Durika Kkurpaš
19.06.16,10:15
mám otázku v apríli som zaštiepil hlivu do kláta.navrtal dierky vyplnil semiačkami a zatvoril klat a priklincoval. a dal do pivnice do tmaveho vreca s vodou..ma zaujima kedy to možem zadadit do zeme? všade sa píše o bukovom dreve, že je vhodné zasadit koncom leta. ale breza je mekšia netreba to zasadit aj skor? ono je to už za 2 mesiace pekne prerasnute bielym podhubím.nevie niekto poradit?
buchač
19.06.16,11:08
Breza versus bukové....ono je to síce oboje drevo.
No breza veľmi rýchlo odhnije, respektíve substrát (poduhubie) veľmi rýchlo spôsobí ukončenie procesu rastu húb.
To znamená, že tento rok nasadíš (podľa návodu), no na druhý nepočítaj s ďalšou várkou húb.
vulxy
19.06.16,20:45
ta breza uz asi bude teraz zhnita,mam dojem...ja som velmi davno experimentoval so slamou vo vreci...niekedy rastli ,niekedy nic:)
buchač
19.06.16,20:51
Tento rok som kúpil naočkovaný substrát...v takej kocke so 4 otvormi.
http://www.superto.cz/fotografie/446985/223/x/picture.png

S každého malo niečo vyrásť, no trst hlivy sa pretlačil len cez jeden z nich. Nič moc, nebol som spokojný, mal som už aj lepšie sadby.
Hento už viac krát nekúpim.
Durika Kkurpaš
20.06.16,13:01
nerozumiem prečo by mala byt ta breza zhnita.. však ešte ani nemalo kedy riadne prerast podhubie.. to je neaká blbost.. vsak by to malo byt jedno či sa to zaštiepi do buka či brezy či vrby..proste hocčoho..hlavná vec nech je to listnaté drevo.. no uvydíme čo s toho vznikne..pre istotu som naočkoval aj vrbu aj javor ale to iba tak na skúšku. A aj bukové piliny..uvydíme čo sa viac osvečí..
vulxy
20.06.16,13:34
netvrdim ze na 100percent len mam taky dojem a skusenosti...nie som lesnik ani odbornikna drevo ale viem ze ked hodim kus cerstvo zrezanej brezy na zem (ani nie do vlhkej pivnice)tak za par mesiacov sa rozpadne....buk toho vydrzi ovela viac,co ma osobne ani tak netesi lebo zo spaltovaneho buku su velmi pekne kusky dreva...
buchač
20.06.16,13:51
vulxy (Dnes 16:34) ale viem ze ked hodim kus cerstvo zrezanej brezy na zem (ani nie do vlhkej pivnice)tak za par mesiacov sa rozpadne....
=====================
PRESNE tak...
-------------------------------
ALE šak nechajme tak...;)
Najhoršie získavanie skúseností je, ak sa jeden poučí na vlastných chybách a nie na cudzích. :)
vulxy
20.06.16,17:07
sak ja nic len moj nazor...a mozno sa to podari v tej breze a sa poucime my:)
buchač
20.06.16,17:15
Mäkké alebo tvrdé?

Huby sa väčšinou pestujú na dreve listnatých stromov. Pri niektorých hubách si môžeme vybrať, či použijeme na pestovanie mäkšie alebo tvrdšie drevo. V mäkkom dreve sa naočkované podhubie rýchlejšie rozrastá (za 3 až 6 mesiacov), a teda začína aj skôr rodiť, zároveň sa však rýchlejšie vyrodí (o 3 až 5 rokov). Sem môžeme zaradiť dreviny, ako sú breza, vŕba, topoľ, jelša, baza, javor, brest, jaseň a jarabina. Naopak, v tvrdom dreve sa podhubie rozrastá podstatne pomalšie (8 až 12 mesiacov aj dlhšie), a teda začína aj neskoršie rodiť, ale úrodu húb na ňom môžeme zberať 5 až 8 rokov. Sem patria buk, dub, hrab, gaštan a orech. Zriedkavejšie huby pestujeme aj na ihličnatých drevinách (strapcovku makovú na smreku či borovici; kučierku veľkú na borovici). Z ovocných stromov je menej vhodné drevo z kôstkovín.
Anika61
22.06.16,12:19
Ja som dávala do bukoveho dreva a tiež som sa nevedela dočkať a skôr som zakopala von...no a všetko to krásne podhubie mi vyschlo..a žiadna hliva nevyrastla...tak ja ti radím počkaj...najväčšiu úrodu hlivy som mala ,keď som dala bukove piliny do vreca a naockovala"hlivu....nechala som v drevarni,kde som to aj polievala...hlivy narástli oveľa skôr...ale zas na druhý rok bolo treba zopakovať :-)