Adiks
16.06.16,12:49
V našej spoločnosti sme obstarali nasledovné položky (všetky s obstarávacou cenou, ktorá nás podľa internej účtovnej smernice oprávňuje na účtovanie rovno do nákladov) a chcem sa opýtať na názor, čo je podľa Vás drobný hmotný majetok a čo materiál ? Jedná sa o tieto položky:

- rýchlovarná kanvica
- nožnice na živý plot
- súprava skrutkovačov
- odpadkový kôš
- korková tabuľa 60 x 80 cm
- manipulačný popruh (popruh na upevnenie nákladu na korbe nákladného auta)
Tweety
16.06.16,10:57
Ak evidujete DM v operatívnej evidencii, potom by som všetky veci evidovala s tým, že účtovala by som ich priamo ako spotrebu materiálu- 501AE.
Adiks
16.06.16,11:06
V operatívnej evidencii samozrejme evidujeme drobný hmotný majetok. Moja otázka však smeruje k tomu, či všetky z týchto položiek drobným hmotným majetkom sú alebo niektoré z nich nie.
Tweety
16.06.16,11:16
Záleží od smernice a od OC akú v nej máte stanovenú. Teoreticky by mohli byť aj všetky.
Dav
16.06.16,11:21
Časť materiálu, ktorý sa účtuje jednorázovo do spotreby, má názov Drobný hmotný majetok. Toľko teória. V praxi sa každá účtovná jednotka rozhodne, čo z tohto spotrebovaného materiálu bude sledovať v operatívnej evidencii, aby napríklad nedošlo ku krádežiam,k plytvaniu a pod., a aby sa veci, využiteľné nielen vo firme, využívali len vo firme. K tomu zoznamu : kánvica áno, nožnice podľa ceny, súprava podľa ceny a podľa toho, či ich treba často dokupovať, odpadkový kôš, ak je za pár Eur nie je veľmi lukratívny predmet, takže nemusí. Ak je to dizajnový kúsok, tak áno. Tabuľa podľa ceny a podľa toho, kde bude umiestnená - či treba na ňu dávať pozor, alebo nič sa za pár eur nedeje, ak aj spadne, zlomí sa... a popruh - tiež, podľa ceny. Obvykle sa dáva do DHM materiál v intervale od 30 alebo 100 do 1699,99 EUR.
jakubzemko
16.06.16,11:28
Definiciu drobného hmotneho majetku nenajdete nikde. Legislativa nic také nepozná. Ide o samostatne hnutelne veci a subory hnutelnych veci ktorych doba použitelnosti je dlhsia ako 1 rok a ocenenie nizsie ako 1700 eur o ktorych sa moze účtovat ako o zásobách resp. Materiály.