Minoss
08.04.16,15:29
Dobry den, potrebujem poradit, precital som vsetko vyssie, ale nie som si isty postupom.
Mame 1.5 rocne dieta, manzelka sa prihlasila od 1.4.2016 na urad prace ako nezamestnana a ziskala narok na davku v nezamestnanosti (ukoncila dohodou PP so zamestnavatelom pocas rodicovskej).
Ked som manzelku odhlasoval z poberania rodicovskeho prispevku a chcel to prehlasit na seba, tak v Soc.P. nam pani na klientskom centre poradila, ze ja ako manzel mam narok na matersky prispevok (overila to v pocitaci) na 28 tyzdnov, co je vyhodnejsie ako rodicovsky prispevok. Ja som na zamestnanec s trvalym pracovnym pomerom. Vraj vsak mozem normalne chodit do prace a zarabat a popri tom poberat matersku davku, len musim zmenit pracovnu poziciu (ak nechcem menit zamestnavatela).
Moja otazka je, ze co prakticky znamena ta zmena pracovnej pozicie? Co vlastne musim so zamestnavatelom vykonat? Zamestnavatel sa s tym nestretol a nevie, ako a co je potrebne.
a) postacuje napr. zmena pracovnej pozicie dodatkom k aktualnej pracovnej zmluve, trebars na tu dobu 28 tyzdnov?
b) ci je potrebne ukoncit pracovny pomer, z ktoreho vznikol narok na matersky a podpisat novu pracovnu zmluvu?
c) ci pracovny pomer neukoncovat, len poziadat o rodicovsku dovolenku a nasledne podpisat novu pracovnu zmluvu alebo dohodu o pracovnej cinnosti s rovnakym zamestnavatelom?
ak som podpisal prevzatie dietata do starostlivosti od 1.4.2016 a toto je v ziadosti do Soc.P. Mam teraz pockat, ako sa vyjadri Soc.P. ku ziadosti o materske, ci uz teraz ten pracovny pomer (vid vyssie) riesit so zmenou od 1.4.2016 ?
Na co ine si pripadne dat pozor? Ak som pochopil spravne, tak narok na dovolenku sa nekrati pocas tych 28 tyzdnov? A ak som spravne pochopil, tak v pripade PN nevznika pocas rodicovskej dovolenku narok na nemocenske?
vopred dakujem za odpoved
Milan

dobry den, nik sa nenajde, kto by odpovedal?