LachDan
03.06.16,14:46
Zdravím. Je možné aby som rozbehol 60w repráky, 6 ohm na 500w zosilovači ? Veľmi sa do toho nevyznám tak neviem čo mám od toho očakávať .
Ing. Ľubomír Janoška
03.06.16,12:54
Áno, ALE:
1) Treba si dať pozor na malú hlasitosť, inak reproduktory zhoria.
2) A rovnako môže zhorieť zosilňovač, ak je určený na napájanie väčšej impedancie (8 ohmov). Staršie zosilňovače nemajú ochranu proti malej impedancii, aj keď majú ochranu proti skratu.
misoft
03.06.16,13:12
Pôjde to. Ale ako písali skôr, tak max. na 1/10 výstupného výkonu. Pokiaľ je impedancia zhodná a pridáš zosilňovač na maximum - od srandy sa na zem položíš - pretože ti cievka i s membránou odletí ako z katapultu (dávnejšie som to skúšal na 150W zosík/ 15W repráky - cievku i s membránou som mal na druhej strane izby.)

Doplnenie: pre fajnšmekrov - zásada je a bude: výstupný výkon zosilňovača má byť menší ako príkon reproduktorov. Mnohí si myslia, že dajú silný zosilňovač a repráky budú dunieť. Ale to je omyl. Zosilňovať bude dodávať do reprákov taký príkon, re repráky (cievka v permanentnom magnete) začne priveľmi kmitať až do tej miery, že ju vymrští von - v lepšom prípade bude zvuk z reprákov neskutočne skreslený, pretože nedokážu už preniesť celé frekvenčné spektrum.
Preto sa vždy dáva vyšší príkon reprákov na nižší výstupný výkon zosilňovača, pretože i pri plnom vybudení zosilňovača (zosilnený výkonu na maximum) majú repráky rezervu a nekmitajú v plnom rozsahu (od kraja po okraj magnetu) a dokážu takto reprodukovať celé frekvenčné spektrum, na ktoré sú konštruované.
allgreen
03.06.16,13:38
Slabé repro na taký zosik, keď budeš skúšať čo to dá neprežeň to, odpáliš repráky