bučo
19.06.06,10:24
:) Ahojte poradačky!
Chcela by som upiecť nejaký kysnutý koláč s ovocím a posýpkou, pretože to máme všetci velmi radi, ale mám jeden problem: moje cesto vždy na druhý deň veľmi stvrdne, takže ak sa koláč nezje hned tak na druhý deň ho automaticky môžem vyhodiť.
Vie mi niekto poradiť fakt dobré kysnuté cesto, ktoré by sa dalo použiť aj pri pečení pizze. Dakujem veľmi pekne.
Fany
19.06.06,08:33
Skús dať menej vajec (alebo aj bez) a viac oleja (tuku, masla). A skladuj uzatvorené, aby zbytočne nevyschli.
A ešte, neviem, akú dávaš múku, ale mne sa osvedčilo 1/2 polohrubej a 1/2 hladkej. Je to trochu riedke, keď to robím, ale upečené je to jemnejšie.
tonkat
19.06.06,08:34
:) Ahojte poradačky!
Chcela by som upiecť nejaký kysnutý koláč s ovocím a posýpkou, pretože to máme všetci velmi radi, ale mám jeden problem: moje cesto vždy na druhý deň veľmi stvrdne, takže ak sa koláč nezje hned tak na druhý deň ho automaticky môžem vyhodiť.
Vie mi niekto poradiť fakt dobré kysnuté cesto, ktoré by sa dalo použiť aj pri pečení pizze. Dakujem veľmi pekne.
receptom na kysnuté cesto je tu dosť, skús pohľadať. Ináč všeobecná rada proti stvrdnutiu cesta je taká, že neoužívaj vajíčka. Chuťovo to nerozoznáš a cesto nestvrdne.
tiny77
19.06.06,08:48
mam skvely recept na kysnute cesto.
zvlast na pizzu a zvlast na parene buchty, alebo kolac s posypkou.

na to pizzove - sa musim kuknut doma

a na buchty - varene vo vode - asi toto:

1 kocka drozdia zlahka nadrobiť do misky s
6 PL teplejsieho mlieka
6 PL kryst. cukru = kvasok.

do vacsej misy preosiat
1 kg polohrubej muky
a 500 ml mlieka so stipkou soli


ked ti kvasok vykysne, (cca 5 min)
vylejes ho do muky a zapravís cesto (rucne asi 40 min, mixerom - 10 min)

(pozriem sa este pre istotu doma, ci sa dava i olej, ale myslim ze nie)

cesto dam na teple miesto - asi hodinu kysne.
potom priamo z misy odtrhujem cesto, plnim ovocným kompotom- slivkami, marhulami, alebo lekvarom, tvarujem gulky (velkost asi ako mensie ringloty) a hadzem do osolenej vriacej vody.
pod pokrievkou vrie 5 min, potom odkryt, poprevracat buchty na druhu stranu a varí sa dalsich 5 min.
krasne nakysnu, po vybrati sitkom - do nich picham vidlickou aby para vysla.
a dam do misy, polejem olejom, aby nevyschli.
posypat grankom, tvarohom, makom....
kto co ma rad :) dobru chut

to cesto je fajn aj na kolac s drobenickou. - ibaze ti staci 1/3 tohto cesta
- zlahka sa cesto z misy vyklopi na pomucený plech, zlahka sa prejde valcekom-oblozi sa ovocím - drobenicka sa pripraví z 50 g hery, 3 PL krystaloveho cukru, 1 hrncek hrubej muky.
da sa to zapiect. mnam.
bonapetit

to pizzove cesto prilozim vecer - to je dalsia mnamka.
LubicaN
19.06.06,08:50
Ja som robila kysnuté rožky od Palky (našla som tu na porade) a tie boli dobré dlho - kým sa nezjedli.

Ja keď robím kysnuté cesto od oka, ale dám tak na 3/4 kg polohrubej múky, 1 vajce, štipku soli, približne 3 hrste kryštálového cukru, kvások z 3/4 kocky droždia + troška cukru do teplého mlieka. Počas miesenia pridávam teplé mlieko podľa potreby. Nakoniec pridám asi 0,5dl oleja a ešte premiesim. Robím ho v umelohmotnej miske, miesim varechou. Potom použijem fintu z porady, prikryjem deklíkom na ohrievanie v mikrovlnke a šup do mikrovlnky, 7-10 sekúnd povrtím na plný výkon, mikro vypnem ale neotváram. Po pol hodinke je cesto krásne vykysnuté.

Toto cesto používam na kysnutý koláč na plech, alebo závin, s rôznymi obmenami sa dá použiť na čokoľvek.

Parené buchty - bez oleja.

Knedľa - mlieko nahradím teplou vodou, nedám olej a cukor do cesta už nepridávam (iba do kvásku)

Langoše - do cesta ide teplá voda a nastrúhané zemiaky uvarené v šupke, cukor len do kvásku.

...
bezradná
19.06.06,08:53
Skús dať menej vajec (alebo aj bez) a viac oleja (tuku, masla). A skladuj uzatvorené, aby zbytočne nevyschli.
A ešte, neviem, akú dávaš múku, ale mne sa osvedčilo 1/2 polohrubej a 1/2 hladkej. Je to trochu riedke, keď to robím, ale upečené je to jemnejšie.
Tak isto to robí aj moja máti a tie koláčiky, no rozprávka. Ja veľmi nerobím kysnuté cesto, lebo keď je redšie to cesto, hneď dávam múku a to sa samozrejme nesmie.:p
bezradná
19.06.06,08:59
Citujem georeo:

Knedľa - mlieko nahradím teplou vodou, nedám olej a cukor do cesta už nepridávam (iba do kvásku)

Presné ingrediencie neviem pri knedli, len toho sa držím, aby to cesto bolo tuhšie. Ako robíš knedlu? Nad parou alebo varíš vo vode? Ja robím nad parou (a ja nie som pod parou) asi 15-20min. po zovretí vody

