Judit Straková
13.05.16,08:23
Čerešňu Burlat som kupovala minulú jeseň kontajnerovú rastlinu. Na jar som si všimla na nej glejotok na dolnej časti kmeňa. Dnes som skúsila odstrániť napadnutú časť (neviem, o akú chorobu vlastne ide), zistila som však že je zrejme tak hlboko, že ju nemôžem odstrániť celú. Pridávam foto.
Zatiaľ som ju odstránila do hĺbky asi 0,5 cm, celkovo má kmeň hrúbku asi 2,5 cm. Potom som vyrezanú časť natrela prípravkom proti hubovým chorobám. Netuším však, či sa jedná o napadnutie hubou alebo niečo iné. Dá sa takáto čerešňa zachrániť? Čo mám robiť ďalej? Ešte to chcem ošetriť stromovým balzamom po zaschnutí. Momentálne vyzerá relatívne zdravo, pridávam foto aj celého stromu. Za akúkoľvek radu vopred Ďakujem. Judit
buchač
13.05.16,06:32
Na Tvojom mieste by som už nerobil vôbec nič...teda okrem odstránenia stromu samotného ako celok a dal na jeho miesto nový.
Jedná sa o mladý strom strom s tenkým kmeňom. Poškodenie je dosť nízko pri zemi, kde je potrebná silná hrúbka stromu.
Môj názor je ten, že poškodenie je (podľa obrázka č.3) silné až na samotné drevo, kde sa už asi kôra - prirodzená ochrana stromu neobnoví.
fortunka
13.05.16,06:34
"Odstráňte glej z čerešne, postihnuté miesto natrite octom a po vyschnutí navoskujte. Nikdy neorezávajte čerešňu vo februári či marci, ale až po obratí. Glejotok je reakcia na rez v nesprávnom čase." - Som nasla cez google. Podla mna to nie je choroba.

Ja sa cudujem ze si mala odvahu to takto orezat, podla mna to nebolo spravne :/ Ale tak nech poradia odbornici... :D Ja mam stromceky tie iba taketo malicke.
Judit Straková
13.05.16,06:38
Ďakujem za odpoveď. Trochu mi je ľúto to celé vykopať, keď ten strom doteraz vyzeral super, to "poškodenie" som vyreazala ja dnes, keď som sa pozrela, čo spôspobuje glejotok a skúsila nezdravo vyzerajúcu časť odstrániť. Keby som však nerobila nič, asi by sa to tak či tak zhoršovalo, či?
Judit Straková
13.05.16,06:48
Vôbec netuším, ako má vyzerať drevo zvnútra, podla mňa však toto zvnútra nevyzeralo zdravo. a možno som to pokašlala, nevyznám sa v tom vôbec. Ale glejotok som určite nespôsobila rezom, tak nízko som nerezala :(
fortunka
13.05.16,08:34
no ale mohlo sa to drevo inak poskodit... nemuselo sa len strihom. Ja by som komplet stromcek vymenila. Podla mna je takto velmi nachylny na choroby a skoda minat energiu a financie na osetrovacie pripravky:/ je to nizko a teda radsej teraz ako neskor, lebo to cloveka cim dalej tym viac mrzi...
misoft
13.05.16,09:19
Glejotok je následok nejakej "stresovej" situácie v raste stromu - napr. nečakané zmeny teplôt a pod. (napr. z +5°C skok na -15°C)....
