pilgrimdou
28.10.16,13:57
Zdravím všetkých.

Máte niekto prosím vedomosť o agregácii, ktorú niektorí internetoví poskytovatelia uvádzajú pri svojich technických údajoch o poskytovanej službe? Nejde mi teraz o pochopenie, čo to presne technicky je, niečo málo som si už prečítal na nete.

Ak mám možnosť výberu z dvoch poskytovateľov, z ktorých jeden udáva agregáciu 1:55 a druhý neuvádza žiadnu, pritom obe ponúkané služby sú podľa ostatných parametrov porovnateľné, bude ponuka bez agregácie výhodnejšia? Alebo ju tam len neuviedli? Čerpám zo stránok porovnaj.sj aj samotných poskytovateľov.

Ďakujem vopred.
ivka70
28.10.16,11:59
skor ju tam len neuviedli ... ale moze byt ina ....lebo keby to bolo bez agregacie, tak to tam napisu ... pochvalia sa :)
pilgrimdou
28.10.16,12:02
hej, to som nevedel, či je agregácia súčasťou každého pripojenia - takže prichodí sa opýtať priamo poskytovateľa akú agregáciu má keď ju neuviedol a vybrať tú s menším číslom?
ivka70
28.10.16,12:07
ja by som sa opytala ,nemusi byt, ale ak je, je dobre to cislo vediet
misoft
28.10.16,13:23
Agregácia - teda zdieľanie, zoskúpenie. Čo to značí?
http://www.3log.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=61:o-je-to-agregacia-a-ako-ovplyvuje-kvalitu-pripojenia&catid=34:faq&Itemid=41
Ale po lopate.....
V prípade kábelového (ale aj širokopásmového - WiFi) pripojenia sa do káblu (WiFi signálu) zmestil určitý objem dát, ktorý bol v danú časovú jednotku maximálne preniesť. Agregácia dávala poskytovateľovi možnosť zoskúpiť X užívateľov, aby zdieľali jednu linku (kábelové pripojenie, WiFi pásmo). Využívali to vtedy, ak (najmä malí poskytovatelia) nemali možnosť každému prideliť jedinečnú IP adresu z ich servera.
Preto sa stávalo, že na jednu IP adresu bolo pripojených X užívateľov, pričom linka (celá) bola schopná prepustiť len určitý objem dát za časovú jednotku.
Napr. v jednej linke bol schopný poskytovateľ dať max. 100Mbps a mal 20 užívateľov na linke - agregácia teda bola 1/20. V prípade, že by bol pripojený JEDENužívateľ - teoreticky by mal rýchlosť pripojenia max. 100Mbps. Ale v prípade 20-tich pripojených by mal iba 1/20-tinu - tedy 5Mbps. Poskytovateľa by toto mali vždy uvádzať (čo však niekedy neuvádzajú a potom sú sťažnosti, keď niekto má v zmluve 100Mbps a on "sosá" 4-5Mbps.
Pritom ešte poskytovatelia využívali tzv. FUP (Fair User Policy), kedy po stiahnutí určitého objemu dát (napr. 5GB stiahnutých a odoslaných dát) mu klesla rýchlosť často na minimum (a niekedy to bolo otrasné - 128kbps a menej), čo nestačťilo ani na bežné prehliadanie.

V poslednej dobe sa agregácia uplatňuje skôr niekde na dedinách u miniposkytovateľov, v mestách sa už od toho upúšťa (aj tým, že technika je lepšia, vedenia z metalických sa menia na optiku a tá je schopná preniesť XXGbps), niektorí upúšťajú aj od FUP (netýka sa to však operátorov mobilných sieti (O2, Orange, T-Com, 4ka.....).

A k otázke - vyhľadať poskytovateľa s prípadnou agregáciou čo najnižšou - 1/5 a menej, prípadne bez agregácie.