harmonika
17.08.16,15:11
Náš nemecký právnik dal spraviť kópie účtovných výkazov (súvaha, výkaz ZaS) nášho nemeckého dlžníka na súde v Nemecku. Právnikovi v Nemecku poslal súd za to list, že má za to zaplatiť cca 50eur. Nám to ide právnik z Nemecka (platca DPH) refakturovať. Naša firma je tiež platcom DPH. Je potrebné toto samozdaniť, alebo nie? Alebo možno sa domnievať, že by mohlo ísť aj o prechodnú položku podľa par. 22 ods. 3 zákona o DPH a v tom prípade nebudeme samozdaňovať? Podľa čoho to posúdiť či ide alebo nejde o prechodnú položku?
KloferHladny
17.08.16,16:13
Ide o dodanie služby nemeckou právnickou firmou slovenskému platcovi DPH. Miesto dodania služby bude SR. Podľa § 69 odst. 3 ste osobou povinnou platiť daň
T.z.: "samozdanenie"
Čo ten právnik v Nemecku platil a koľko mu za to má platiť SR firma je vec obchodnej dohody.
harmonika
17.08.16,17:21
čiže tie prechodné položky mám úplne vypustiť z hlavy?
KloferHladny
18.08.16,05:53
"Prechodné položky" sa týkajú Nemcov. Tebe nemecká firma dodala službu za protihodnotu. Akoby ekvivalent služby definovanej v §9 odst 4 nášho Zákona o DPH
harmonika
18.08.16,06:16
Ak tomu dobre rozumiem, tak prechodná položka môže byť iba vrámci jednej krajiny? Napríklad v Nemecku iba medzi Nemcami, a na Slovensku iba medzi Slovákmi? Ďakujem za vysvetlenie.
harmonika
18.08.16,16:49
prosím, viete mi to potvrdiť, či tomu správne rozumiem?
KloferHladny
19.08.16,04:47
Ide o to, či Ti nemci dodali službu a ak áno, či pri nej vzniká povinnosť DPH. Ak ide o poplatok nemeckému štátu (o aký poplatok ide, to musí byť zrejmé z faktúry), potom to nie je služba. Advokát môže mať zmluvu o zastupovaní postavenú tak, že poplatky znáša on, potom Ti má fakturovať službu, alebo poplatky znášaš Ty (firma) a v tom prípade je poplatok u nemeckého advokáta "prechodnou položkou" a u Teba poplatkom. Poplatok do prenosu DPH nevystupuje.
harmonika
19.08.16,04:52
On faktúru, ktorú dáva nám, tak napíše že nákladová faktúra č. 201600X s textom Dovoľujem si za moju činnosť vyúčtovať: Časové obdobie služieb júl 2016 : ( a tu rozpíše poplatky napríklad procesný poplatok, náklady na poštovné, náklady súdneho vykonávateľa, informácie z obchodného registra a podobne. Zmluvu žiadnu s nim nemáme uzatvorenú, bolo podpísané iba splnomocnenie na zastupovanie na súde. Tak to možno považovať za dodávanie služieb? Už mám z toho chaoz...:( nakoľko aj teraz vyžiadal tie výkazy od nemeckého súdu tak ako píšem v otázke, ktoré nám refakturuje takýmto štýlom...ehm...
Soňa K
19.08.16,05:59
Keď vám faktúruje za činnosť, tak vám faktúruje poskytnutie služieb, poplatky platené na súde sú súčasťou jeho ceny za službu. V tom prípade by som samozdanila celú sumu faktúry.
harmonika
19.08.16,07:06
dobre ďakujem