Jahmanka
19.07.16,16:54
ahojte, uplnou nahodou som omylom spustila formatovanie externeho disku, kde mam kopec dolezitych dokumentov. bola to fakt chvilka nepozornosti. formatovanie uz neslo zrusit, tak som rychlo vytiahla kabel (viem, ze sa to nesmie - bol to sok). teraz ked disk znovu zapojim do pc, tak sa mi nezobrazi obsah na disku, ale iba tabulka, ze je potrebne dokoncit formatovanie. prosim vas, neda sa to nejako vratit spat? mam tam naozaj dolezite veci, ktore potrebujem. prosim. dakujem
misoft
19.07.16,15:02
Ide o to, aké to bolo formátovanie. Pokiaľ tzv. rýchle - tak by sa "formátovaním" vymazala FAT tabuľka (teda údaje o tom, aký súbor je kde na akom sektore uložený, jeho názov, dĺžka). Vtedy je možné časť dokumentov/súborov zachrániť (ovšem na disk sa už nič NESMIE zapisovať!) programom RECUVA. =Úspešnosť je podľa súborov niekedy do 90%.
V tvojom prípade - asi bude potrebné dokončiť formátovanie, alebo použiť CDLive Ubuntu (aj v portable verzii) - je iný OS a pomocou neho sa pokúsiť dokumenty "vyťahať".
Jahmanka
19.07.16,15:16
neviem, ci bolo pomale, alebo rychle, stalo sa mi to, ked som to mala zapojene v set-top boxe. ked to zapojim do pc, vyhodi sa ta tabulke, ze disk je pred jeho pouzitim potrebne naformatovat a ked kliknem na zrusit, zobrazi sa mi tabulka, ze umiestnenie nie je k dispozicii, disk nie je pristupny a ze zvazok neobsahuje znamy system suborov a ze mam skontrolovat ci su vsetky ovladace systemu suborov nacitane a ci nenastalo poskodenie zvazku..
misoft
19.07.16,17:45
Ale tento fakt si neuviedla! STB - ak si z neho nahrávala - vykonal formát HDD na svoj vlastný formát, ktorý v PC NEFUNGUJE! Potom sa to dá prehrať len v tom STB! Alebo formátovať v PC a prídeš o všetko. A potom ďalším zapojením ext.HDD do STB sa znova naformátuje podľa STB.
Takže ak budeš pokračovať vo formátovaní na PC - ani tá Recuva ti nepomôže. Súbory, ktoré sa nahrali z STB sú totiž nahrané jeho formátom a ním kódované. Na inom prístroje sa neprehrá.
mecky
19.07.16,18:04
zaneste hdd do pc servisu, kto sa trochu vyzna pravdepodobne nejake data z hdd dostate, kolko to vam uz dopredu nepovie nik, hlavne s diskom nerobte nejake pokusy (bez bitovej kopie)
Jahmanka
19.07.16,18:23
disk som napojila za zamerom nahravat z tv, ale nahravanie som nespustila..
misoft
19.07.16,20:38
Už len to pripojenie - TV si musí pripraviť zariadenie na nahrávanie - a tak formátuje, ani o tom nemusíš vedieť a ani nahrávať.
expeeert
19.07.16,20:38
No a poučenie do budúcna - keď sú tam dôležité dokumenty, tak kúpiť ešte jeden disk a pravidelne zálohovať. Lebo disk okrem neopatrného formátovania môže aj rupnúť a to mu už nepomôže nič. (na dokumenty menšieho rozsahu postačí aj USB kľúč)
Jahmanka
20.07.16,08:41
Takze uz je to nadobro prec? A nedalo by sa nejako prepojit pc so stb a skopirovat to? Ci vlastne ked dam zas disk do stb, tak sa dokonci formatovanie a uz to bude definitivne v pecku..
misoft
20.07.16,08:56
Prepojiť STB s PC? Tak to nefunguje. STB pracuje s digitálnym tv signálom, čo je niečo úplne iné, ako dátové prepojenie. A aj keby sa prepojili cez tv kartu, tak ext.Hdd v STB by poskytol len uložené súbory svojho formátu.
Ak by sa dokončilo formátovanie v PC, možno by sa dalo niečo zachrániť, ale to záleží na tomto, ako to sformátoval ten STB (a pokiaľ mi je známe - niektoré to robia dôkladne a vymažú pôvodne dáta).
Zober ten Hdd k niekomu (nič s ním zatiaľ nerob), aby sa pokúsil tie dáta cez Ubuntu vytiahnuť von - nádej umiera posledná.
lubko6394
20.07.16,09:18
Zanes to tým čo sa hrajú s PC. Ty si možná ani formátovanie nespustila - to môže byť aj automatické ak máš prijímač pripravený na zápisy na externý disk. STB ( aspoň môj ) vyžaduje formátovanie na ext3 príp. ext4 a to znamená že STB si tú zmenu začal vykonávať. Problémom je že na tom disku si mala dáta ktoré nezapísal STB ale ktoré si tam uložila v PC. Nestrácaj hlavu a hľadaj v okolí machrov čo to vedia. Sama sa o nič nepokúšaj - môžeš to len úplne zničiť.