memsuss
20.06.16,05:42
Prosim poradte: pytala som sa orientacne elektrikara na bleskozvod a neviem ci som ho pochopila spravne ale povedal mi ze okolo domu sa musi obkopat 50 cm po celom obvode??? Alebo to myslel len tam kde budu zvody alebo ako vlastne postupovat ked chcem mat hromozvod?
misoft
20.06.16,05:10
Nie. Nájdi si na nete "bleskozvody norma"... Elektrikár si buď z teba prču robil, alebo je len "elektrikár"... Pre zvod bleskozvodu platia určité norby, jednou hodnotou je i vzdialenosť a hĺbka umiestnenia zvodu v zemi...
buchač
20.06.16,05:45
Čítaj
http://www.porada.sk/t243300-musim-mat-bleskozvod-ak-je-v-projekte-a-ja-ho-nechcem.html
-------------------------------------
Elektrické zariadenia a bleskozvody
Lehoty odborných prehliadok sa odvíjajú od druhu objektu a zariadení, napr. murovaná obytná budova potrebuje revíziu raz za 5 rokov. Ak nie ste povinní mať na dome bleskozvod, obec vám túto povinnosť pri kolaudácii neuložila, máte po starosti. Ak ale musíte mať bleskozvod a vy ste si túto povinnosť v danej lehote nesplnili, môže to byť pre poisťovňu dôvod na krátenie plnenia či odmietnutie plnenia. Poisťovňa samozrejme vždy posudzuje, či poistná udalosť súvisela s časťou domu, ktorá nemá potrebnú ochranu.
----------------------------------------
Tým vyššie uvedným chcem povedať to, že sa nepýtaj orientačne, ale pýtaj sa konkrétne.
Veď v konečnom dôsledku odborné práce by mal vykonať odborník a nie nejaký fuškár, ktorý nemôže dať na príslušný papier náležité razítko.
Svojpomocne môžeš/te urobiť v podstate všetko, no po náležitej konzultácii s odborníkom.
canbo
23.06.16,13:09
Záleží od merného odporu pôdy, výšky, rozlohy stavby a rozsahu terénnych úprav okolo domu.
Navrhnuté riešenie je osadenie pásoviny do vykopaného základu,okolo celého domu, alebo iba jednej časti a poprípade doplnené tyčovým zemničmi, alebo " lúčmi pásoviny" v rohoch objektu. K takto vytvorenej zemniacej sústave sa pripajajú zvody bleskozvodu...
Je možné zhotoviť iba zo zemniacích tyčí, ale určite jedna tyč nestačí ani pre jeden zvod.
Pre predstavu : pre jeden zvod zo strech zhruba 2m od objektu , 0,5m hĺbke sa zatlčie do zeme 2m dlha zemniaca tyč najčastejšie sa osadzujú 3ks ( merný odpor pôdy a nameraná skúsenosť zhotoviteľa), na vrcholy rovnoramenného trojuholníka zo stranami 2m, spojenými medzi sebou a zvodom strechy.
memsuss
28.06.16,13:00
Dakujem to som si aj ja myslela ............:) Dakujem este raz za ukludnenie