Langoše - do cesta ide teplá voda a nastrúhané zemiaky uvarené v šupke, cukor len do kvásku.
Pri lángošoch som prešla z uvarených zemiakov na surové. Nastrúham asi 3-4 surové zemiaky. Potom sú po upečení chrumkavejšie
...[/quote]
učtovníčka
19.06.06,09:11
Ja som mala podobné problémy s kysnutým cestom, ale odkedy som objavila rýchlokysku od T.. tak mám po problémoch. Keď tam cesto vykysne tak sa mi už nikdy nestalo že by stvrdlo. Prebieha tam nejaký iný druh kvasenia.
Nikdy by som neverila že to môže byť v tej nádobe. Dostala som ju ako darček a strčila do špajze a používala ako misku na ovocie a pod. Až po návšteve jednej ukážky od nemenovanej firmy som zistila že čo mám doma. Odvtedy sa nehanbím za svoje kysnuté výrobky-najmä pagáče. A to som mala 20 rokov mindráky že so v tomto smere ľavá. Prvý pokus som urobila keď nebol nikto doma aby som zase nevyšla na posmech. Manžel nechcel veriť po tých rokoch že je to môj výtvor a jedlý aj po vychladnutí.
Fany
19.06.06,09:32
Ja som mala podobné problémy s kysnutým cestom, ale odkedy som objavila rýchlokysku od T.. tak mám po problémoch. Keď tam cesto vykysne tak sa mi už nikdy nestalo že by stvrdlo. Prebieha tam nejaký iný druh kvasenia.
Nikdy by som neverila že to môže byť v tej nádobe. Dostala som ju ako darček a strčila do špajze a používala ako misku na ovocie a pod. Až po návšteve jednej ukážky od nemenovanej firmy som zistila že čo mám doma. Odvtedy sa nehanbím za svoje kysnuté výrobky-najmä pagáče. A to som mala 20 rokov mindráky že so v tomto smere ľavá. Prvý pokus som urobila keď nebol nikto doma aby som zase nevyšla na posmech. Manžel nechcel veriť po tých rokoch že je to môj výtvor a jedlý aj po vychladnutí.
Môžeš, prosím priložiť recept na uvedené pagáče? Ja mávam tiež s nimi problém a inak je po nich u nás zhánka, tek chcem skúsiť. Díky. Rýchlokysku tiež používam, je to fajn.
LubicaN
19.06.06,10:37
Bezradná

Moja mamka robievala knedľu nad parou, mala na to taký šikovný hrniec, na vrch dávala smaltovaný "vandlík" na ktorom mala hore privarenú rúčku, aby sa dobre dvíhal, na vrch hrnca ukladala také ploské sitko s rúčkou a na to bielu hadru, ale to som zatiaľ nezohnala (videla som ho v katalógu EXTRA, originálne je určené na panvicu aby nestriekal olej. Aj som si ho pred rokom objednala, neprišlo). Zopár utierok som už spálila keď som ich uväzovala na hrniec, asi čosi robím zle, tak teraz robím knedľu varenú. Je tiež jedlá, aj keď na parenú podľa mňa nemá. Moja polovička zas chce iba varenú a pokiaľ možno, do cesta pridať nakrájanú zemľu alebo rožok. Cesto na knedľu robím hustejšie. Varím ho v takých oválnych pekáčikoch (na hydinu) čo sa položí jeden na druhý.

...a s tými langošmi. Moja mamka robieva bez zemiakov a z hladkej múky. Vyskúšam aj zo surových, bude to rýchlejšie... a keď aj lepšie...nedbám. To ich nastrúhaš na ako strúhadle, ako na zemiakové placky? Keď to bachnem nastrúhať do robota bude to OK?


gabriela7755
19.06.06,11:29
Moja svokra robí fantastické kysnuté koláče. Klasika: pol.muka, soľ, mlieko,
droždie ... nedáva vajcia a naviac na 1 kg múky pridáva jednu pochúťkovú
smotanu Vyskúšajte odporúčam
bezradná
19.06.06,12:17
Bezradná

Moja mamka robievala knedľu nad parou, mala na to taký šikovný hrniec, na vrch dávala smaltovaný "vandlík" na ktorom mala hore privarenú rúčku, aby sa dobre dvíhal, na vrch hrnca ukladala také ploské sitko s rúčkou a na to bielu hadru, ale to som zatiaľ nezohnala (videla som ho v katalógu EXTRA, originálne je určené na panvicu aby nestriekal olej. Aj som si ho pred rokom objednala, neprišlo). Zopár utierok som už spálila keď som ich uväzovala na hrniec, asi čosi robím zle, tak teraz robím knedľu varenú. Je tiež jedlá, aj keď na parenú podľa mňa nemá. Moja polovička zas chce iba varenú a pokiaľ možno, do cesta pridať nakrájanú zemľu alebo rožok. Cesto na knedľu robím hustejšie. Varím ho v takých oválnych pekáčikoch (na hydinu) čo sa položí jeden na druhý.
Knedle varím tak, že do hrnca nalejem 1,5-2 cm vody, dám tam ten starý klasický ohrievač na knedle(nesmie byť ponorený vo vode),keď voda zovrie, trocha ohrievač potriem olejom, aby sa knedle neprilepili a varím 15-20 min. Tie žemle som aj ja skúšala, trochu som ich opiekla v trúbe a tak zamiesila.

...a s tými langošmi. Moja mamka robieva bez zemiakov a z hladkej múky. Vyskúšam aj zo surových, bude to rýchlejšie... a keď aj lepšie...nedbám. To ich nastrúhaš na ako strúhadle, ako na zemiakové placky? Keď to bachnem nastrúhať do robota bude to OK? Lángoše robím tak, že miešam polohrubú m. s hladkou.Určite sa tomu nič nestane, ani keď tie zemiaky nastrúhaš, ja to robím na slzičkovom strúhadle s menšími očkami

*Ľ Nechcelo sa mi opakovať, tak som dopísala priamo do textu
bezradná
19.06.06,12:17
Bezradná

Moja mamka robievala knedľu nad parou, mala na to taký šikovný hrniec, na vrch dávala smaltovaný "vandlík" na ktorom mala hore privarenú rúčku, aby sa dobre dvíhal, na vrch hrnca ukladala také ploské sitko s rúčkou a na to bielu hadru, ale to som zatiaľ nezohnala (videla som ho v katalógu EXTRA, originálne je určené na panvicu aby nestriekal olej. Aj som si ho pred rokom objednala, neprišlo). Zopár utierok som už spálila keď som ich uväzovala na hrniec, asi čosi robím zle, tak teraz robím knedľu varenú. Je tiež jedlá, aj keď na parenú podľa mňa nemá. Moja polovička zas chce iba varenú a pokiaľ možno, do cesta pridať nakrájanú zemľu alebo rožok. Cesto na knedľu robím hustejšie. Varím ho v takých oválnych pekáčikoch (na hydinu) čo sa položí jeden na druhý.
Knedle varím tak, že do hrnca nalejem 1,5-2 cm vody, dám tam ten starý klasický ohrievač na knedle(nesmie byť ponorený vo vode),keď voda zovrie, trocha ohrievač potriem olejom, aby sa knedle neprilepili a varím 15-20 min. Tie žemle som aj ja skúšala, trochu som ich opiekla v trúbe a tak zamiesila.

