alicacka
28.09.16,11:16
Dobrý deň, poprosili by sme tých, čo majú s tým skúsenosti - Podnikateľ má v majetku mobilný telefón, ktorý je obchodným majetkom. Od 1.1.2015 je možné si paušálne podľa § 19 ods. 3 písm.t/ zák. o dani z príjmov uplatniť výdavky na majetok, ktorý môže mať charakter osobnej spotreby. Chceli by sme dať 80% paušál, nakoľko určite sa stane, že si aj súkromne zavolá. Pomer nemáme odsledovaný, nemáme mesačné výpisy o hovoroch. Môžeme sa len tak rozhodnúť, že dáme 80% do výdavkov? ALe čo potom s DPH? Aj tam si uplatníme automaticky 80%, alebo pri DPH to musíme preukazovať?
Tweety
28.09.16,09:19
Uplatníte si 80% z nákladov na telefón a rovnako 80% aj z nároku na odpočet dph.
lotina
28.09.16,09:23
a nie len 70%
Tweety
28.09.16,09:27
a prečo 70ˇ%? ak si stanovíte 80%, potom aj dph krátite rovnako
alicacka
28.09.16,09:32
Ďakujem Vám, že ste sa podelili o Vašu skúsenosť. Ja to zatiaľ tiež riešim tak, bez ohľadu na to, či viem preukázať z pohľadu DPH túto voľbu pomeru. Teda nemám to odsledované, len sme si zvolili túto možnosť, ktorú dáva zákon o dani z príjmu. Avšak vraj zákon o DPH na to nereaguje týmto 80% paušálom - tam musíte preukazovať, dokazovať, prečo ste si zvolili práve tento pomer. Máte o tom niekto vedomosti? Stačí, ak si to dáme do internej smernice? Pozrite si prosím § 49 ods.5 - bol doplnený Pomer použitia HM a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie platiteľ určí podľa výšky príjmu z podnikania a iného príjmu ako je príjem z podnikania, doby používania HM a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie alebo podľa iného kritéria, použitie ktorého objektívne odráža rozsah použitia HM a služieb.
alicacka
28.09.16,09:37
Súhlasím.
lotina
28.09.16,09:46
myslel som komplet 70%, aspoň doteraz som tak robil. Čiže ja si môžem stanoviť tie percentá ako uznám?
Soňa K
28.09.16,09:57
Tých 80 a 20 % je paušál práve na prípady, keď nevieš alebo sa Ti nechce určiť skutočný pomer. Paragraf, ktorý uvádzaš, nemá s mobilom nič spoločné.
lotina
28.09.16,10:03
No tento pomer som teda naozaj určil podľa toho, ako som sa pýtal iných. A myslím, že keby som mal riešiť koľko hovorov je súkromných a koľko služobných, by som nerobil nič iné. Veď aj keď volám akože osobe ktorú mám ako známeho, alebo známu, často riešime obchodné problémy. Dá sa dokázať, že je to len a len súkromný hovor? Nedá. A výpis hovorov by ma stál možno viac ako platba za celý mesiac. Ak to budú daňováci žiadať, potom to dám spraviť. Aj tak to nič nedokáže. Už je len na kontrole, ako to uzná, alebo nie.
alicacka
29.09.16,06:03
No, ten paragraf podľa mojich doterajších zistení a z informácií z FS spoločné má, keďže ako som už písala, to že zákon o dani z príjmov povoľuje 80% paušál na výdavky, ktoré môžu mať charakter osobnej spotreby, neznamená, že aj zákon o DPH s tým korešponduje. Tam by sme mali vraj odsledovať, keďže zákon o DPH nikde o paušále, okrem PHM, nehovorí. Preto neviem, aký má význam ten 80% paušál v zákone o dani z príjmov u platiteľa DPH, lebo platiteľ musí sledovať aj zákon o DPH. Z toho dôvodu ma zaujímalo, ako to vy v praxi riešite, lebo to riešim aj ja tak isto, ako vy.
Inak nechápem ani ja prečo lotina má 70%, keď si stanoví paušál 80%. :(
jakubzemko
29.09.16,07:54
Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa zákona o dani z príjmov a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa zákona o dani z príjmov. Pomer použitia hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie platiteľ určí podľa výšky príjmu z podnikania a iného príjmu ako je príjem z podnikania, doby používania hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie alebo podľa iného kritéria, použitie ktorého objektívne odráža rozsah použitia hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie.
Takže myslím, že pomer je stanovený jasne. Nikde sa v zákone o DPH nepíše, že DPH na vstupe súvisiaca s výdavkami na opravy a udržiavanie, obstaranie, prevádzkovanie, technické zhodnotenie sa kráti buď vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80% alebo v preukázateľnej výške podľa pomeru používania majetku na podnikanie alebo iný účel. To sa týka len zákona o dani z príjmov. Česť výnimke - PHM. Asi tu zákonodarcovia spravili chybu :(
alicacka
30.09.16,07:14
Súhlasím. Je to, ako keď máte Daňové a účtovné odpisy. Ktoré tiež nie sú rovnaké :)
Preto je tu namieste otázka, či si správne uplatňujeme DPH?
jakubzemko
30.09.16,11:32
Záleží to len od daného kontrolóra, jeho nálady a v konečnom dôsledku aj od svedomia podnikateľa :D. Pretože len on v skutočnosti vie, koľko prevolal súkromne a koľko pracovne :D Ak v prípade kontroly si podnikateľ obháji, že súkromných hovorov bolo menej ako 20% tak je všetko OK a DPH sa uplatňuje správne (ak to tak v skutočnosti je, tak by to nemal byť problém obhájiť na základe výpisu z hovorov).. Inak tých 80% z pohľadu dane z príjmov sa dá využiť vždy vtedy ak nie je možné daň na vstupe odpočítať (napr. kúpa auta od nepodnikateľa)
alicacka
03.10.16,06:21
Ďakujeme za názor :)
Soňa K
03.10.16,09:50
DPH si môžeš odpočítať iba z prijatých plnení, ktoré súvisia s Tvojou zdaňovanou činnosťou. A keď deklaruješ na daň z príjmu, že je to 80 %, tak z podstaty Zákona je jasné, že je to tak aj na DPH. 80 % je paušál, kto vie zdôvodniť iný percentuálny pomer, ktorý vychádza zo skutočného použitia, môže si stanoviť skutočný.