geografik
14.07.16,07:58
Rozmyslal som, ze co ak sa clovek rozhodne kupit byt ale je nuteny sa prestahovat, lenze ho stretla realitna bublina, co potom s danou ?
Jedna sa o hypoteticky priklad, ale 5 rokov je dost, co ak.. cize..
Dajme tomu, ze clovek kupit byt za 100 tisic eur, pre jednoduchsiu matematiku, uplne zrekonstruovany, nic s tym robit nemusi, pre jednoduchost poctov. za 4 roky realitna bublina vytlaci hore hodnotu bytu na neuveritelnych 150 tisic, povieme si, super duper, zarobili sme.
lenze.. ak ho predam, logicky musim ist byvat inde, cize musim kupit novy a logicky, pokial nepojdem do nejakeho getha, tam tiez vyrazila cenu hore realitna bublina.
kupil 100, predal 150, zisk 50(!) myslim ze tam sa aj aplikuje ta milionarska dan, cize moj priklad bude jemne nepresny, ale 19+14 dan+zdravotnictvo = 33 cize 33% z 50 je dajme tomu 16, cize ja budem predajom bytu dlzit statu celkovo 16 tisic.
zostane mi 134000, lenze, aby som kupil adekvatny byt, totozny s mojim, ba dokonca ani moj by som nemohol kupit naspat, co som predal za 150 tisic.
ako sa v praxi riesi tento paradox ?
ked nehtnutelnosti zarabaju len fitkivne na papieroch, ale aj z toho fiktivneho zarobku treba platit dan, pricom logicky ta suma bude chybat pri "vymene" bytu?
tipujem, ze sa to da nejak riesit zmluvou ze sa byt da na protihodnotu atd, ale co ak ten co predava, nechce byt na protihodnotu, alebo ziadny ilegalny trik.
je mozne zahrnut do DP to, ze som predal jediny byt a nasledne kupil dalsi? niekde som cital ze nie.. no potom neviem ako legalne dokazat, ze som nezarobil 50 tisic, len som sa povozil na inflacii bez akehokolvek realneho zisku....
pretoze to, co sa deje v bratislave za posledne roky, splna prakticky vsetko, co teraz opisujem.. nuz a ked citam vyjadrenia politikov, co by chceli pretlacit neobmedzene obdobie pre platenie dani z predaji bytov, ak dnes kupim za 100, o 30 rokov predam za 300-600 (priemerna inflacia plus bublina), znel by som ako realitny magnat/milionar/spekulant, no ale po zaplateni 1/3 cize 100 tisic, by som si nikdy nemohol kupit ekvivalentny byt. cize technicky je to dan z inflacie. ale to len taka pikoska...
vdaka za postrehy :)
ivka70
14.07.16,06:52
Ak vlastnis 5 rokov byt, dan z predaja nehnutelnosti neplatis.

Kupu bytu si pri predaji ineho butu v DP uplatnit nemozes.

Bolo by fajn (pre vlastnikov), keby cena bytov v BA za posledne 4 roky stupla o 1/3, ale nie je to tak, ceny bytov zacali stupat posledny rok, predtym 7 rokov klesali. A stupli o par %, nie o 50%.
Katy a R
14.07.16,07:00
Z daňového hľadiska platí zák o DzP - a ten jednoducho platí, či už sa ti to páči, alebo nie. tuto máš všetko ... https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti

a ako konkrétne ľudia riešia svoje bývanie - to už je na každom...
možno si mohol dať do diskusie - ak si len chceš podebatovať o "realitných bublinách"?
geografik
14.07.16,07:08
Mylis sa... znamy predal byt v ruzinove za 80, dnes by ho predal za 105... a to su len dva roky asi.. potom jedna znama, uz na dochodku, chcela ist s mamou do mensieho, 4i, vtedy jej realitky ponukali tak 100 max, dnes by dostala 140 v pohode, to su 4 roky, ak sa nemylim.. znovu ruzinov.. a dalsi, kamarat, co kupil byt v ruzinove, neviem presne, ale nadaval, ze ho preplatil, tusim to bolo tak 80 tisic, fakt neviem, malicky 40m2.. teraz 120 tisic.. tiez je to menej ako 5 rokov... udaje su plus minus, ale urcite nie plus minus >10% - kludne od nich mozem poprosit kupne zmluvy, kde su realne ceny cierne na bielom.. a ano, viem, ze ceny klesli o 1/3, uz sa priblizuju k tej urovni a nechapem, ako to, ze pred 9 romi ludia mali peniaze na ceny bytov dnesnej hladiny, no bulbina, hypoteky, EURO osial. ale ja si nerobim srandu s tym, ze za 4 roky isli ceny o tretinu hore.. avsak, pokial to ten kamos preda za 120, on legalne musi zaplatit dan z 40 tisic (tusim aj rekonstruoval trochu, svojpomocne a podobne, neviem kolko presne), tak zaplati na dani 10 tisic, za 110 ekvivalent nekupi..