...a s tými langošmi. Moja mamka robieva bez zemiakov a z hladkej múky. Vyskúšam aj zo surových, bude to rýchlejšie... a keď aj lepšie...nedbám. To ich nastrúhaš na ako strúhadle, ako na zemiakové placky? Keď to bachnem nastrúhať do robota bude to OK? Určite sa tomu nič nestane, ani keď to nastrúhaš, ja to robím na slzičkovom strúhadle s menšími očkami


Nechcelo sa mi opakovať, tak som dopísala priamo do textu
Marta V
19.06.06,13:58
Vynikajúci kysnutý koláč.
30 dkg hladkej múky špeciál
30dkg polohrubej múky
4 dcl mlieka
2 dcl oleja
štipka soli
asi 4 lyžice cukru
40 g droždie
Rozpis je na dva plytké plechy. Cesto je dosť riedke, takže sa zle vaľká. Treba ho dať na pomastený a múkou vysypaný plech a rukou roztlačiť po celom plechu. Poukladať ovocie buď čerstvé, alebo kompótové. Môžeme dať aj posýpku. Nedávam tam vajíčka a cesto je vláčne a mäkké.
učtovníčka
20.06.06,10:30
Recept na domáce pagáčiky:
1 kg hl.múky, 2 žltka, 2 lyžice soli/veľké/, 2 dl olej, kvások z 1 kocky kvasníc,
0,5 l vlažné mlieko, 3-4 uvarené zemiaky, oškvarky,1 HERA

vykysnutý kvások z 1 kocky kvasníc, 1,5 dl vlažného mlieka, trošky cukru dáme do misy s múkou, soľou, olejom a žltkami. Vymiesime za postupného prilievania vlažného mlieka cesto polotuhé, ktoré sa nám pekne oddeľuje od rýchlokysky/ aj od inej/. Uzatvoríme rýchlokysku a cca 15 min kysne a po "puknutí" na pomúčenej doske rozvaľkáme na obdlžnik. Ak máme oškvarky tak ich pomleté natrieme na cesto. Nastrúhame HERU /z chladničky aby sa lepšie strúhala/. Na drobnom strúhadle na to postrúhame v šupe uvarené zemiaky.
Poskladáme ako lístkové cesto. Po 20 min. rozvaľkáme a znovu poskladáme.
Ešte raz to zopakujeme. potom už len rozvaľkáme na hrúbku cca 1,5 cm
ale len časť /ostatné necháme na doske v kľude aby nám neprekyslo./
Vykrajujeme pagáčiky, potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme rascou, sezamom, ľanovými alebo inými semiačkami. Z jednej dávky je za 4 plechy pagáčikov strednej veľkosti. Každý plech dám inú posýpku a mám viac druhov. Keď nedám oškvarky tak sa dá do stredu po upečení vložiť plátky zeleniny, alebo klobásy a máme zakaždým inú mňamku. Všetci sa oblizujú.
Dobrú chuť.
bezradná
20.06.06,12:18
Pre účtovníčka:
Tento istý recept mám aj ja a potvrdzujem, že je výborný
Kristína
20.06.06,12:54
[quote=učtovníčka]Recept na domáce pagáčiky:
1 kg hl.múky, 2 žltka, 2 lyžice soli/veľké/, 2 dl olej, kvások z 1 kocky kvasníc,
0,5 l vlažné mlieko, 3-4 uvarené zemiaky, oškvarky,1 HERA

quote]

Nie je to príliš veľa: dve lyžice soli na 1 kg múky? Ja robím pravidelne domáci chlieb a na 1 1/2 kg múky dávam iba 1 polievkovú lyžicu soli.
Síce, keď tam ešte dávaš heru a zemiaky, tie to stiahnu a keď nie sú oškvarky prislané...
Kristína
20.06.06,13:01
bezdradná: do kysnutého cesta naozaj nepatria celé vajcia. Potom je cesto príliš tvrdé. Ale žĺtka tam môžeš dať. A výborná je aj strúhaná citrónová kôra.
Keď robíš ovocný koláč s posýpkou, bielkom z vajca (do cesta dáš iba žĺtko) potri plát cesta na plechu a potom poklaď ovocie. Šťavnaté ovocie potom nepremočí príliš to cesto pri pečení.
Juliet7
28.08.08,05:43
Ahoj, ja dávam do kysnutého cesta uvarený zemiak. Koláč je potom mäkučký aj na druhý deň.
bnorika
28.08.08,07:03
Vyskúšajte môj osvedčený recept (bez kysnutia!) na kysnuté koláče, kakaové alebo škoricové osie hniezda:
1 kg hladkej múky
2 žltky
1 vajce
1 kypriaci prášok do pečiva
1 vanilínový cukor
2 - 3 polievkové lyžice práškového cukru
štipka soli
2,5 dcl oleja
6 dcl vlažného mlieka
10 dkg (2 kocky) droždia
(kvások urobíme nasledovne: 2 kocky droždia + 2 čaj.lyž. krišt.cukru do teplej vody!)

