Denisa42
06.05.16,12:52
Dobry den.Chcela by som sa spytat ci mam narok na prispevok v hmotnej nudzi ak som nezamestnana slobodna matka a za mesiac nastupujem na matersku dovolenku.Jediny prijem ktory mam je vyzivne na prvu dcerku v sume 80 eur a prispevok na dieta v sume 23,52eur.Zijem v mestkom najmovom byte u otca.Zial niesom ani evidovana na urade prace,kedze ako tehotnu ma uz vraj nemohli zaevidovat.Takze moj celkovy prijem je 103,52eur.:(:mee:
veronikasad
06.05.16,11:10
Skôr ako si uplatníš nárok na dávku v hmotnej núdzi, musíš si uplatniť nárok na príspevok nevydatej matky. Ak nemáš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, nárok na výplatu materského zo SP ti nevznikne. UP ti začne vyplácať rodičovský príspevok až od mesiaca, kedy sa narodí druhé dieťa (za predpokladu, že prvé dieťa už dovršilo 3 roky). Po vzniku nároku na rod.príspevok ti už nárok na dávku v HN nevznikne.

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjbhYm4tMXMAhWJB8AKHSX0AZQQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.hurtaj.sk%2Fprispevok-na-vyzivu-a-uhradu-niektorych-nakladov-nevydatej-matky.html&usg=AFQjCNGHDiGFlRK1sVO5uWUSABaeuEVGlQ&sig2=nQgYHomhnGx_N8VoDjAhLA
Denisa42
06.05.16,11:27
A mam si vybavovat aj narok na prispevok nevydatej matky ak dostavam vyzivne na prve dieta a na druhe ak zijem aj s priatelom teda s otcom druheho dietata v spolocnej domacnosti u otca?Pretoze od neho si nebudem podavat navrh na vyzivne kedze sme spolu len nie sme zobrati
veronikasad
06.05.16,11:54
To si mala napísať v prvom príspevku. Pretože do spoločného príjmu sa potom započítava aj príjem tvojho priatela, nie si osamelá matka ...
ivka70
06.05.16,12:23
A priatel nezaraba?
Denisa42
06.05.16,12:32
Priatel ma minimalnu mzdu a ma vyzivovaciu povinnost 200€ na dve deti z prveho manzelstva
ivka70
06.05.16,12:39
Tak to by sa mal zacat viac snazit, kedze okrem 2 deti ma vyzivovaciu povinnost aj na teba a o chvilku na vase dieta.
Priatel by po narodeni dietata mal poziadat o znizenie vyzivneho, kedze sa mu narodi dalsie dieta.
Skuste poziadat o davku v hmotnej nudzi, obavam sa ale, ze vam to s jeho prijmom a vyzivnym na tvoje dieta nevyjde. A ked zacnes poberat rodicovsky prispevok (od porodu) uz vobec nie. Byvate u otca, teda najomnu zmluvu, kde by ste pravidelne uhradzali najomne, predpokladam, nemate. Cize ani narok na prispevok na byvanie vam nevyjde.
No tazko radit.
V takej financnej situacii je dalsie dieta skor hazardom.