faklmen
22.04.16,10:24
Ahojte.
Chcel by som nahradit 4 tuzkove baterie nejakym sietovym adapterom.

Jedna sa o trvale LED svetlo na fotenie. Je na 4 baterky ale original nema ziadny vystup na adapter. Nakolko sa baterky rychlo vybijaju a svetlu sa postupne znizuje intenzita, potreboval by som ho napojit trvalo do siete.
Technicky by som to kablikmi vedel urobit ale neviem ci na to bude stacit klasicky 6V sietovy adapter. Netusim kolko mA by mal byt, aby som to nahodou neodpalil.

Na tom svetle nie su ziadne parametre, tak sa nemam od coho odrazit.
Tie svetla byvaju aj s napajanim cez adapter, len ja som kupil bez toho, lebo som myslel, ze LEDky az tak moc nežerú, ale je ich tam 48, tak asi žerú :)

Popripade nejake riesenie aby som nemusel stale menit baterie.
Ci neexistuje nejake original zariadenie na takuto moznost.
Nandrolon
22.04.16,09:06
Chcelo by to nejakým spôsobom zistiť odber. Podľa mňa by nejaký adaptérik 5V 1A /napríklad nabíjačka na mobil/tablet /v skutočnosti sa to len volá nabíjačka, ale je to iba zdroj jednosmerného prúdu, nakoľko nabíjačka je priamo na doske mobilu a tabletu/ stačil.
Ledky sú citlivé na kolísanie napätia.
Tie 4 "tužky" zodpovedajú zhruba 5-tim voltom /počítam z toho, že tá LEDKA bude fungovať aj na nabíjateľné tužkové batérie, kde je nominálna hodnota napätia 1,2V/.
Adaptér by si odpálil vtedy, ak by "neutiahol" odoberaný prúd.
Ak by si dal napr. adaptér 5V 2A /od výkonného mobilu/ a odber lediek by bol 0,2A tak sa nič nedeje a budú si ťahať iba tie 0,2A.
Ak by to bolo opačne, adaptér by zhorel.
Ak budeš používať adaptér, chcelo by ho tiež premerať na prázdno a aj pri zaťažení.
faklmen
22.04.16,09:19
Ono mi ide o to, aby som neodpalil to svetlo, adapter stoji 5 korun :) Myslim, ze som tam mal aj nabijatelne baterky (1.2V).
Takze by mi stacilo zohnat 5V adapter cca 1000 - 2000 mA? Naletovat priamo kabliky a skusit. Svetlo si potiahne štavy kolko potrebuje?
Nandrolon
22.04.16,09:25
Pri každom jednom "bastlení" je riziko odpálenia. Dôležité je, aby si to riziko čo najviac minimalizoval.
Ak ale hovoríš že tam idú 4 tužky, použil by som adaptér 5V a nejaký 2A. Skús to ešte otvoriť a ak sa dá, zistiť typy lediek a na internete dohľadať aká je ich spotreba, aspoň približne, tie 2A by ale mali stačiť.
Alebo použiť plne nabité nabíjateľné batérie, nechať zapnuté vkuse /ale nejako chladiť, lebo LEDky sa hrejú, preto často majú aj integrované chladiče, a následne to vypočítať podľa spotrebovanej kapacity a času.
Ide o to, aby si nepoužil adaptér, kde síce bude napísané 5V ale naprázdno tam bude rvať 10V.
Myslím že nejaký adaptér od značkového mobilu by bol vhodnejší. Robia sa trošku serióznejšie ako noname adaptéry.
faklmen
22.04.16,09:39
Ja viem ze je to totalna amatercina, ale co uz.
Je to taketo svetlo http://www.amazon.com/Neewer-Display-Control-Adapter-Diffusers/dp/B00JO64MY6
Nejake starsie nabijacky z mobilov mam doma, tak skusim.
Nandrolon
22.04.16,11:21
Ktovie, aký typ lediek to je.
Ak zoberiem LED SMD 3528, tak 60 lediek má 4,8W, to znamená že 48 lediek má 3,84W príkon, to máš pri 5V 0,7 A + nejaké straty. Ak to zdvojnásobíme, tak 2A zdrojík od tabletu by mal stačiť. Zase na druhej strane tie 2A zdroje to sú už k výkonným mobilom, doma mať taký asi nebudeš.
Ale možno niečo takéto by sa dalo použiť. http://www.ebay.com/itm/2A-5V-Dual-2-Port-USB-Wall-Adapter-Charger-EU-Plug-For-Samsung-S4-S5-iPhone-LG-/391327235089?var=&hash=item5b1cebbc11:m:mnj4-mBGsqV_z_Fx66HeByw
Nandrolon
22.04.16,11:24
misoft
22.04.16,12:23
LEDky - každá to má inak (podľa farebného spektra) - napájacie napätie je niekedy od 2,5V do 3,5V, prúd od 25mA do 50mA.
Musel by najskôr pri tomto množstve (48 LEDiek) zistiť prúdové zaťaženie (prúd) - tie LEDky budú istotne zapojené v sérii v paralelných skupinách (sério-paralelné zapojenie), aby bola dosiahnutá správna hodnota napätia a prúdu.
faklmen
22.04.16,12:27
Tak to ja tazko zistim, nerozumiem sa tomu.
Co by sa pri 5V 2A adaptere mohlo stat, ked to cez neho zapojim?
misoft
22.04.16,12:28
Mohol by si ich odpáliť.....
Nandrolon
22.04.16,13:18
Misoft. Ja to beriem tak, ze iba nahradim /co najpresnejsie/ tie 4 tuzky, na ktore to je stavane...
misoft
22.04.16,17:43
Tak použi stabilizátor. max.5V http://alzat.spseke.sk/zdroje/stabil/stabilizatoru.htm
A prúd vyreguluješ predradeným odporom.
faklmen
26.04.16,10:15
Tak som tam pripojil starsiu nabijacku z mobilu 5V/700mA. Vsetko funguje, akurat na displeji mi blika posledna ciarka na baterke. Ako ked su baterky v koncoch. Je mozne, ze to silnejsia nabijacka 5V/2A vyriesi? Lebo teraz to vypada, ze to ma malo stavy. Nemam teraz po ruke silnejsi adapter, by som to vyskusal. Alebo skusit 6V?
Nandrolon
27.04.16,04:05
faklmen
27.04.16,08:01
Ako vypada to pekne, dalo by sa zostroiť hocico. Nie som ale elektrotechnik tak to by som dokopy nedal.
misoft
27.04.16,14:25
Pokiaľ ti to ide na adaptér 5V/700mA - skús nájsť 5V/800-1000mA - malo vy to vydržať.
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=176&pg=det&article=49265
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=176&pg=det&article=59527
5€ je skoro zadarmo....:D