Lucynka8
06.10.16,08:10
Totiž objavila som na nete nového dodavateľa oblečenia a už dávnejšie som uvažovala nad obnovením živnosti. Chcela som ho však najprv vyskúšať, či komunikuje so zákazníkom a tak. Tak som sa zaregistrovala pod mojim ičom a spravila som objednávku. On objednávku odoslal a vystavil mi faktúru. No a ja som včera bola na živnostenskom úrade a obnovila si živnosť, lenže ona sa aktivuje až na nasledujúci deň. Takže to zhrniem... Živnosť aktívna od 6.10.2016 a vystavená faktúra od dodavateľa s dátumom 4.10.2016 a splatnosťou 11.10.2016. Čo teraz s tým? Ďakujem za odpovede.
martinaj
06.10.16,06:17
Najlepšie je dohodnúť sa dodávateľom, aby faktúru opravil - píšeš, že vystavil faktúru, nie že dodal tovar. Ak tovar dodáva po zaplatení, podľa správnosti mal poslať zálohovú faktúru a tá je z hľadiska dátumu irelevantná.
Lucynka8
06.10.16,06:28
takto... tovar mi zatiaľ nebol dodaný, no poslal mi mail, že tovar odosiela 4.10.2016 a zároveň mi v elektronickej podobe zaslal faktúru so splatnosťou 11.10.2016. Dnes alebo zajtra by mi mal tovar doraziť a s ním zrejme aj faktúra, no a ja by som mala za tovar zaplatiť. Jedná sa o českého dodavateľa. Myslíš, že by mohol opraviť dátum vystavenia faktúry + dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia? Faktúry čísluje podľa čísla objednávky, potom mu to asi nebude sedieť, nie? No a ja si teda samozrejme nemôžem tú faktúru zaúčtovať, keďže 4.10. som ešte nepodnikala. Alebo to mám brať, že za tovar som zaplatila až 7.10., čiže až po obnovení živnosti? Ďakujem za radu