EKO-HAUS
17.08.16,11:42
Po 20 rokoch sme zo záhrady odstraňovali živý plot (ligustrum). Zatiaľ sme ho odstránili do výšky asi 10 cm. Teraz by sme chceli odstrániť aj tento zbytok. Nevedel by mi niekto poradiť ako na to. Skúšali sme to čakanom, ale korene sú dosť pevné a nechceme poškodiť plot pri ktorom bol vysadený (dole pri hline široké asi 10 cm). Odkopali sme aj hlinu okolo koreňov a teraz by sme to chceli nejako vyrezať do úrovne zeme. S čím by to bolo najlepšie? ďakujem
pavol54
17.08.16,09:48
navrtať dieru nasypať močovinu a nechať tak za rok sa to samo rozpadne
EKO-HAUS
17.08.16,09:51
Tá močovina to je prášok ak to treba nasypať? Kde je ho možné zakúpiť? A rýchlejšia metóda ako za rok neexistuje (teda
okrem vyklčovania)?
pavol54
17.08.16,10:10
rýchlejšia ešte poliať koncentrovaným glyfosátom (rundop) Všetko v záhradkárskych potrebách
EKO-HAUS
17.08.16,10:22
Ďakujem. A ako ich skrátiť (zmenšiť) by ste mi nevedeli poradiť ?
buchač
17.08.16,11:02
Ak chceš okamžite, ergo tento rok, nuž skús klčovať.
Ono záleží aj od toho, aký je dlhý ten živý plot.
Ale ak už ste odkopali po celej dlžke tú hlinu (ak dobre chápem), tak vziať patričné náradie = rýľ, pílku, mačetu, sekeru a pokračovať v bohumilej činnosti.
...aj napriek tomu, že koreňový systém nejde príliš do hĺbky, aj tak je to solídna makačka, do takej sa málokomu chce.
arizona
17.08.16,12:16
len si podu vo svojom okoli neotrav preboha tym Roundopom
pavol54
17.08.16,12:43
glyfosát(účinná látka rundopu) sa v reakcii s pôdou rozkladá na neškodné látky preto že je fytocitlivý to by som radšej nepoužíval rastlinné oleje keď už tak lebo glyfosát(ak bol použitý ako desikant) preniká do rastlinných pletív a tam už môžu byť niektoré jeho látky viazané, ten koreň snáď nebude jesť, takže netreba strašiť
pavol54
17.08.16,13:07
Inak stromy, kriaky a pod sa najlepšie klčujú ak sa uplatní fyzika jeden z jednoduchých strojov (páka) lano čím vyššie tým lepšie, hlavné korene odťať a lanom zatiahnuť a vyvrátiť, inakším spôsobom máš pravdu je to hovädská drina
denisal666
15.10.18,10:42
Dobrý deň, riešim tento istý problém a našla som na nete Vašu otázku, viete mi prosím poradiť ako ste to vyriešili??? Dakujem za odpoved.