Cesto vymiesim- približne to trvá 10 minút, a netreba počkať na kysnutie!!!!!!!!, rovno robíme koláče, osie hniezdy, šatôčky, plnené buď lekvárom, tvarohom, orechom, makom, alebo
kakao-práškový cukor, aťď., dáme na plech (najprv. papier na pečenie) a koláče potrieme mliekom, v ktorom sme rozmiešali práškový cukor, pečieme vo vyhriatej rúre pri 190 C do hneda! Sú výborné mäkké aj druhý, aj tretí deň!
Dobrú chuť prajem!
laura02
28.08.08,12:41
jednoducho ho zabal do folie alebo do vzduchotesnej nadobky alebo skus do cesta pridat trosku viac masla alebo oleja
manndy64
28.08.08,19:46
Ahoj, ja dávam do kysnutého cesta uvarený zemiak. Koláč je potom mäkučký aj na druhý deň.
kysnute cesto takto"600g polohr.muky,asi3dl mlieka,1-1,5dl tuku,stipka soli,trochu cukru,1kocka kvasnic.z kvasnic,trochy muky a cukru urobime kvasok.nakysnuty kvasok pridame k muke a cele poriadne vymiesame a nechame nakysnut.potom este raz poriadne vymiesame a este raz nechame kysnut.druhy krat skor vykysne.uvidite fakt dobre a rychle.robim z tochto cesta zaviny aj kolace-vsetko.dobru chut
Gapo
30.08.08,18:24
Ja používam tento recept a je dobrý. Niekto tu spomínal, že keď je to redšie, tak pridáva múku, no ako kedy, ale pri tomto recepte nie, pretože ak sa tam dá všetko ako je predpísané a dobre sa to vymiesi, až prestane lepiť a v tom je ten fígeľ, tak bude koláč mäkký a je to dobré aj na buchty. Ja som ho dostal od sestry. Ale ja to robím po svojom, teda žiadne jamky, kvasnice rozmiešam v mlieku aj žĺtko a a všetko spolu dobre vymiesim.
bezradná
30.08.08,18:54
Ja používam tento recept a je dobrý. Niekto tu spomínal, že keď je to redšie, tak pridáva múku, no ako kedy, ale pri tomto recepte nie, pretože ak sa tam dá všetko ako je predpísané a dobre sa to vymiesi, až prestane lepiť a v tom je ten fígeľ, tak bude koláč mäkký a je to dobré aj na buchty. Ja som ho dostal od sestry. Ale ja to robím po svojom, teda žiadne jamky, kvasnice rozmiešam v mlieku aj žĺtko a a všetko spolu dobre vymiesim.


mimotemy Hlásim sa, to som bola ja. Ale už viem piecť kysnuté koláče - už nepridávam múku, keď je cesto redšie. Podľa receptu pečiem akurát " Hanácky troč" - ostatné od oka.
Gapo
31.08.08,17:18
To nič, veď aj ja som to robieval, kým som neprišiel na to, že fígeľ je v miesení :-)))
Gapo
31.08.08,17:20
Takže už si zmeň "nick", už nie si bezradná :-))
dzakova
31.08.08,17:32
Tento recept používam a sme veľmi spokojní.
Ja dávam polohrubú múku a popíšem ti moju dávku, môžeš použiť polovicu. 1kg polohrubej múky, 2 vajcia, 3/4 PL soli, 6PL kr.cukru, 1/2 Palmarínu a 5PL oleja, 4 dcl mlieka-podľa potreby, aby bolo cesto vláčne. Vymiesim a dám kysnúť. Robím rôzne koláče a použila som to aj na pizzu, ale vtedy dám menej cukru. Koláče nechám ešte kysnúť na plechu a dám piecť. Keď sú hotové a chceš aby boli mäkké a na druhý deň, tak ich potriem studenou vodou. Môžeš ich uložiť do misky a budú super!!
Sorry, zabudla som to najdôležitejšie-kvasok!!! 1 a 1/2 kocky kvasnic do 1dcl letného mlieka, troška posypať múkou a cukor. Zamiešať a dať nakysnúť. Pre cesto je veľmi dôležitá teplota a keďže nie je vždy teplo, vymyslela som si svoj trik. Rozohrejem si mikrovlnku a tam to strčím. Vždy vykysne!!!
manndy64
31.08.08,17:39
aj to je pravda.
fatinka
13.04.10,14:29
Ahojte poradaci,potrebujem Vasu radu.:(
Velmi sa chcem naucite kysnute cesto lebo zboznujem buchty a kysnute zaviny,ale mi to akosi nejde.Prvy krat som piekla buchty kamenne druhy krat vianocku beton chutovo bola dobra ale tvrda.Prvy krat mi dobre nevykyslo no na druhy pokus mi aj cesto pekne vykyslo ale asi robim chybu v spracovani.Vianocku som piekla pri 160 stupnoch cca 3O minut.Mame klasicku elektricku Moru.Prosim poradte v com robim chybu.Kvasok robim v teplom mlieku cesto v mixeri,neviem v com je problem.Dakujem za vsetky rady.:mee::mee::mee:
wagner
13.04.10,14:49
Ahojte poradaci,potrebujem Vasu radu.:(
Velmi sa chcem naucite kysnute cesto lebo zboznujem buchty a kysnute zaviny,ale mi to akosi nejde.Prvy krat som piekla buchty kamenne druhy krat vianocku beton chutovo bola dobra ale tvrda.Prvy krat mi dobre nevykyslo no na druhy pokus mi aj cesto pekne vykyslo ale asi robim chybu v spracovani.Vianocku som piekla pri 160 stupnoch cca 3O minut.Mame klasicku elektricku Moru.Prosim poradte v com robim chybu.Kvasok robim v teplom mlieku cesto v mixeri,neviem v com je problem.Dakujem za vsetky rady.:mee::mee::mee:

