klaudia_8
23.04.16,10:14
Dobry den poradaci
Chcem Vas poprosit o radu.Obcianske zdruzenie ktoreho naplnou je organizacia volneho casu deti-animatorske aktivity,tvorive dielne,vylety,tabory...Pri dennom letnom tabore sa vyberaju poplatky za kazde dieta.A teraz sa pytam 1.treba k tejto cinnosti zivnost ak je to hlavnym cielom OZ? 2.podobne OZ (sukromne skolky ci ine) tieto poplatky vedu ako clenske prispevky(kvoli dani)? 3.plati sa vobec dan ak je to hlavnou cinnostou OZ? Prosim Vas kto v tom vie chodit vysvetlite mi to tak "polopate",citacie zo zakona viem citat tiez...
MarBar
25.04.16,14:41
1. Podľa môjho názoru živnosť netreba, živnosť sa zakladá pri podnikaní, podľa Obchodného zákonníka podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Táto vaša činnosť podľa mňa nie je sústavnou činnosťou za účelom dosiahnutia zisku. 2. Ja by som to neviedla ako členské príspevky, treba sa na to pozrieť v zmysle vašich stanov. Kto sa môže stať členom vášho združenia? Aký je proces prijímania nových členov? Ak by to boli členské príspevky, tak by sa z platiteľov stali vaši členovia, pozri sa do stanov, aké povinnosti v tejto súvislosti by vám vznikli. Bolo by to členstvo od zaplatenia - na akú dobu? Na rok do ďalšej akcie? Skôr by som to riešila formou daru, v zmysle zákona o dani z príjmov dary nie sú predmetom dane. 3. Z predchádzajúceho vyplýva odpoveď na tretiu otázku, či platiť dane. Ak si vyriešite 1. a 2. + zákon, ktorý máš prečítaný tak je odpoveď jasná. Mimochodom, len pre vás na zamyslenie: Akú máte bilanciu takej jednej akcie?. Dosahujete zisk? Ako s ním naložíte?
sonab
18.09.17,10:24
Ďakujem za odpovede. K Vašim otázkam: bohužiaľ, zatiaľ sme stále len v rovine úvah, plánovaní...