Michal Dragunov DragDat
13.07.16,05:45
Jedná sa o brúsku, hoblovačku a sústruh. Teraz som od suseda potiahol kábel a skúšal som to je to to isté bzučia a nerozbehnú sa.

Ďakujem všetkým za snahu. Nakoniec to bol poškodený kábel zakopaný ako prívod. Odstránené prevádzkovateľom VsE.
canbo
13.07.16,04:26
Skúste dať namerané hodnoty k štítkovým údajom na motore .
Michal Dragunov DragDat
15.07.16,04:16
To mám rozobrať všetky stroje aby som sa dostal ku štítkom a potom mi to ako pomôže musí byť iný spôsob.
bodliak
15.07.16,04:23
A koľko ampérov si nameral ?
Michal Dragunov DragDat
15.07.16,09:00
Neviem meral mi to elektrikár a povedal, že prúd je v poriadku, že tu nemá čo robiť. Preto som sa obrátil sem o radu.
sosak
15.07.16,09:47
Zaujímavé, že si mal na mieste elektrikára a ten ti neporadil. Chýba jedna fáza, ktorá, ti neporadím, treba odmerať. Pozvi si skutočného elektrikára.
sosak
15.07.16,10:51
Môže byť vadný istič, alebo uvoľnené vodiče, vtedy pri záťaži spustením elektromotora sa závada prejaví tak, že sa motor nerozbehne. Preto elektrikár bez záťaže všetko nameral, že je všade prúd. Podoťahuj všetky skrutky na prívodoch do ističa,a z ističa, v zásuvke, atď. Počúvaj pri zapnutom motore, či z ističa nejdú zvláštne zvuky, chrapot,iskrenie, alebo ho hneď vymeň. Takto zapnutý motor nenechávaj dlho zapnutý, lebo zhorí vinutie, niekoľko sekúnd kľudne môžeš nechať zapnutý.
canbo
15.07.16,15:58
Ak to ináč nepôjde tak aj, štítok je aj na stroji,alebo údaje v dokumentácii. Inač to nepôjde iba štítkový údaj porovnaný z nameranou hodnotou. A ak "normálny elektrikár" premeral okrem prúdu aj napájacie napätie ak bolo v poriadku , tak postupuje cez istenie motora ,stýkače ,káble k motoru - čiže aj ku štítku ,aby vedel čí je správne zapojený.
Ale kedže vám neidú viaceré motory ,tak chyba je v napájaní - zle napojené zásuvky k spotrebičom, hlavne pri 5-žilovom rozvode. Ale ak je problém zadať namerané hodnoty k štítkovému údaju ,spôsobu zapojenia ,napájanie k motorom,tak odpovedať iba na bzučanie je veľmi ťažké.
bodliak
15.07.16,16:41
Ďalší si z nás robí srandu.

"meral mi to elektrikár a povedal, že prúd je v poriadku"

A my si to máme akože predstaviť a hľadať chybu v kryštáľovej guli ?


###

Fakty:

Robia mu to 3 motory (bruska, hoblovacka, sustruh).
Elektrikar bol, pomeral. Ktovie čo...
Skúšal aj elektriku od suseda.

A teraz moja domnienka:

Možno všetko napája tým istým káblom, v ktorom je jedna žila poškodená...
Od seba, od suseda, na všetky 3 stroje.
karakul
15.07.16,18:34
... možno len prehodil fázy
peterkos2
16.07.16,11:32
Tým zmeníš akurát smer otáčania.
Ako bolo povedané-chýba jedna fáza
canbo
16.07.16,16:20
Ak by chýbala 1 fáza , tak píše, že mu vyhadzuje istič. A ak bol meraný prúd, tak hodnoty musia ukázať výpadok fázy ..., a určite vypne istič. Iba mala možnosť je ,pri 5-žilovom prívode namiesto fázy je zapojená nula - motory bežia hučia a istič vypína neskôr.
peterkos2
17.07.16,04:59
Ak tam má 20A istič a motor berie napr. 5A tak mu ho hneď nevyhodí. Chýbajúca fáza nie je skrat.Istič istí vedenie,nie spotrebič-tam by mal mať motorový spúšťač.
A nie som si istý,či si zadávateľ nepomýlil pojmy-prúd a napätie
Michal Dragunov DragDat
17.07.16,13:46
Nerobím si srandu. Každý s motorov má svoj kábel a zástržku,a elektrikár meral v rozvodnej skrini pred ističom a za ističom a rozoberal a kontroloval aj zástrčku na stene. Sused má svoj prívod.
peterkos2
17.07.16,15:41
Stalo sa to naraz pri všetkých motoroch?
Michal Dragunov DragDat
17.07.16,20:31
Stalo sa to naraz z jedného dňa na druhý, jeden deň som robil a ráno mi už bzučali všetky 3 elektromotory.
peterkos2
18.07.16,19:45
Treba merať-to je základ.Napätia,prúdy-na všetkých fázach ,potom keď tak aspoň izolačný stav,Ale už to máš asi poriešené za uplynulý čas