mariana11
16.09.16,16:10
Vie mi prosím niekto v krátkosti vysvetliť rozdiel? Nikde som to nenašla. Alebo tomu nerozumiem? Pre mňa je to zatiaľ úplne jedno aj jedna aj druha by mi mala označit, kde je prúd. A keď v drôte je prúd, tak je to faza, alebo sa uplne mýlim?
Ked skusackou napatia sa dotknem drotu, kde je prúd tak by to mala byť faza. A k comu je potom dobre to zistovat dvoma koncami, teda aj prilozením na nulák?
misoft
16.09.16,14:55
Pokiaľ sa to robí dvoma "káblikami" - teda dvoma kontaktmi - meria sa potentiál napätia medzi nulovým vodičom (vodičom bez napätia, spätným vodičom, ochranným vodičom) a vodičom s napätím (fázový vodič). Ukáže sa pritom rozdiel napätí medzi týmito dvoma vodičmi (230V). Prístroj fyzicky prepojuje tieto dva vodiče a meria elektromagneticky tento rozdiel (napr. Vadaska), elektronicky porovnávacím členom.
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJs-iMroFZBxaIJtGMycEi0GiXqD2lmaxUwFXGOKEd38mx-XM_lw
http://www.dtelektronik.sk/upload/stuff/resized/20113_600-600.jpg
Obyčajná skúšačka však len určuje, ktorý vodič je pod napätím - je to na základe rozdielu potenciálov medzi vodičom a tebou. Prístroj neprepája fyzicky živý vodič so zemou, nulovým vodičom - rozdiel sa zisťuje kapacitne.
http://tpdimg.soft1.sk/41088-0.jpg
http://www.toolshop.sk/obrazky/3253/skusacka-napatia-indukcna-skrutkovac-original.jpg.
Rozdiel sa pozná podľa toho, že u toho druhého "typu sa MUSÍŠ dotýkať jednej časti prístroja (kovová čapička, kontakt z vodivej gumy a pod.), inak to nie je schopné merať.
mariana11
17.09.16,06:35
ďakujem, presne takú sivú vadasku som doma nasla. Takze pri dotýkaní sa vodicov, musím vadasku drzat tak, aby som sa rukou dotýkala aj toho okrúhleho strieborného na zadnej strane. Nehrozí mi ale nič ak sa toho nebudem dotýkať? Ci len to nebude merať. Mozem oba konce strciť do zasuvky a nic sa mi nestane? Je to jedno ktorými koncami vadasky do dierok? Pátam sa ako blbá, ale ja pred elektrinou mám strach. Ako malá som skúšala ako zvoní zvoncek, ktorý nasi kupili zo ZSSR a mal dva kábliky . Ja som ich stale strkala do zasuvky a ono mi to tak pekne zvonilo, ale zaz ma tak strazne potriaslo, že si to pamatam doteraz...
bodliak
17.09.16,07:25
Marianka, daj ty radšer ruky od toho preč. Lebo prúd nie je napätie, a fázy sú 3.
mariana11
17.09.16,07:35
no mám z toho riadny guláš....
ale potrebujem len vymeniť stropné svetlo. Pozerala som na starú lampu. zo stropu ide gumený kábel hrubý a v nom cierny a modrý. Čierny pripojim na spod objimky, tan je napísané L a modrý nabok na N. A kedze su asi len dva tak ten modry najprv na zemiacu svorku a potom tam kde je N. Keby bol aj tretí zemniaci kabel, tak ten by isiel na zemniacu svorku na kostre a modry priamo na N. Takto som si to nastudovala... A ked vypnem v dome elektrina ked to budem robit, tak by sa mi snad nic nemalo stat.
canbo
17.09.16,07:37
Jednoduché vysvetlenie asi nieje . Elektrinu nikto ešte nevidel ,iba pocítil.

Meranie dotykom skúšačky na meraný vodič a pridržiavaním " terčíka " na skúšačke je iba orientačné meranie, a je ho možné prevádzať iba v spojení zo zemou. Ináč "nefunguje" . Npr.: ak sa postavíte na suchý rebrík ,tak takýmto spôsobom sa dutnavka na skúšačke nerozsvieti, pretože meranie takýmto spôsobom neuzavrie obvod.( " fáza" - skúšačka - terčík - pridžiavojúci sa človek - zem.)a tak isto na suchých drevených podlahách a pod . A presnosť meranie je veľmi nespoľahlivá - namerané je všetko nie len fáza ,ale aj naidukované napätie a pod.

Meranie pomocou dvoch vodičov - meraný obvod sa uzatvára cez skúšačku a je možné merať aj na " rebríku " , ale u striedavých obvodov nevie určiť fázový vodič.

A preto tá kombinácia na skúšačke : jedným meraním určím "fázu" a druhým meraním ju skontrolujem ,vylúčim indukované napätie a zároveň skontrolujem nulový vodič.

Každé meranie je práca pod napätím , na ktorú je potrebné byť vyškolený a ovládať svoj merací prístroj. Meraniu predchádza výpočet, vlastné meranie ,porovnanie vypočítanej hodnoty s nameranou a vyhodnotenie merania.
bodliak
17.09.16,07:47
Hodinovy manzel ?
mariana11
17.09.16,08:15
tusim si radsej predsa len privolam suseda- elektrikara, ale ked to spravi tak ako som to opísala, tak sa potesim...
misoft
17.09.16,15:40
Holka zlatá, ak máš to sivé - Vadasku - tak ňou sa meria len pomocou káblikov.
Keď zapájaš to svetlo - čierny = L, modrý = N. A takéto práce sa VŽDY vykonávajú pri vypnutych ističoch!