Ja cesto zásadne miesim ručne. A dám Ti tento recept na nekysnuté buchty, ale musíš dodržať postup:
1kg polohrubej múky, 3 celé vajcia, 3 dcl oleja, 10 Dg kvasníc, 3 lyžice práškového cukru,1/2 litra mlieka, 1/4 prášku do pečiva, trošku soli a vanilkový cukor.Všetko spolu ručne miesime 20 minút - cesto sa musí odlepovať od misy aj z ruky. Hneď potom robíme buchty(nenechávame kysnúť).Plníme makom, tvarohom, lekvárom - čím kto chce. Buchty na plechu potrieme vajcom zmiešaným s práškovým cukrom. Upečiem do ružova. Po vybratí z rúry buchty potrieme vodou s cukrom a zakryjeme igelitom a novinami na cca 15 min - sparia sa a budú určite mäkké. Z tejto dávky vyjde asi 64 buchiet(podľa veľkosti) a vydržia čerstvé ( zakryté mikroténovým sáčkom) šesť dní ako čerstvé - len pochybujem, že by toľko vydržali, lebo u nás po dvoch hodinách neboli už žiadne buchty na zjedenie. Plech iba vymastíme!
babca
13.04.10,18:30
Ahoj Fatinka, trošku som sa pousmiala nad tým, ako urputne bojuješ s kysnutým cestom.Je to milé.Len to nevzdávaj. Ak dovolíš napíšem ti recept ako robím kys.cesto ja.Je aj na buchty aj koláč ako si spomínala Ty.Keď by si robila buchty , tak ich nakoniec, keď už budu dobre nakysnuté na plechu, polej olejom -normálne fľašou. A teraz recept: 1kg hladkej múky, 1/2 roztopeného masla, 3 hrste kryš.cukru, 1 1/2 kocky droždia,3 dcl mlieka na kvások, 2 žltky.soľ. Cesto dobre vymiesiť. Nesmie sa lepiť na nádobu a ani na ruky.Maslo pridaj až skoro ku koncu a dobre zapracuj. Poučenie-čím viac sa s cestom pohráš tým bude lepšie. Ja cesto počas kysnutia aj 3 x premiesim- teda tak pomačkám. Cesto nesmie byť riedke a ani tuhé.!!!!Z vandlíka beriem cesto podľa potreby. Držím Ti palce .Daj vedieť. S pozdravom babca.
veva..
13.04.10,19:58
Ja mám odskúšaný tento recept - na všetko kysnuté:
700 ml mlieka, 150 ml oleja, 1ČL soli, 1ČL cukru, 1 kg polohrubej múky, kocka kvasníc (môžu byť aj sušené). V tomto poradí dám všetko do domácej pekárne a spustím program na miesenie cesta. Je to dávka na dva plechy. :)
SERVIS
14.04.10,04:43
Ahoj Fatinka, trošku som sa pousmiala nad tým, ako urputne bojuješ s kysnutým cestom.Je to milé.Len to nevzdávaj. Ak dovolíš napíšem ti recept ako robím kys.cesto ja.Je aj na buchty aj koláč ako si spomínala Ty.Keď by si robila buchty , tak ich nakoniec, keď už budu dobre nakysnuté na plechu, polej olejom -normálne fľašou. A teraz recept: 1kg hladkej múky, 1/2 roztopeného masla, 3 hrste kryš.cukru, 1 1/2 kocky droždia,3 dcl mlieka na kvások, 2 žltky.soľ. Cesto dobre vymiesiť. Nesmie sa lepiť na nádobu a ani na ruky.Maslo pridaj až skoro ku koncu a dobre zapracuj. Poučenie-čím viac sa s cestom pohráš tým bude lepšie. Ja cesto počas kysnutia aj 3 x premiesim- teda tak pomačkám. Cesto nesmie byť riedke a ani tuhé.!!!!Z vandlíka beriem cesto podľa potreby. Držím Ti palce .Daj vedieť. S pozdravom babca.

ahoj babca... čo je u teba polovička masla? vyskúšam tvoj recept, prosím doplň...dík
osky
14.04.10,07:57
mam rozne recepty na kysnute cesto a vsetky su dobre,ale musim povedat,ze v poslednej dobe akj nieco take peciem,pouzivam uz len cesto na PUDINGOS/je to tu na porade/.cesto je naozaj vlacne,ak je riedke ,pridavam trosku muky pri mieseni.
jedine co nerobim-v recepte su az dve kocky drozdia na 1 kg muky-ja davam len jednu kocku,to staci.nerazi to potom tak kvasnicami.
babca
14.04.10,16:24
Ahoj Fatinka. No vieš, u mňa je polovica vlastne polovica z 250g teda 125g a to je toľko, koľko tam máš dať. A možeš k tomu maslu pridať ešte aspoň 1 1/2 dcl oleja a naozaj dobre zapracovať. Cesto pomúčiť a nechať kysnúť pri normal.teplote pokiaľ ti nebude utekať z vandlíka. Potom znovu premiešaj a zopakuj a na 3 x možeš robiť.Vieš Fatinka,všetko je o praxi o skúšaní a vychytaní všetkého "zlého". Ja si aj zapisujem, keď pečiem čo bolo dobré a čo nie,aby som sa vyvarovala chýb. Moje deťúrence,teraz už dospelé,by vedeli rozprávať story o mojich vianočkách,ktoré nakoniec zhltol kôš.Tak len sa nevzdávaj a peč. Mám aj iné dobré recepty či už na kysnuté, alebo zákusky.Ak sa mi podarí tak ti pošlem aj foto. Maj sa" pečiaco" a mysli pri tom pozitívne.Babča.
fatinka
15.04.10,12:52
Dakujem ti babca za povzbudzujuce slova.Dufam ze sa mi raz podaria take krasne kysnute kolace ako tebe.Pekny den
fatinka
15.04.10,12:59
Babca prosim ta chcem sa ta opytat ty nevalkas to cesto na buchty a tak ich robis Toto cesto je aj na kysnuty kolac na plech?Mojej mamke moc kysnute cesto neslo,babka mala super ale to som sa este nemala zaujem ucit.Je to tak strasne tazke:-(
truch
15.04.10,17:02
Fatinka, pripájam recept na moravské koláče. Tie mám dobré dokonca aj ja, sú to prvé kysnuté koláče, ktoré sa mi podarili.
Moravské koláče
1kg polohrubej múky,/kupujem špeciálnu múku na kysnuté cesto, z tej sú ešte lepšie/
1 polievková lyžica soli, zarovnaná
3 lyžice práškového cukru
2 balíčky kvasníc
1 prášok do pečiva
3 dcl oleja
1/2 litra mlieka
3 celé vajcia

