kuskus
05.10.16,19:40
Zijem vo Francuzsku (skoro pri hraniciach so Spanielskom) a vcera som stratil obciansky.

(bol som si otvorit ucet, ale neslo to koli dacomu, takze som sa mal vratit iny den. typek ale medzitym uz ofocoval moj preukaz, lenze na druhy den som ho uz v penazenke nenasiel, tak asi mi ho zabudol vratit - fakt sa nepametam. Na druhy den som sa tam teda vratil, ale povedali mi, ze tam nic nenasli - nebolo to v banke, ale v predajni kde sa da ucet zalozit - daco na sposob mBank u nas. Skener je umiestneny v predajni, kde ma pristup kazdy, mohlo sa stat, ze ho tam niekto nasiel a proste si ho vzal ... neviem, uz to asi nezistim).

Mam so sebov aj pas, tak zatial sa mozem preukazovat tym, len ako teraz postupovat? Myslim, ze to treba nahlasit tu na policii, aby ten obciansky sa dal zablokovat a potom dajako ziadat cez zastupitelsky urad nejaky novy obciansky. Da sa to ale aj na dialku dajako? Lebo do Pariza sa mi koli tomu fatk nechce ist a ani na to nemam cas a prostriedky. Dakujem za rady.
lujza.j
05.10.16,18:22
https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/casto_kladene_otazky#Strata dokladov

Strata dokladov


V prípade straty, krádeže cestovných dokladov v cudzine, môže veľvyslanectvo SR v danom štáte vydať slovenskému občanovi „cestovný preukaz“. Ide o náhradný cestovný doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať.

Jedným z prvých krokov, ktoré by mal občan urobiť, je ohlásenie straty dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získanie o tom potvrdenia. Občan môže požiadať políciu o umožnenie telefonického rozhovoru s veľvyslanectvom SR, ktoré ho bude informovať ako ďalej postupovať.

K žiadosti o vydanie cestovného preukazu, ktorú občan vypĺňa na veľvyslanectve, je potrebné predložiť dve farebné fotografie pasového formátu a uhradiť správny poplatok. Od úhrady správneho poplatku je možné po zvážení všetkých okolností, v ktorých sa občan ocitol, upustiť.

Odporúča sa urobiť si pred cestou fotokópiu údajovej strany pasu alebo občianskeho preukazu a uložiť ju oddelene od ostatných dokladov spolu s adresou veľvyslanectva SR v krajine, do ktorej občan cestuje.

Slovenský občan nachádzajúci sa v krajine, kde SR nemá diplomatické zastúpenie, sa môže pri strate, krádeži cestovného dokladu alebo peňazí, obrátiť na ktorúkoľvek misiu členskej krajiny EÚ pôsobiacu v danom štáte a požiadať o nevyhnutnú pomoc. Misia ČK EÚ v týchto prípadoch kontaktuje a spolupracuje vždy v úzkej súčinnosti s teritoriálne, resp. konzulárne príslušným veľvyslanectvom SR.