11vikina11
05.08.16,10:23
Dobrý deň,
viem, že sa tu toto už viackrát riešilo, ale táto situácia je odlišná od tých, ktoré som tu našla.

Chceme zrealizovať predaj auta, ktoré je v sro spoločníkovi. Problém je v tom, že je to osoba závislá a teda je potrebné to predať za porovnateľnú cenu, teda dodržať §18 ZDzP. A tu nastáva problém, na internete ani v bazároch nie je momentálne auto, ktoré by bolo podobné tomu nášmu. Auto už nemá takú hodnotu ako podobné auta(rovnaký rok výroby). Čiže ako teraz určiť cenu vozidla, aby to bolo daňovo v poriadku?

Ďakujem
jslancik
05.08.16,08:30
prečo už nemá takú hodnotu ako podobné autá? porovnaj s porovnateľnou prémiovou značkou, keď nemáš nič rovnaké.
martinez
05.08.16,09:49
ahojte, ja by som chcel rozsirit otazku o situaciu, ked sa trhova cena da zistit napriklad z autobazar.eu (alebo kamenneho autobazaru) avsak spolocnik si ho kupi za nizsiu cenu ako je cena trhova... v nejakych prispevkoch na porade som cital, ze auto mozete spolocnikovi odpredat za akukolvek cenu, lebo auto je odpisane a ma uctovnu a danovu zostatkovu hodnotu nula... s tymto vsak radikalne nesuhlasim. Pokial predate auto "pod cenu" svojmu spolocnikovi/konatelovi/zamestnancovi, musite ten rozdiel oproti trhovej cene dvakrat zdanit. Prvy krat ako nepenazne plnenie pre zamestnanca, t.j. zamestnanec odkupenim vozidla za nizsiu cenu ako je cena trhova ziskal nepenazny benefit a z tohto nepenazneho benefitu, ktory je v zmysle §5,2 ZDP povazovany za prijem zo zavislej cinnosti, odvedie dan a odvody. A druhy krat v danovom priznani spolocnosti na zaklade §17,5 ZDP (nakolko ide o zavisle osoby), pricom rozdiel sa uvedie do riadku 110 danoveho priznania.
11vikina11
05.08.16,13:46
pretože je tam chyba motora a tým pádom je potrebná veľká oprava takže auto nemá takú hodnotu ako autá, ktoré sú v inzerátoch... ťažko nájsť také isté auto s takou istou poruchou
jslancik
05.08.16,13:57
ostáva vám asi iba dať pár desiatok eur za znalecký posudok, aby ste mohli pokojne spávať (očakávať prípadnú kontrolu v budúcnosti).
Orsz
06.08.16,10:20
Neviem prečo si komplikovať život znaleckým posudkom ... ja by som pozrela cenu, za ktorú by sa auto predalo ak by bolo v poriadku a následne dať si urobiť rozpočet opravy a záznam o technickej závade v servise .. a to cenu znížiť.
jslancik
06.08.16,10:32
A rozpočet opravy a záznam bude určite zadarmo. Servisy sa priam trhajú robiť rozpočty, keď je vopred jasne, ze sa to opravovať nebude..
karakul
06.08.16,14:47
... predpokladám, že ide o spoločníka, ktorý sleduje v prvom rade záujem svojej spoločnosti a chce odkúpiť to auto z dôvodu, aby spoločnosť nemala vysoké náklady na opravu automobilu (za dlhé roky som sa s takýmto spoločníkom a takýmto prípadom ale nestretol) ...

riešenie závisí aj od toho, či je auto už odpísané, alebo nie...
možné príklady riešenia:
http://www.danovecentrum.sk/aktuality/predaj-neodpisaneho-automobilu-spriaznenej-osobe-za-1-euro-aktualita-dc-1-2015.htm
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/2632/category/automobil/article/vyradenie-auta-z-uctovnictva-sro.xhtml