mandyla
30.10.16,12:47
Chcela by som ju vysušiť ako liečivú bylinku, skôr som ju nepotrebovala ale situácia sa zmenila, zišla by sa mi. Váham, aby taký neskorý zásah ju nepoškodil.
afrikánka
30.10.16,12:48
Šalvia je poloker pôvodom z teplejších oblastí. Neodporúča sa zrezavanie pred zimou, ale keď ju potrebujes, tak si ju zrez a vysus. Bude to lepšie, kvalitnejšie a lacnejsie, ako kupovať už nasusenu. Zostrihaj na 5 - 10 centimetrov a prikri suchým listim, najlepšie čečinou. Ak by zamrzla, na jar si môžeš zakúpiť novú sadenicu, alebo si teraz skús zopár odrezkov dať do vody. Po dvoch týždňoch by mali vyrásť korienky. Odrezky s korienkami zasadis do malého kvetinaca a umiestnis na teplé a slnečné miesto v byte. Takto by bolo možné dopestovať vlastnú priesadu.
kukučka
30.10.16,13:06
Čítala som raz návod na rez levandule, tretinu na jeseň a druhú tretinu až na jar, aby nevymrzla. Roky dodržiavam a darí sa jej, tak by som nerezala hlboko ani šalviu. Je silne aromatická, zrež len vrcholky, aj to nie všetky. Máš ju krásnu, škoda by jej bolo, množím na jar.
afrikánka
30.10.16,13:18
Skutočne ju má krásnu, ale keďže ju potrebuje, môže zariskovat, k comu jej bude na krasu, keď potrebuje úžitok....v prípade vymrznutia ľahko nahradí novými sadenicami. Čo salvia skutočne neznáša, je menenie stanovišťa presadzovaním.
kukučka
30.10.16,13:24
Veď je to obrovský kriak, vieš si predstaviť vypiť toľko čaju?
afrikánka
30.10.16,13:29
Neviem, ako a koľko chce upotrebit, rozhodnutie je na nej...
mandyla
30.10.16,14:45
Potrebujem na určitú diagnózu, dlhodobo, denne 2-3x. Nestratí taký neskorý zber na účinnosti oproti zberu do konca júna-júla ako sa všeobecne odporúča? Nie je potom lepšie kupovať z lekárne, zo zberu v správnom čase?
afrikánka
30.10.16,15:37
To by najlepšie zodpovedal skúsený bylinkár, ako sa zmení účinnosť takto po termíne zostrihnutej šalvie.
arizona
30.10.16,17:12
Liecive bylinky na caj je najlepsie trhat pocas slnecneho dna,vtedy su najaromatickejsie a obsahuju najviac liecivych latok.

Ked ju zostrihas teraz,listky uz nebudu take silne vonajuce. /obsah liecivych latok neviem posudit/

Ja by som na tvojom mieste urobila to, ze by som zostrihala iba listocky,nie konariky,aby si rastlinu neposkodila pred pripadnym mrazom. Ale asi iba zhora,nie celkom k zemi.
Salviu mas veliku, neboj sa,budes mat na celu zimu cajiku.

Salvia je dost aromaticka a ma nahorklu,silnu chut,takze do caju staci iba malo. A taktiez nezabudni na to, ze bylinkovy cajz urcitej bylinky by sa mal pit max. 3 tyzdne a potom dat 2-3 tyzdne pauzu. V tom obdobi mozes pit cajik z inych rastliniek a opat sa vratit k salvii.
kukučka
30.10.16,20:00
Určite by som dala prednosť svojej pred kupovanou.