isofruit
14.04.16,19:09
V priloženom súbore potrebujem pomôcť s funkciou. Na karte "žlte" potrebujem k jednotlivým názvom vitamínov (stlpec B) , priradiť k množstvu (stlpec C) údaje z karty "celkom" na základe nasledujúcich podmienok. Na karte "žlte" - vitamín A v stlpci "množstvo" automaticky dosadiť všetky množstva vitamína A z karty "celkom", ktoré sú vyfarbené žltou farbou. Tie čo sú vyfarbené inou farbou - nezaratávať. Do úvahy treba vziať, že na karte "celkom" jednotlivé položky môžu meniť poradové čísla pod kt. sú uložené. dakujem
isofruit
19.04.16,10:22
ďakujem, celkom to spĺňa to čo potrebujem. Trocha mi vadí ten pomocný stĺpec, keďže sa ide o cca 500riadkov pri kt. to musím neustále dopĺňať. Chcem sa spýtať na možnú inú alternatívu bez tohto pomocného stĺpca pri zachovaní rôznej farby bunky, alebo aj farby písma u jednotlivých položiek.
Kabaka123
19.04.16,10:49
a pozeral si tie linky, čo som ti priložila?... pozri si súbor súčtyja3x
isofruit
19.04.16,17:24
výborne, presne takto to potrebujem - subor "skladovka s makrom.xls" . Ako dostanem to makro do svojho zošita prípadne tu funkciu "sumafar"? Keďže moje znalosti s prácou s makrami sú nulové.
ďakujem
Kabaka123
20.04.16,04:04
funkcia sumafar je viazaná na makro, je to vlastná funkcia definovaná užívateľom...

office 2003 - vloženie makra - nástroje-makro-editor visual basic-druhá kolonka vedľa excelu(insert userform)-modul

sem vložíš makro a uložiš

pozri si link sučty... tam je vloženie makra aj s návodom
isofruit
21.04.16,17:59
Asi som sa prenáhlil, keďže až teraz som detailnejšie začal pracovať a zisťujem že sa neviem ďalej pohnúť. Možno je chyba v makre, možno som to zle vysvetlil. V novom upravenom súbore skladovka s makrom1.xls , som upravil kartu "celkom". Potrebujem aby mi na karte "žlté" resp. "modré" priradilo hodnotu aj k správnej položke podľa farby. V tomto prípade na karte "žlté" v bunke B2 je suma všetkých žltých položiek z karty "celkom" a nie len hodnota ktorá je pre Vitamín A - žlta farba. Položky a ich hodnoty na karte "celkom" sa môžu meniť,vymazať.
Ešte jedna otázka k funkcii "sumafar" , ako zistím argument pre číslo farby? V tomto prípade číslo 6 pre žltú farbu.
Kabaka123
22.04.16,04:09
vyjadril si sa zrozumiteľne, aj makro pracuje správne...

problém makra je v tom, že počíta všetky žlté položky.... tak ako hovoríš
keď zmeníš hodnotu žltému vitamínu tak ju zaráta do žltého vitamínu A
tak ako to chceš viem ja poriešiť pomocným stĺpcom v predchádzajúcom súbore

k funkcii sumafar - ja mám office 2003 a mám nainštalovaný doplnok od Radka Jurečka RJ tools, kde je funkcia - index farby,ktorý zistí farbu písma alebo pozadia

budem ešte dumať a posuniem ďalej Tvoj problém
isofruit
22.04.16,11:43
ďakujem za iniciativu a ochotu.
sthruska
23.04.16,17:51
Tak naslepo
KDYŽ(A(SumaFar(celkom!C3:C15;6);SUMIF(celkom!B3: B15;celkom!B3;celkom!C3:C15)))
sthruska
23.04.16,19:11
S Excel-om už roky nepracujem, ale
1 - nikto nevie čo si urobila. Takže hoď sem opravený súbor. Kristáľové gule tu nedržíme.
2 - ako je možné, že excel nezareval na nespárované zátvorky?
3 - čo si pamätám, tak excel má zvýrazňovač zátvoriek. To znamená, že označí k sebe patriace zátvorky.

Neviem ako máš určenú farbu, ale lepšie je miesto farby použiť nejaké číslo. Bude niekde skryté. A robiť s ním.

