jancibakanci
10.05.16,09:38
Zdravím. Potrebujem poradiť ako mám postupovať , nastupili sme s kolegynou do ednej firmy kde sme robili 10 dni, nechcel nam dať dohodu, že však načo s čím som ja nesuhlasil a kolegyna odisla, ja som robil este 2 dni , dohodli sme sa na pohovre ze nam vypalti na hodinu 2 eura, teraz sa nem vyhraza ze neda nam iba 50 eur , ze sme nic nerobili a podobne klamstva, dokonca si vymyslel ze nemohol nám dať dohodu nakoľko sme mu neposkytli doklady, co je loz , je pravda ze nam má vyplatit len po 90 eur a slubil ked sme odtial odisli ze nam vyplati az zaciatkom maja teraz tvrdi ze nam da len po 50 eur lebo sme ho odrbali , nechali v štichu a podobne, mozem podat na neho trestne oznamenie aj za ovravanie aj nevyplatenie mzdy, ako aj na inspektorat prace lebo aj teraz tm zamestanva jednu pani bez zmluvy akejkolvek,a dufam ze nebudem mat z toho nejaky problem aj ja? prosim o radu , vdaka za konstruktivne rady k veci , a nie od tých co sa nudia a komentuju kazdy jeden proble, velka vdaka poradaci
terezamaria
10.05.16,07:41
Oznám to na Inšpektorát práce, príslušný k miestu bydliska. To, čo si napísal sem, napíš aj im. Pokiaľ si už odišiel od zamestnávateľa, môžeš sa aj podpísať.

Inšpektorátu napíšeš, že zmluvu ste mali dostať a nedostali, napriek tomu, že ste ju každý deň pýtali. Síce budú dôvodiť, že ste nemali robiť, ale to je už na Tebe, ako sa z toho dostaneš. Môžu postihovať aj Teba.
misoft
10.05.16,07:48
Napíšem ti to po našom - tvoja chyba! Teraz je to slovo proti slovu! Zásada je - VŠETKO dať na papier, prípadne sa dohadovať pred svedkami. Môžeš i TO podať, ale máš dôkazy? Len aby si zle nedopadol ty - čierna práca!
evuš
10.05.16,07:52
Uff, tak ja sa nenudím...nato nemám čas, ale bohužial ste naleteli podvodníkovi...môžeš sa sťažovať, ale za čiernu prácu hrozí nielen jemu, ale i vám pokuta !
jancibakanci
10.05.16,08:11
no my sme tam pracovali dvaja takže nie jeho ale nase dva proti nemu a odisli sme koli tomu ze nam nedaval tu zmluvu,
jancibakanci
10.05.16,08:16
to je dosť smiešne , no ja tam zavolam n inspektorat, dakujem za odpoved
TomasBugiy
10.05.16,08:31
Zmluva musí byť podpísaná pred nástupom. Keď ste ju nemali, nemali ste pracovať. Ja viem, že sa to často nedodržiava, ale jednoducho teraz by mohli postihovať aj Teba.
terezamaria
10.05.16,08:33
Nemáš robiť, pokiaľ nemáš v ruke pracovnú zmluvu....oni to berú ako čiernu prácu, či u zamestnávateľa, aj u zamestnanca.....
jancibakanci
10.05.16,08:45
jasne chapem, ale podam podnet anonymne
jslancik
10.05.16,09:22
budem prízvukovať to, čo už ti povedali iní - na čiernu prácu treba DVOCH. Bez pracovnej zmluvy, dohody nemáš nastúpiť do práce.
chceš to podať anonymne? myslíš, že na teba neprídu? napr. zamestnávateľ sa "preriekne" - jeho to nebude stáť nič, a teba do toho výrazne namočí. Stojí ti to za tých blbých pár desiatok eur? Ber to ako školné. Sú ľudia, ktorí čakajú na tisíce eur za mesiace práce.
ja viem, že doba je zlá, ale určité veci treba robiť s rozumom a zásadovo.
Chobot
10.05.16,09:41
A čo napíšeš? Že vo firme XXX pracovali dvaja ľudia načierno od ... do ... bez pracovnej zmluvy?

Doba anonymných poídaní by už mala byť minulosťou. Ale niektorí to stále nepochopili.
jancibakanci
10.05.16,10:49
ja len chcem aby tam uz ludia nepracovalii aby icch nemohol odrbat tak ako piises trebars aj o tisice eur, proste na tých 90 eur sa kaslem ale chcem aby s tym obchadzanim zakaonov , klamnim a lžami už konečne prestal, a ked by sa aj preriekol ako mi dokaže že som tam robil?
jslancik
10.05.16,10:57
mladý muž, keby tebe niekto hovoril, že nechoď nikde robiť bez zmluvy či dohody, ako by si sa k tomu staval? a ďalšia vec, sú ľudia, ktorých nezaujíma, čo sa hovorí. vieš, koľko ľudí robilo pre Váhostav v čase, keď bolo všeobecne známe, že neplatí faktúry? Vždy sa našli ľudia, čo pre nich robili a dúfali... v neviem, čo.
"že ako ti dokáže, že si tam robil"? svätá prostoto... ty nechápeš základné súvislosti.
jancibakanci
10.05.16,11:18
mne nejde o to ci tam ludia pojdu pracovat , mne ide o to aby bol za to nejak potrestany nejakou pokutou, to je jeho uz treetia firma s tými istymi problemami a nic sa nedeje, proste chcem aby dostal nejaku pokutu aby si uvedomil ze nie vsetko a donekonecna a da len odrbavat ludi a zakony, aj ked viem ze to bude robit dalej ale aspon raz ab za to pohorel
jar88
10.05.16,11:59
To aj práca bez odmeny, bez zárobku (zadarmo), je čiernou prácou?
Myslím si, že ak to oznámi na inšpektorát a dokonca sa aj podpíše, ale nespomenie, že tam aj sám pracoval, nemajú ako zistiť a dokázať, že pracoval na čierno.
jslancik
10.05.16,12:25
vtipálek. človek bez patričných písomností nemá čo na pracovisku robiť. deň vopred nahlásený na SP (možno teraz stačí v aktuálny deň pred začatím pracovnej doby). Ani manžel či manželka nemôže "len tak" vypomáhať v priestoroch firmy, musia byť splnené niektoré podmienky.
jancibakanci
10.05.16,12:29
volal som na inšpektorát ,povedali mi ze sa mozem aj podipsat aj nemusim pokial tam už nerobim nemam sa coho bat oni zistuju kto je tam momentalne a ci ma pracovnu zmluvu nezistuju kto tam robil ani kto tam bude robit , takze asi vsetci robite na inspektorate a dalej aj to ze som tam pracoval a nedostal vyplatu nejaku odmenu je pre neho problem, ale to treba zasa dokazat ze som tam bol a ze mi nedla na ruku, co neni ani to problem lebo sme tam boli dvaja
jancibakanci
10.05.16,12:31
dolezite je ze tam nepracujem momentalne asi jeden normlany komentar ,volal som na inspektorat, dolezite ak nechce pokutu nesmie tam mat pri kontrole nikoho na cierno. dakujem