baculacik
06.10.16,17:30
Posledných 11 faktúr sme platili nájomné za prenájom vysokozdvižného vozíka s tým, že po doplatení poslednej fa sa stroj odkúpi. Spísaná je kúpno-predajná zmluva kde je uvedená suma 5300 eur. Pri podpise KP zmluvy sa vkladal depozit 2000. V akej cene zaradiť stroj do užívania? Príde mi to tak, že si opäť premietnem cenu vozíka do nákladov vo forme odpisov, keďže predtým som účtovala nájomné na 518 (330 eur *11 mesiacov) a teraz si tú istú sumu premietnem do ceny vozíka a budem odpisovať. A ako si v účtovníctve zúčtujem ponížim 321 o túto sumu?
avalik
06.10.16,19:42
Soňa K
06.10.16,20:14
Baculáčik, treba si vyjasniť, o čo ide. Či to bol od samého začiatku prenájom s právom kúpy prenajatej veci a potom si účtovala zle. Alebo ste sa na odkúpení dohodli dodatočne. Tomu neveríš, že ho odpíšeš dvakrát, budeš ho dvakrát platiť ? To, že Ti nesedí 321, Ti predsa signalizuje, že to nerobíš dobre.
baculacik
07.10.16,06:11
Mne to nesedelo od začiatku a aj som to tu riešila na porade a bolo mi napísané, že neviem čo bude v budúcnosti a teda to nájomné účtovať na 518 a až keď dôjde k skutočnosti, že stroj bude náš, budem riešiť zaradenie :( Aj som písala na jednu platenú nemenovanú stránku a tam mi napísali to isté, účtovať nájomné na 518. Dá sa to ešte nejako opraviť bez toho, aby som posielala dodatočné DP? :(
baculacik
07.10.16,06:12
keď máme spísanú zmluvu o nájme stroja s následným odkúpením to je to isté ako finančný prenájom?
Tweety
07.10.16,06:13
áno, je to finančný lízing
Soňa K
07.10.16,06:14
To je leasing = prenájom s právom kúpy prenajatej veci.
Soňa K
07.10.16,06:15
To je nejaké dopletené.
KloferHladny
07.10.16,06:24
Aby si dostala správnu odpoveď, musíš podať viac informácií.
1. Ak bola kúpno-predajná zmluva, potom nemohol byť nájom
2. Ak to bola zmluva o nájme s právom kúpy, potom to nemohla byť kúpno -predajná zmluva
3. To, čo píšeš, že si účtovala "nájom", možno boli splátky - existuje splátkový kalendár?
4. Depozit - možno to bola záloha na dodávku VZV
baculacik
07.10.16,06:43
KloferHladny máš pravdu, napísala som to zle. Spísala sa zmluva o nájme stroja, nie KP zmluva. Ďalej o tom mesačnom nájomnom je tu napísané, že zmluvné strany sa dohodli, že nájomca so súhlasom prenajímateľa vstúpia do užívania predmetu nájmu od 03.09.2015 do 03.08.2016 minimálne však na 11 mesiacov. Zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú. Poplatok za každý mesiac nájmu uvedeného vysokozdv.vozíka je 330 eur. Pred prevzatím predmetného stroja do nájmu zloží prenajímateľ depozit vo výške 2000 eur, táto suma bude slúžiť ako zábezpeka pre prípad poškodenia alebo havárie stroja. Po ukončení zmluvného vzťahu sa uvedený depozit započíta do kúpnej ceny stroja.
avalik
07.10.16,06:50
leasing je prenajom vseobecne, tu ide o financny leasing, existuje aj operativny leasing = len prenajom
avalik
07.10.16,06:54
a kupna cena stroja? pravo kupy? ci ked je zmluva na dobu neurcitu, tak by 330 evry platili aj 10 rokov, a do kupnej ceny, ktoru si neskor da "prenajimatel" sa zapocita len depozit?
KloferHladny
07.10.16,07:03
Je to finančný nájom aj keď sa zmluva snaží vyzerať ako operatívny. Máš tam totiž dohodnuté právo kúpy.
Splátky, ktoré si účtovala ako "nájom" mali byť rozdelené na časť "splátka stroja(istiny)" a "finančné náklady"
Potom účtovanie:
042/474 - zmluva - ku dňu prevzatia stroja
022/042 - zaradenie
474/221 - splátka zábezpeky
474/221 - mesačné splátky istiny
568(548)/321 - mesačné splátky fin. nákladov

odpisovanie 551/082 v zmysle platnej legislatívy (Zákon o účtovníctve a Zákon o dani z príjmov)

