branojak
30.09.16,10:22
som SZČO, platca DPH, s podvojným účtom.
Ako súkromná osoba som vložil do firemnej pokladne svoje peniaze, kvôli tomu, že bola v mínuse a na firemnou účte som tiež nemal peniaze. Tak som vybral zo súkromného účtu a vložil do firemnej pokladne. Musím počítať k tejto pôžičke úrok alebo to platí len naopak, čiže ak by som si z firmy požičal peniaze sebe? Kedy pri pôžičkách sa robí transf.dokumentácia?
mondes
30.09.16,11:30
Tým, že si FO, použiješ účet 491. Vklad do pokladne zaúčtuješ ako osobný vklad podnikateľa takto: 211/491
V tomto prípade sa nerobí žiadna transférová dokumentácia. Ide o klasický osobný vklad podnikateľa do pokladne.
Marikaby
05.02.18,16:16
Spoločník nemôže svojej s.r.o. poskytnúť pôžičku v hotovosti
Vážnou a často spomínanou nedávnou zmenou Obchodného zákonníka je zavedenie inštitútu spoločnosti v kríze. V rámci balíka legislatívnych zmien sa do Obchodného zákonníka dostal zákaz poskytnutia pôžičky spoločnosti s ručením obmedzeným v hotovosti, ak pôžičku poskytuje napríklad:
• spoločník,
• konateľ,
• zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti konateľa,
• tichý spoločník,
• osoba blízka uvedeným osobám alebo osoba konajúca na ich účet.
Spoločník môže poskytnúť pôžičku len bezhotovostne. Doplnenie pokladnice spoločníkom v hotovosti, tak ako to bolo bežné pred účinnosťou novely Obchodného zákonníka, nie je v súčasnosti možné.

Viac info: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/2709/category/dan-z-prijmov/article/pozicka-spolocnika-firmy-vlastnej-sro-2016.xhtml
Jarka 1
05.02.18,19:03
Poriadne si prečítaj otázku. Tu nejde o žiadneho spoločníka, ale SZČO.