v tom priapde je to ako som myslel, je to podvod inflacny... a to, ze cena bytov stupa, by nebolo pre vlastnikov fajn, pretoze logicky, stupa potom vsetko, je to fiktivne bohatstvo (inflacia) a nie realny zisk.. jedine, ak si kupim za byt auto a nie byt, ale toto nie je pripad podnikania s bytmi, ale vlastnictvom jedneho.

a to sa clovek nemusi z dobrej chvile stahovat, 5 rokov je dlha doba, zmena prace, otravny sused, kolony, rodina, zdravie.. (presne to je ten posledny kamos, co planuje predaj, lebo vytah nie je, schody ho nicia, ale dalsi rok cakat uz nechce, som zvedavy, co urobi..)

alebo inak, realitna bublina bola aj od 2005 do 2007, rovnako tam bol az 50-70% narast... cize deju sa casto.. 1/3 dan zo zisku by bola namieste, keby predam na vrchole bublniy a kupim nasledne o polroka neskor na spodku trhu.. lenze taky insider je asi malokto z nas, ale to nic zrejme nemeni na fakte, ze predavajuci by platil dan z inflacie :)

ved si pockajme, ked tych 5 rokov posunu na 15 , budeme sa smiat :) uz 5 rokov je priemerna inflacia 15%, cize kupim 100, predam 115, inflacia je 15%, dan zaplatim 5, pokial predam 5 dni pred lehotou 5 rokov, napr v omyle, ci tiesni. inflacne 100=115, ale ja budem mat 110.. chapeme sa, ak som to myslel ?

skoda ze som dal otazku a nie debatu
geografik
14.07.16,07:16
nejdeo debatu a realitnej bubline, ale o debatu ci danovu urad prihliada na fakt, ze ak predam zaplatim dan, nebudem moct za predajnu cenu kupit spat svoju nehnutelnost.. resp jej ekvivalent.. a to je mrzute, morbidne a sibenicne.. samozrejme okrem xyz inych veci, ktore su v systeme zle..
Katy a R
14.07.16,07:19
čo sa týka daní - platí zákon. A vieš - kde sa prijímajú a tvoria zákony .. môžeš pripomienkovať!
a len tak naokraj - prečo asi dali do zákona 5 ročnú lehotu pre oslobodený príjem? ;)
geografik
14.07.16,07:39
neviem preco to tam dali, asi aby ludia platili este viac poplatkov, ked sa stahuju.. trvaly pobyt, zmeny adries, zmena SPZ, kolky s tym spojene, to je asi stale malo :)
ivka70
14.07.16,07:48
Dali to tam preto, ze im utekali peniaze, ked boli ludia (najma v tych casom realitnej bubliny), ktori zarabali len na kupe a predaji nehnutelnosti, mali vysoke prijmy, niekedy vlastnili nehnutelnost len par dni ci tyzdnov alebo aj viac nehnutelnosti sucasne a ziadne dane neplatili. Preto doslo k obmedzeniu, aby sa takto neobchadzali zakony a kvazinepodnikalo.
geografik
14.07.16,07:59
pekne, lenze potom ceny padli aj na polovicu, alebo dve tretiny, a stratu tiez znasal len obcan :) a ten zakon zacal platit az od 2011, bublina bola v 2008, to si dali nacas teda... no ale ako pise Katy, placem na zlom hrobe.. nuz, zakon asi ako luxusny byt v panelaku o rozlohe 66m2... idem si vygooglit ako pripomienkovat tieto bludy... dobre ze to tu niekto spomenul..
ivka70
14.07.16,08:00
Tam bolo prechodne obdobie, kedy bola kombinacia TP alebo vlastnictva .... kazdopadne to bolo riziko podnikania (ale podnikanie nebolo).