Poznámka: to je úloha ako vyšitá pre databázu. Napr. Access. Ak ho máš.
sthruska
23.04.16,19:43
Veď som ho pozeral. Ale kombinácia češtiny/slovenčiny s angličtinou ma zabíja :)
Hm, ale veď to robí presne to čo si mu napísala. Má spočitať hodnoty podľa farby. Nič viac. A to presne sedí.
Ja tam ten zložený vzorec nevidím. To jest doplnenie druhej podmienky.
A podľa čoho chceš rozoznávať vitamíny. Podľa názvu to nesmieš robiť!!! A ja tam identifikátor nevidím.

Mamka moja, až teraz som si všimol, že tam máš spojené bunky. Prečo?! To si zarábaš na problémy.
sthruska
23.04.16,20:28
Chcel som tu vložiť obrázok, alebo do súkromnej správy, ale nervy mám len jedny. Takže len slovne.-
Mala by si si doplniť ešte stĺpce a to
- kód farby
- kód tovaru (vitamínu)
a pracovať s nimi.
Idem spať.
Kabaka123
24.04.16,04:30
v pôvodnom súbore sú spojené bunky, tiež neviem prečo.... ja som ich oddelila...

no v pôvodnom súbore spočíta len podľa farby.... ale je potrené, aby spočítalo aj podľa hodnoty....

zložený vzorec je až v mojom súbore, v jeho nie,
v jeho je len sumafar, v mojom je aj sumif

(stĺpec kód farby tam pôvodne bol, v stĺpci F, len zadávateľ ho zrušil, neviem prečo)

ja som to pôvodne nahrhla s kódom pre vitamín, bez funkcie na farbu, ale zadávateľovi sa nepáčilok, že kód musí ručne zadávať, bol tam pomocný stĺpec....
sthruska
24.04.16,07:17
Hm, ten zadávateľ je zamestnávateľ, alebo zákazník?

Všeobecne:
Excel je prioritne určený na technické výpočty. Dá sa použiť ako jednoduchá databáza. A ľudia ho vo veľkom znásilňujú na DB :( Asi preto, že si nekúpia MS Office professional.

K problému:
Vyzerá to na skladovú evidenciu.
- A to je pre DB, ako to tu už niekto nadhodil.
- Vôbec to nie je jednoduchá záležitosť. Zadávateľ určite bude požadovať rozšírenie funkčnosti. A čo potom?
- Hlavné obmedzenie Excelu je v rozsahoch a možnosti výberu údajov a ich následné spracovanie. To DB nepozná.
- Na internete sú zadarmo programy na evidenciu rôznych vecí a aj sklady. A niektoré sú celkom pekne vymakané. Pozri sa na to. Súčasný stav nepoznám.

Prípadne mi napíš na e-mail (sthruskahe googlemail), či súkromnú správu. Nech to tu nezanášame.
Kabaka123
24.04.16,09:03
zadávateľ otázky - isofruit, čo ja viem, kto to je? nepoznám ho
sthruska
24.04.16,12:07
A ja som seba samého presvedčil, že si to Ty Kabaka123:)
Snáď sa tu normované ovocie v pondelok ukáže.
sthruska
24.04.16,15:08
Teraz som si pozrel nový súbor. Prečo ako kód používaš text? Treba tam dať číslo. To je pre PC prirodzené = menšia záťaž a rýchlejšie.
Ten kód sa dá zautomatizovať. To si však vyžaduje:
- zadávať vitamíny zo zoznamu (ComboBox). Tie by museli byť nasekané na x riadkov dopredu, Alebo by sa vytvárali dynamicky v prípade potreby - tak by to malo byť.
- urobiť si na to funkciu.
Kabaka123
24.04.16,16:52
ok tak číslo... a combobox.... ako hovoríš, otázne je čo všetko do bude obsahovať akú databázu.... funkcia a makro nie je problém....

a robím to tak ako to viem... som samouk... , ale nemám nič proti tomu sa naučiť niečo nové...
mepex
25.04.16,06:01
Tu je moja funkcia, ktorá akceptuje aj zadanie farby ako podmienky.
Kabaka123
25.04.16,07:03
super teraz to pracuje tak ako má
Kabaka123
25.04.16,07:07
vyriešené