16,07:23
Mila, a čo s tým teraz pri DP ? ako to dať do poriadku?
ivka70
24.03.16,07:26
Da sa tak ,ze cele uplatnit otcovi. Matka by DB vratila v DP a otec by si ho vyziadal.
Alebo otcovi uplatni DB na vsetky deti za 1-3 a 9-12 a matke na vsetky deti za 4-8.
Tak budu mat mensie nedoplatky.
V kazdom pripade to musi byt jasne z DP, ktory rodic si v ktorom mesiaci uplatnil DB (na vsetky deti).
EvkaKovacova
24.03.16,09:10
ďakujem, urobila som to tak ako si mi poradila druhú možnosť