fero2412
06.04.16,14:02
V máji 2014 som predal nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve.
Podľa zákona o dani z príjmov v ustanovení § 9 zákona o dani z príjmov vymedzuje podmienky, ktoré musia byť splnené pre oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti, citujem: "Od dane je oslobodený príjem: z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia. ... Ak príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, daňovník takýto príjem v daňovom priznaní neuvádza a z tohto titulu daňové priznanie ani nepodáva." Tuto podmienku som splnil, ale aj napriek tomu mi Mestský úrad v Žiline posiela Rozhodnutie k dani z nehnuteľnosti za roky 2015 a 2016. Od februára 2015 máme s manželkou trvalý pobyt na inej adrese ako predaná nehnuteľnosť. Urobil som niekde chybu a nesplnil si nejakú povinnosť?
ivka70
06.04.16,12:09
Bol si odhlasit na MU najneskor v januari 2015 nehnutelnost z evidencie dna dan z nehnutelnosti a novy majitel sa bol v tomto obdobi k dani z nehnutelnosti prihlasit?

To, co pises, je oslobodenie od platenia dane z prijmu z predaja nehnutelnosti.
Dan z nehnutelnosti je ina dan.

Zjavne novy vlastnik "zabudol" prihlasit nehnutelnost na seba na platenie dane z nehnutelnosti.
Kvaka
06.04.16,12:15
Mýliš si oslobodenie od dane z príjmu pri predaji a platenie dane z nehnuteľnosti. Pri predaji nehnuteľnosti nový vlastník podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na príslušný mestský úrad. Ty si mal podať čiastkové daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti tiež tam, odkiaľ ti prišiel výmer. V tomto priznaní si mal uviesť veci na správnu mieru, teda tam by si predanú nehnuteľnosť už neuvádzal. Zmeny v platení dane z nehnuteľnosti sa týkajú vždy podľa stavu k 1.1., takže ak si už k 1.1. 2015 nehnuteľnosť nevlastnil, nemal by si ani platiť daň. Choď na mestský úrad a vybav to priamo tam.
ivka70
06.04.16,12:30
fero2412
06.04.16,12:48
Ďakujem za info, odhlásiť sa na MU som nebol
ivka70
06.04.16,12:53
Hlavne to mal novy vlastnik prihlasit ....takze aj toho posli ....
Katy a R
06.04.16,13:44
hlavne on si mal splniť svoju povinnosť;) ... čiastkové DP kvôli zániku daňovej povinnosti! či si splní povinnosť nový majiteľ, to ho až tak trápiť nemusí;)
Kvaka
06.04.16,13:47
Zmeny v platení dane sa posudzujú podľa zmeny vlastníctva nehnuteľnosti zapísané v katastri k 1.1. daného roku, ak takéto zmeny vo vlastníctve sú, tak daňové priznanie alebo čiastkové daňové priznanie sa podáva do konca januára, pozri napríklad tu: http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/etrend-radi-dan-z-nehnutelnosti.html
Kvaka
06.04.16,14:00
Už musí podať iba dodatočné daňové priznanie, ak to čiastkové k dani, ku ktorej zanikla daňová povinnosť, nepodal do 31.1. 2015
.
Katy a R
06.04.16,14:10
noveď si mu dobre napísala - nech radšej osobne ide vybaviť;) ... keď už tak neskoro - a keď si mýli daň z nehnuteľnosti s daňou z príjmu :)