Všetko poriadne vymiešať, rozvaľkať na 1/2 cm hrúbku. Hneď vykrojiť koláče- kolieská, naplniť tvarohom, zatočiť, na vrchu zatlačiť malú priehlbinu, potrieť vajcom, nechať hotové 1a1/2hod.kysnúť na vymastenom a vysypanom plechu. Do jamky - priehlbiny dať kúsok marhule.Dať do predhriatej rúry 5 min. na 200 stupňov, potom na 150 stupňoch 15 minút.
Po upečení zakryť igelitom a mokrou úterkou. Nakoniec cez sitko pocukrovať.
Sú mäkučké,krásne nakysnuté.
Dopĺňam: tvaroh= tvarohová plnka, dávam vanilkový cukor a hrozienka
Z tohto cesta sú aj výborné buchty.
Ako píše Jojom môže sa dať namiesto marhule džem, ale mne tampráve tá marhuľa pasuje a chutí
babca
15.04.10,17:06
Ahoj, Fatinka! Áno, toto cesto je aj na koláč na plech. Na buchty si dám cesto podľa potreby. Rukami ho rozťapkám, trošičku sa sním pohrám, [pretože si nezaslúži, aby som ho udierala kusom dreva]. Hrúbku cesta je asi-4 mm, vykrojím kolieska priemer asi 6 cm, do stredu dám slivkový lekvár. Spravím malinkú buchtičku a tou "škaredšou stranou" dám dole na plech. Buchtičky polejem olejom a nechám ešte podkysnúť. Na koláč na plechu môžeš poukladať ovocie a potom drobeničku. Nechaj ho ešte podkysnúť, dobre sa prevzdušní a nebude sa musieť tak dlho piecť, pretože dlhým pečením sa vysušuje. Aj koláčiky vpravo na obrázu-tvarohové sú z tohoto cesta. V streda je ťahaná čerešňová štrúdla-to je celkom iné cesto. Vľavo sú Bratislavské bajgle-rožky makové a orechové. To je málinko iné cesto ako na buchty. Prepáč, že ti to píšem tak obšírne, ale nedá sa to povedať jednou vetou. Ahoj, pekný večer!
jojom
15.04.10,17:08
Všetko poriadne vymiešať, rozvaľkať na 1/2 cm hrúbku. Hneď vykrojiť koláče- kolieská, naplniť tvarohom, zatočiť, na vrchu zatlačiť malú priehlbinu, potrieť vajcom, nechať hotové 1a1/2hod.kysnúť na vymastenom a vysypanom plechu. Do jamky - priehlbiny dať kúsok marhule.Dať do predhriatej rúry 5 min. na 200 stupňov, potom na 150 stupňoch 15 minút.
Po upečení zakryť igelitom a mokrou úterkou. Nakoniec cez sitko pocukrovať.
Sú mäkučké,krásne nakysnuté.

Miesto marhule som v práci dal dávať džem, do cesta alebo do tvarohu som dal trochu vanilkového cukru, a navrch sa robila ešte posýpka práškový cukor maslo. BON APETIT.
A netreba sa báť kysnutého cesta, pár krát to možno nevyjde ale netreba sa vzdávať. Ani mne sa vždy nepodarí super.
Danetta
16.04.10,08:08
Tiež som mala problém s kysnutými koláčmi. Odteraz to robím tak, že keď vytiahnem koláče z trúby, prikryjem ich utierkou a nechám vychladnúť.Oni sa trochu sparia a zmäknú. Ostatné na noc prikryjem igelitovým sáčkom a zostanú mäkké. Miesto mlieka dávam do cesta kyslú smotanu,podľa rady mojej mamy, vtedy sú koláče mäkšie.
fatinka
16.04.10,09:44
Dakujem ti truch vyskusam:)
Kazu
16.04.10,09:57
Keď robím kysnuté cesto postrúham do neho jeden uvarený zemiak. A upečené koláče /moja rúra cesto trošku vysuší/ potriem horúcou vodou a prikryjem.
Danielle369
16.04.10,10:14
Aj ja mám dobrý recept..nikdy som nemohla prísť na to prečo má moja mama lepšie buchty,koláče bublaniny a hlavne makovníky a orechovníky.Ale už som to z nej vytiahla. Do každého cesta pridáva rum ale do každého.Ja som vždy myslela že len do šišiek ide. Tak som aj ja začala tak robiť a mám tie buchty a orechovníky makovníky už konečne ako ona. Je to neuveritelné ale ten rum tam svoju robotu spraví:):)
truch
16.04.10,14:30
Dakujem ti truch vyskusam:)
Tieto určite budú výborné a podaria sa ti. Ja som s nimi machrovala aj pred svokrou, tá si dodnes myslí aká som ja kuchárka. :D:D Skús si kúpiť aj tú špeci múku na kysnutie, len ich rob potom menšie, lebo ja som mala miesto koláčikov koláčiská,ale aj tie boli dobré. A nezabudni ich po upečení zakryť.

páá Dáša:):)
truch
24.07.10,19:44
Dnes som robila moravské. Kúpila som špeci múku na kysnuté a tu je výsledok:)
veronikasad
24.07.10,19:49
Dáška, čo je to za špeci múka. Nemôžeš pridať obrázok ?
truch
24.07.10,19:54
Veronika, je to ABO MILL, múka na kysnuté cesto, a majú ju v Kauflande. Len dávaj pozor, lebo koláčky veľmi nakysnú, musíš im nechať viac miesta:)
zdenka131
24.07.10,19:55
veronikasad
24.07.10,19:59
Dievčence, ešte sa musím veľa učiť (aj keď musím priznať, že v Kauflande a TESCU nakupujem málo - väčšinou len ovocie, zeleninu. Do regálov s múkou nechodím).
durisovad
24.07.10,20:05
V Tescu dostať múku Zlatka. http://www.potravinyvareka.cz/product/MOUKY-_-KRUPICE/Mouka-zlatka-1kg/814

Takuto muku som nielen ze nevidela, ale som o nej ani nepocula. Ja robim kysnute kolace, podla mojej rodiny podarene a dobre, z hladkej muky special, ktora ma cenu tretinovu.
zdenka131
24.07.10,20:08
Takuto muku som nielen ze nevidela, ale som o nej ani nepocula. Ja robim kysnute kolace, podla mojej rodiny podarene a dobre, z hladkej muky special, ktora ma cenu tretinovu.