Tu je rada: http://www.pluska.sk/izahradkar/nasi-odbornici/ovocna-zahrada/marian-komzik/co-glejotokom-visni-ceresni.html
Judit Straková
13.05.16,09:19
ano, asi to bude najlepsie. nedokazem to vsak urobit hned, asi pockam do jesene, nech mu dam aspon sancu. moja prva zahrada, prve stromy a o ceresniach som dlho studovala net, aby som kupila skoro zrejucu dobru odrodu, ktoru este nenapada vrtivka ceresnova. tak mi je to luto. do jesene sa s tym zmierim, dovtedy sa aspon ukaze, ci je strom vobec zivotaschopny :
viktorviktor
13.05.16,11:06
tu máš fundovanú odpoveď http://www.plat4mbooks.sk/?p=4955

keď zarežeš, odrežeš, vyrežeš tak nečakaj na zaschnutie rany - treba hneď zatrieť balzamom a hoci aj mokrou hlinou, aby nedošlo k preschnutiu miesta, potom sa rany zle hojí, tu máš ošetrovanie rán je to staré už tam nie sú obrázky http://primar.sme.sk/c/245039/osetrovanie-ran-na-stromoch-po-reze.html
alebo http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/starostlivost-stromy-rezat-nestaci-rany-treba-osetrit.html
nabudúce sa najskôr spýtaj alebo naštuduj a potom rež, teraz ranu ošetri balzamom a uvidíš či strom prežije, škoda hneď klčovať, konár vpravo zreš na úroveň konára vľavo, predpokladám že stredný je pokračovanie kmeňa, daj si vyhľadať -rez čerešne-
"tak nízko som nerezala" - glejotok sa netvorí v mieste rezu
osky
13.05.16,19:44
teeeeda,ja som prave dnes zavoskovala ranku na nasej ceresni,tiez trochu vytekala miazga,ale nas Strom je velky a rana Bola cca5 cm na priemer,len som odstranila tu miazgu a zatrela steparskym voskom.miazga Bola celkom mäkka,ako puding....
Judit Straková
14.05.16,06:36
super, ďakujem :) rez mam urobenu taku vazu z troch konarov, je to bezny rez ovocnych stromov v madarsku, aby bola koruna presvetlena. mohla by som tie zvysne dva konare sice skratit, mozno to urobim, ale burlat vraj moc ani netreba rezat, ze sa rozvetvuje pomerne riedko, co je vyhodne pre dozrievanie plodov, cize je strom bez strednika.
Kvaka
14.05.16,07:03
My sme raz odpílili konáre na čerešni, aby sme dodali svetla do záhrady a objavil sa gejotok ako vodopád, sme mysleli, že bude po čerešni. Prežila. Takže počkaj, o rok uvidíš. Takých stromov s podobným kmeňom je veľa a žijú.
Kvaka
14.05.16,07:07
Ešte doplním, my sme zrezávali konáre až po obratí plodov, skôr na jeseň, ale určite nie na jar. Po každom zrezaní sa na nej nejaký glejotok vytvoril, aj keď nie taký veľký, ako keď sme odstránili tie dva veľké konáre.
romana147
14.05.16,11:59
Asi treba rezať tak hlboko ako má drevo "inú" farbu
Keď na ploche rezu bude "iná" farba pod 25 % a kmienok je slabší , nerež
ak je silný, mohla by si do 10% "inej" farby
Valcake
15.05.16,21:53
Ja by som to nevzdávala..pokúsim sa pridať fotky z našej jablone ( možno bude ležato, akosi cez tablet inak neviem)
Je to ešte stále malý stromček a po vysadení na druhý rok ho napadol nejaký červ...manžel to vydlabal, odstránil červa a tak sa to zahojilo. Odmenil sa bohatou úrodou.
Judit Straková
16.05.16,03:17
fiha, krasna uroda. ja som ju este v ten den zavoskovala, bolo vlhko, takze rana este nebola sucha. ak prezije, dam na jesen foto. zatial sa drzi, musim si zaklopat :)
ebeš
16.05.16,07:59
Valcake, ako vypadal stromček v tom roku, keď bol z neho vydlabaný červ? Na jar som mala na mladej marhuli ,predpokladala som, že tiež červa.Ranu sme vydlabali , ale stromčeku vyschli všetky lístky.
Valcake
16.05.16,09:27
Stromček vyzeral asi ako tá čerešňa..ešte aj rána je na rovnakom mieste. Toho červa sme odstraňovali injekčnou ihlou a striekačkou dezinfikovali. ..ani neprestala rodiť..