Kutinka
20.05.16,16:24
Dobry den, ma niekto skusenost s vysadbou pod borovicami? Su to uz niekolkorocne krasne obrovske borovice, cca 10m, vyrubanie nehrozi a kedze je zahrada mala, treba vyuzit aj priestor pod nimi. Zaujima ma hlavne vysadba travnika, ale aj inych rastlin. Dakujem za rady.
afrikánka
25.05.16,16:53
...tak, táto situácia mi je známa, roky som to riešila.Chcela som borovice aj pekný trávnik pod nimi. Niekoľko rokov som pravidelne na jar vysádzala trávu, ako tak prežila, ale na jar nebolo pod borovicami ani stopy po tráve. časom som zistila, že tráva "zmizla" v dôsledku nedostatku vlahy, v zime sa tam nedostal ani sneh, čo následne trávu likvidovalo. Radím zavlažovať, zavlažovať, v zime pod borovice nahadzovať sneh. Na jar trávnik na hĺbku rýľa kolmo preryľovať, aby ste popresekávali korienky nachádzajúce sa pod borovicami, tie totiž odčerpávajú vlahu, taktiež všetky živiny - hnojiť viac a častejšie, ako okolitý trávnik. Ale korene borovice sú poriadne rozrastené, na niekoľko metrov. Ak je záhrada malá, je možné, borovice vám "odrovnajú" pol pozemku. Neviem, aká veľká je vaša záhrada a koľko máte zasadených borovíc, píšete, že majú cca 10m. Treba začať s regulovaním - zakracovaní výhonkov, čo sa robí zavčasu na jar. Poviem úprimne už včera bolo neskoro. Počítam že zrejme spodné konáre už začínajú odchádzať, alebo čoskoro začnú. A zhrabovať napadané ihličie, šišky a zase ihličie. Mať tak veľké borovice je náročné, zvlášť na malej záhrade.
afrikánka
25.05.16,17:10
Ak skutočne nechcete borovice vyrúbať, skúste si zriadiť okolo pňa sedenie, inšpiráciu nájdete na internete...A ako sme to vyriešili my? zopár rokov dozadu som pod borovice zasadila výhonky brečtanu, ktorý krásne obopol kmeň, vyšiel až do koruny, najprv sa nad brečtanom odstránila jedna koruna, čím vznikol pekný a zaujímavý útvar, pod ktorý sme zriadili malé jazierko, skalku s kvetmi. Minulý rok v lete sa zrezala druhá koruna...
henrieta18
26.05.16,08:29
Pod borovice radím zasadiť pôdopokryvné trvalky-buď brečtan, ako tu už bolo spomenuté, alebo zimozeleň, valdštajnka trojpočetná, krpčiarka, pachysandra, z kríkov dobrú službu urobí skalník-poliehavé druhy