U nás v Tescu ju majú stále, stojí okolo 0,55 €.
truch
24.07.10,20:12
Takuto muku som nielen ze nevidela, ale som o nej ani nepocula. Ja robim kysnute kolace, podla mojej rodiny podarene a dobre, z hladkej muky special, ktora ma cenu tretinovu.
Dáška, tá múka stojí do 70 centov,ale je fakt výborná:)
durisovad
24.07.10,20:12
A v com je lepsia ako obycajna muka?
truch
24.07.10,20:13
A v com je lepsia ako obycajna muka?
Fantasticky nakysne, klasická múka to nedokáže, aj keď si najsamlepšia kuchárka. A to ja nie som:)
veronikasad
24.07.10,20:13
Dáška, tá múka stojí do 70 centov,ale je fakt výborná:)
Ak z nej budem robiť koláč na plech s posýpkou, "neutečie" mi z plechu ? Treba robiť menšiu dávku ?
durisovad
24.07.10,20:19
Najsamlepsia kucharka v ziadnom pripade nie som ale mam jednu staru tetusku, ktora je skutocne kucharka a pekarka na pohladanie a ta ma takto ucila. Kolace mi vzdy nakysli aj z obycajnej muky, ale nesmie sa dat vela masti, masla alebo oleja. A dost zalezi aj na kvasniciach. Raz som sa ulakomila na nejake dovozove kvasnice, ktore boli asi o tretinu lacnejsie ako slovenske a nenakyslo mi nic.
ubka
24.07.10,20:20
Takuto muku som nielen ze nevidela, ale som o nej ani nepocula. Ja robim kysnute kolace, podla mojej rodiny podarene a dobre, z hladkej muky special, ktora ma cenu tretinovu.
Tiež si myslím, že netreba kupovať "špeciálnu" múku, vyskúšala som a nevidela som v tom okrem ceny žiadny rozdiel, múku skôr ako idem s ňou pracovať prevzdušním, preosejem a koláče sú vždy dobre nakysnuté aj dobré.
Tak ako babca aj ja dávam maslo nakoniec a dobre zapracujem.
truch
24.07.10,20:26
Ak z nej budem robiť koláč na plech s posýpkou, "neutečie" mi z plechu ? Treba robiť menšiu dávku ?
Z kila múky mám 14 moravských /priemer okolo10 cm/ a dva veľké záviny.
durisovad
24.07.10,20:32
Mne z pol kila muky obycajne vyjde 27 kolacov o priemere cca 9 cm. Ten priemer je pred nakysnutom a upecenim. Alebo dva plechy, ked robim kolac s ovocim a posypkou.
Melnick
24.07.10,21:26
Z kila múky mám 14 moravských /priemer okolo10 cm/ a dva veľké záviny.
Verte, neverte, z kila múky mám 6 nádherných závinov. A múku používam obyčajnú - Pohronský Ruskov. Nedám na ňu dopustiť. :)
kukučka
24.07.10,22:02
vanilka do koláčov: do pol litra vodky vložte dva rozrezané struky vanilky a počkajte aspoň mesiac - aj viac, pokiaľ vodka celkom nestmavne a nezačne voňať
- pôsobí ako droždie a pri pečení alkohol vyprchá
- ja dávam do cesta aj citrónovú kôru
ja mám naopak koláče radšej dobre vypečené, neprikrývam, beda tomu, kto mi zje rohové :D
a ešte jedna rada: ak sa mi zdajú koláče suché, alebo sú už staršie, dám ich prsknúť do mikrovlnky, ozaj len na pár sekúnd a hneď zjesť!
durisovad
25.07.10,05:11
Do mikrovlnky davam aj ja "zcerstvit" kolace. Mam jedno varovanie a skusenost so siskami - chudak zat si popalil jazyk, ked do sisky s chutou zahryzol, lekvar bol ovela teplejsi ako siska.
truch
25.07.10,07:27
Každá z nás má to svoje "orechové". Moravské robím podľa jedného receptu už hádam 30 rokov,vždy boli dobré. Tú múku som použila už tretíkrát a z inej už robiť nebudem. Sú ľahšie a vyššie. Skúsila som teda obidve múky aj klasiku, aj na kysnuté, preto môžem porovnať. Viem, že ste dobré kuchárky a pečiete vynikajúce koláče, ale nechápem prečo tak kritizujete, keď ste neskúsili:) Mne stojí tých 20-30 centov /veď kysnuté pečiem maxim. raz za mesiac/za uznanie od mojich blízkych.
mimotemyDáška, ten bodík bol za kvasnice, máš úplnu pravdu, že na nich záleží
durisovad
25.07.10,08:23
Hned zajtra tu muku pojdem kuknut, kupit. na vikend upeciem, okostujem a dam vediet, ako sa vydarilo
kukučka
25.07.10,09:25
myslím, že viac ako na recepte záleží na dobrom vypracovaní, niekedy aj na konštelácií hviezd
ja robím cesto už len v pekárni a podarí sa vždy, niekedy až príliš :D
a to dávam o tretinu menej droždia
kamoska1
25.07.10,12:28
Kysnuté cesto,aby bolo dobré,vlačne a mäkké musí sa do ňho pridať niečo mastné,napr.maslo,hera a k tomu určite aj olej.Dobré je dat do cesta aj kyslej smotany.Ak sa prida malo mastneho,cesto je jak ,,cagan".Akurat do knedlí nejde nič mastné,ani smotana.Mavam cesto vždy dobré a je mi jedno aku kupim muku.Od kedy mam el.rúru,mavam kolače na jedna hviezda.
babca
26.07.10,19:17
[QUOTE=ubka;1462361]Tiež si myslím, že netreba kupovať "špeciálnu" múku, vyskúšala som a nevidela som v tom okrem ceny žiadny rozdiel, múku skôr ako idem s ňou pracovať prevzdušním, preosejem a koláče sú vždy dobre nakysnuté aj dobré.
Tak ako babca aj ja dávam maslo nakoniec a dobre zapracujem
Ahojte všetky šikovnice, ktoré robíte pečením radosť sebe ,ale aj svojim " jedlíkom ". Je milé, ako každá z Vás píše o tých svojich " fintičkách " ako " vyzrieť na cesto. Ja som svoj recept písala niekedy apríl-máj 010 a preto chcem byť stručná. Úspech kys.koláčov v mojom prípade spočíva :
v kvásku, vypracovaní cesta , nakysnutí a v dĺžke pečenia.
Dlhé pečenie koláč VYSUŠUJE. Ja ho po upečení nepotrebujem ničím prikryť.Je hebučké a spieva sledkú pieseň. A čo sa týka múky. tak vždy hladkú extra špeciál.
:) Naše staré mamy a mamy piekli " nejaké " koláčiky a pritom používali múku od mlynára z dediny. Pekný večer a nech Vám to pečie čo najlepšie.
babca
26.07.10,19:22
[QUOTE=ubka;1462361]Tiež si myslím, že netreba kupovať "špeciálnu" múku, vyskúšala som a nevidela som v tom okrem ceny žiadny rozdiel, múku skôr ako idem s ňou pracovať prevzdušním, preosejem a koláče sú vždy dobre nakysnuté aj dobré.
Tak ako babca aj ja dávam maslo nakoniec a dobre zapracujem
Ahojte všetky šikovnice, ktoré robíte pečením radosť sebe ,ale aj svojim " jedlíkom ". Je milé, ako každá z Vás píše o tých svojich " fintičkách " ako " vyzrieť na cesto. Ja som svoj recept písala niekedy apríl-máj 010 a preto chcem byť stručná. Úspech kys.koláčov v mojom prípade spočíva :
v kvásku, vypracovaní cesta , nakysnutí a v dĺžke pečenia.
Dlhé pečenie koláč VYSUŠUJE. Ja ho po upečení nepotrebujem ničím prikryť.Je hebučké a spieva sledkú pieseň. A čo sa týka múky. tak vždy hladkú extra špeciál.
:) Naše staré mamy a mamy piekli " nejaké " koláčiky a pritom používali múku od mlynára z dediny. Pekný večer a nech Vám to pečie čo najlepšie.
durisovad
26.07.10,19:34
Tu drahsiu muku som dnes kupila, ale piect budem az na vikend, potom oznamim, ako sa kolace vydarili. Kvasnice mam tiez osvedcene.
Marína
26.07.10,20:17
Veľmi dobré je do kysnutého cesta namiesto tuku pridať majonézu. Tu je recept Svadobné koláčiky (http://www.porada.sk/539410-post44.html) a tu hodnotenie a obrázky od Vlastičky Svadobné koláčiky (http://www.porada.sk/543888-post45.html) V poslednom čase väčšinou pečiem tie väčšie, "rozpľasnuté" s lekvárom. Sú ozaj vynikajúce.
Ono je to s kysnutými koláčmi tak, že bez zabalenia povrch osychá a prikryté mäknú až gumovatejú. Aby koláče nevyschli, je dobré ich po upečení potrieť, ako sa uvádza v priloženom recepte, roztopeným maslom s rumom, tiež je dobre pred pečením koláče potrieť vymiešaným tukom so žĺtkom.
Už dlhé roky pečiem aj kysnuté taštičky tak, že cesto lístkujem. Vyvaľkám, nastrúham 1/2 hery alebo palmarínu, cesto zabalím ako lístkové, znova rozvaľkám, postrúham druhú 1/2 tuku a znova cesto zabalím. Už len vyvaľkám a bez kysnutia robím šatôčky, až tie nechám podkysnúť na vymastenom plechu. Tie potieram len vajíčkom, tukom nie, sú chutné, keď sú na povrchu chrumkavé.
Tiež robím rožky od Palky, kde okrem droždia sa pridáva prášok do pečiva. Sú veľmi jednoduché a vrele doporučujem. Dokonca do cesta nejde ani vajíčko.
Recepty sú tu
Tvarohové taštičky lístkované (http://www.porada.sk/151734-post21.html)
Kysnuté rožky od Palky (http://www.porada.sk/t10865-rozne-zakusky-overene.html)