Ak by však zmluva bola postavená tak, že nemáš právo kúpy po ukončení nájmu, VZV sa predá tretej osobe (bazár, iná firma) a od tejto firmy to kúpiš Ty, potom:
314A/221 - kaucia
518/321 - mesačný nájom
221/314A - ukončenie nájmu, vrátenie kaucie

042/321 - obstaranie stroja od inej firmy
022/042 - zaradenie v inej obstarávacej cene
baculacik
07.10.16,07:46
avalik citujem zo zmluvy: "Po riadnom splatení minimálne troch splátok nájomného v určenej lehote splatnosti nájomca získava predkupné právo na predmet nájmu. V lehote platnosti tejto zmluvy sa nájomca záväzne vyjadrí k záujmu o kúpu prenajatého zariadenia, ktorého obstarávacia cena je dohodnutá na 5300 eur bez DPH. V prípade, že sa prenajímateľ rozhodne pre kúpu zariadenia uhradené nájomné a depozit bude odpočítaný z obstarávacej ceny (po splatení nájomného bude vystavená vyúčtovacia faktúra s odpočtom prijatých platieb a bude uskutočnený prevod vlastníctva predmetu tejto zmluvy)."
baculacik
07.10.16,07:53
KloferHladny mňa totiž poplietli tie faktúry, ktoré nám chodili, doslova tam je napísané nájomné za vysokozdv.vozík a suma nebola nijako rozdelená. Preto som ani neriešila zaradenie stroja, keďže stroj vôbec nebol náš. Môžem si zaradiť do majetku stroj a odpisovať ho, keď ešte nie je môj? Ja som to účtovala presne ako píšeš ten druhý príklad a narazila som na to, v akej cene ho teraz zaradiť :(
KloferHladny
07.10.16,08:12
" ...V prípade, že sa prenajímateľ rozhodne pre kúpu zariadenia uhradené nájomné a depozit bude odpočítaný z obstarávacej ceny (po splatení nájomného bude vystavená vyúčtovacia faktúra s odpočtom prijatých platieb a bude uskutočnený prevod vlastníctva predmetu tejto zmluvy). " Odhadujem, že slovko "prenajímateľ" je omylom a malo byť "nájomca" Vy ste sa teda rozhodli pre kúpu, tým pádom ste nemali účtovať nájom a podľa mňa sa zmluva stala finančným nájmom=leasingom=nájmom s právom kúpy. Už v 12/2015 ste vedeli po riadnej úhrade 3 splátok, že zariadenie bude Vaše a mala si opraviť účtovanie.
Text "zaplatené nájomné a depozit" bude odpočítaný od kúpnej ceny = úhrady sa zmenili na úhradu zálohy na kúpnu cenu resp. čiastočnú úhradu kúpnej ceny.
Ešte je tu problém vlastníctva a práva odpisu. Podľa mňa ste to právo nadobudli po úhrade troch splátok a máte právo na odpis v roku 2015. K tomu by sa ale mali vyjadriť právnici ...
baculacik
08.10.16,09:05
áno je tam nájomca. Neviete mi poradiť ako to opraviť? :(
Sarlotka
09.10.16,13:59
Ahojte, poradáčky,rada by som sa s Vami poradila, takéto účtovanie je aj v prípade, že nie je splnená podmienka finančného lizingu v § 2 písm. s) ods. 2 ZoDP tzn. doba nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1? Ďakujem. (neviem sa z toho vymotať)
KloferHladny
10.10.16,06:57
Dodatočné DPPO + opraviť náklady = preúčtovať z 518 na 042 + zaradiť 022/042 + doúčtovať odpisy 551/082
Soňa K
11.10.16,08:43
Od roku 2015 táto podmienka už neplatí, pretože zaradíš do majetku a odpisuješ podľa platných odpisových skupín. Nie ako predtým počas trvania leasingu.