kubkokubko
23.09.16,13:21
Živnostník účtuje v JU je platca DPH. Predal súkromné auto a 21.8. začal na súkromné účely používať firemné auto. Všade sú príklady, že od začiatku niekto využíva auto na 100% alebo 80+20%, alebo na preradenie z alebo do osobného vlastníctva, ale tu si nie som presne istá, preto Vás prosím o potvrdenie, či sú moje zamýšľané postupy v poriadku: Je mi jasné, že platby za nákupy a DPH budem krátiť od 21.8.16 v pomere 80+20% u PHM, opráv, pneumatík a všetkých ďalších platieb. Ale ak sme zaplatili v januári diaľničnú známku tak ju rozpočítam pomerne a urobím úpravu, že 20% z výdavkov za mesiace 8-12 preradím do výdavkov neovplyvňujúcich ZD, rovnako aj zákonnú poistku, a odpisy, alebo sa to prepočítava presne na dni? DPH z tejto diaľničnej známky je potrebné tiež upraviť odpočítanie DPH, ale nie je mi celkom isté ako to urobiť. Môžem to urobiť jednorazovo pomerom 80+20%,alebo to musím robiť presne podľa knihy jázd mesačne? A ešte mi nie je jasne do akých riadkov túto úpravu DPH zaradiť v DP k DPH a do KV. Ďakujem všetkým za Váš čas, reakcie, názory, rady a pripomienky. Nikto nevie, prosím?
mondes
26.09.16,08:54
A doteraz ste výdavky na firemnom aute účtovali do N v 100% výške? Pretože ak je to tak, tak potom nie je možné v priebehu roka meniť spôsob účtovania. Aký spôsob účtovania si zvolíte na začiatku zdaňovacieho obdobia, tak takto to musíte účtovať do konca zdaňovacieho obdobia. Až od nového roku môžte to zmeniť. Pozri tu:

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici#ZmenaSposobuUplatnovania
kubkokubko
26.09.16,10:45
Ano v 100%, pretože bolo využívané v 100% na firemné účely. Ale keďže manžel súkromné auto predal, tak začal firemné auto využívať aj súkromne, tak si myslím, že už nemôžem účtovať do N 100% len preto, že vzhľadom na to,že som v januári nevedela, sa auto predá som si odpočítala celú výšku DPH z diaľničnej známky. Alebo je možnosť prejsť zo spôsobu účtovania 100% na využívanie podľa knihy jázd a od mesiaca predaja mesačne napríklad vylúčiť pomernú časť nákladov na zákonné poistenie a diaľničnú známku a DPH z nej (tie sú zaplatené na rok vopred)?