Ešte som sa vrátila. Chcela som ešte o kvásku. Ten robím tak, že do vlažného mlieka okrem cukru pridávam aj lyžicu múky a vyšľahám metličkami. Po vykysnutí vznikne , hm, ako to napísať, taká pena.;)
Xanti
26.07.10,20:21
Už dlhé roky pečiem aj kysnuté taštičky tak, že cesto lístkujem. Vyvaľkám, nastrúham 1/2 hery alebo palmarínu, cesto zabalím ako lístkové, znova rozvaľkám, postrúham druhú 1/2 tuku a znova cesto zabalím. Už len vyvaľkám a bez kysnutia robím šatôčky. no to je klasická pľundra :D mňamky, dala by som si :D
Marína
26.07.10,20:25
Gabi, ozaj sa to tak u vás volá?:D
Rada ťa "vidím".:)
Xanti
26.07.10,20:25
Evka,
áno to je pľundra , teda pľundrované taštičky ako ich robíš. :D
Aj ja teba rada čítam.
Marína
26.07.10,20:31
Cmuk.:)
durisovad
30.07.10,08:34
Hned zajtra tu muku pojdem kuknut, kupit. na vikend upeciem, okostujem a dam vediet, ako sa vydarilo
Doporucovanu muku som kupila, dnes som upiekla kolace, vydarili sa dobre, su pekne aj dobre, ale velky rozdiel medzi mukou ZLATKA a obycajnou hladkou, ktoru pouzivam bezne, nevidim. Jedine plus je v tom, ze cesto je skor vymiesene. Ale kedze ja mam uz teraz viac casu ako penazi, pravdepodobne tuto muku bezne kupovat nebudem. Pre mladsie gazdinky, ktore travia viac casu v robote ako doma to ale iste vyznam mat bude.
gala1
14.09.10,17:01
Príjemný večer Vám všetkým.
Dnes na TV paprika, okolo 19 hod. som sledovala (ale nie pozorne) tzv. chladničkové kysnuté cesto (nemyslím na langošové cesto, to poznám). Do zarobeného kvásku sa prilialo mlieko v ktorom bol rozpustený cukor, soľ a maslo. Potom sa pridávala muka. Nestihla som si však zapísať množstvá. Neviete mi niekto poradiť?
Ďakujem za skorú odpoveď.
wagner
14.09.10,19:01
Príjemný večer Vám všetkým.
Dnes na TV paprika, okolo 19 hod. som sledovala (ale nie pozorne) tzv. chladničkové kysnuté cesto (nemyslím na langošové cesto, to poznám). Do zarobeného kvásku sa prilialo mlieko v ktorom bol rozpustený cukor, soľ a maslo. Potom sa pridávala muka. Nestihla som si však zapísať množstvá. Neviete mi niekto poradiť?
Ďakujem za skorú odpoveď.

Prečo sa na to isté pýtaš v dvoch témach? Založila si novú tému, kde máš už aj odpoveď. A zase v tejto téme:eek:
gala1
17.09.10,19:51
Ospravedlňujem sa, nevyznám sa zatiaľ dobre v Porade, takže som sa pýtala v dvoch témach.