Ailise
02.11.16,07:48
Ahoj,
prosím neviete mi poradiť čo je s týmto mladým sukulentom (Kalanchoe daigremontiana)? Robia sa mu na niektorých listoch také akoby vysušené miesta (buď na vrchnej alebo spodnej strane). Niektoré postihnuté listy tak už začínajú aj od kraja odumierať. Kedysi som tieto kvety pestovala, pričom som ich mala v rovnakej zemine a polievala rovnako ako teraz a nikdy také problémy nemali. Taktiež sa mi zdá, že je celý taký zvädnutý. Napr. tie najnovšie vrchné listy miesto aby boli pekné vystreté tvrdé, tak sú skrútené a mäkké. Neviete čo tomu kvetu môže byť? Ako ho zachrániť? (ospravedlňujem sa za nekvalitné fotky)
afrikánka
02.11.16,06:55
A v akej zemine ho máš zasadeny? Vyzerá to, že problém bude práve v nej...
Ailise
02.11.16,07:05
V normálnej pre izbové rastliny. Je to síce sukulent, ale taký, že vraj zvláda normálnu zeminu. A celé roky som ich pestovala v takej. Mala by som ho radšej presadiť do zeminy pre kaktusy, či? Len on už bol pred asi dva mesiacmi presádzaný, nevadí to? (nie je z kvetinárstva, keďže tam sa nedajú zohnať).
afrikánka
02.11.16,07:09
Presadiť môžeš, ale pouzi inu zeminu.
Ailise
02.11.16,07:12
Ďakujem. A prosím mám teda použiť radšej zeminu pre kaktusy? Alebo akú? Veď tá bežná pre izbové kvety je asi všade rovnaká, nie? Bola to normálna nová zemina kúpená v kvetinárstve.
arizona
02.11.16,07:12
Mne to vyzera,ze je prepolievany,prip.ze je umiestneny na zlom mieste,kde je prievan a malo svetla.Tomu nasvedcuju aj tie vytiahnute vrchne listy.

Presad ho do zeminy ny sukulenty,na zimu odloz na chladnejsie svetle miesto a polievaj iba velmi malo. Chore lisky odstran. Mal by sa spamatat.
afrikánka
02.11.16,07:19
Skús tú novú zeminu nasypat na pekac a prepalit v rure...zmiešať zo zeminou z krtincov, alebo zahradnou zeminou. Niekedy kupovana zemina zvykne odrovnat mlade rastlinky.
Ailise
02.11.16,07:25
Skúsila som ho polievať aj menej, ale tie problémy neprestali, skôr sa mi to zdalo ešte horšie :/ Umiestnený je na okennej parapete (prievan tam myslím nie je, v zime moc nemávam otvorené okno). Tam je najviac svetla. Tým, že je ale ešte malý, tak okno začína až trošku vyššie, možno preto sa tak ťahá.

Dobre, ďakujem, presadím ho. Môžem ho dať na nejakú vyvýšenú podložku, aby bol priamo v úrovni okna. Problém skôr je, že pod parapetou je radiátor. Všade inde je už ale väčšia tma. Choré listy teda odstránim, aj keď mu už skoro žiadne neostanú :( Ďakujem ešte raz.
Valcake
02.11.16,12:58
Je tak malinký, žeby som ho dala do toho najmenšieho kvetináčika..aspoň mne sa tak vidí...keď si už zasadila aj tak by som presadila, veď ešte aj listy odstrániš..vodu iba kvapnúť.
Ailise
02.11.16,16:48
On je v takom tom mini kvetináči. Už menší som ani nevidela predávať. A s tou vodou... Práve ono je pod parapetom radiátor a tá zemina hrozne rýchlo schne. Už na druhý deň je úplne vyprahnutá. Aj som skúšala menej polievať, ale sa mi zdalo, že sa to len zhoršilo, tak ja neviem. On to zas nie je taký ten typický hrubolistý sukulent. Viem, že kedysi sme ich mali v obyčajnej zemine a polievali ako všetky kvety a nič im nebolo. Tohto malého mám ale úplne z inadiaľ, tak neviem. Možnože preto je citlivejší. Najskôr aspoň pekne rýchlo rástol, potom sa začali tvoriť tie vyschnuté mapy na listoch, začal pomalšie rásť a teraz už aj vedne :/
faro1
02.11.16,16:53
Možno je problém v kvetináči. Je naspodu otvor na únik nadmerného zalievania?
Ailise
02.11.16,17:09
Asi do jednej tretiny je štrk. Ja som sa ohľadom toho radila a bolo mi povedané, že to pri sukulentoch stačí (keďže sa až tak nepolievajú). A tiež snažím sa naraz polievať naozaj len trošku... Či napriek tomu ho mám dať radšej do toho s dierkou?
kukučka
02.11.16,17:11
Už pred dvomi rokmi keď si u tu zháňala, tak som ti napísala, aby si mi dala adresu do ss, že ti ju pošlem.
Ailise
02.11.16,17:13
Aha, ale ja som kvet práveže zohnala, iba sa oň zjavne neviem postarať :D A že vraj burina (ako tento druh väčšina ľudí nazýva), heh. No... tak u mňa asi ani "burina" neprežije :/
afrikánka
02.11.16,17:16
mám dojem, že chyba bude v zemine, silná, nevhodná. Zmiešaj s obyčajnou, pridaj trochu piesku.
faro1
02.11.16,17:21
Ja by som dal kvetináč s dierkou a zalieval do misky pod kvetináčom.
Ailise
02.11.16,17:23
Prepáliť v rúre? Fúha a nestratí nejaké živiny tým tá zemina? A ešte...môže to byť tá zemina pre kaktusy a sukulenty, napriek tomu, že je to taký netypický sukulent? A tú z krtinca/ záhradnú neviem, ja som z mesta :D To môžem aj normálne vonku zo sídliskového trávnika zobrať? Keď zase nechcem to ešte viac pokaziť. Nestačí len vymeniť zeminu na tú pre kaktusy? Možno iba to stačí a že to pomôže. A ešte som si spomenula, že som tam dávala aj trošku rašeliny. Nemôže aj to vadiť?
Ailise
02.11.16,17:24
Dobre, tak kúpim ten umelohmotný, ten vložím do tohto a budem polievať len doň. Tak to robím ešte s iným mojim sukulentom. Ďakujem.
Ailise
02.11.16,17:28
A nestačí, keď len kúpim tú pre kaktusy a sukulenty? Veď v tej by mal byť aj piesok, či?
arizona
02.11.16,17:29
Listocky mu na jar dorastu,neboj sa,Dolezite je,aby sa vzchopili korene.Ked bude dobre zakoreneny v dobrych podmienkach,tak sa rozbehne aj s rastom. Ale to umiestnenie nad radiatorom mu nerobi dobre,potrebuje skor chladnejsie prezimovanie.
afrikánka
02.11.16,17:31
Na tak mladú rastlinku si nemala pridávať rašelinu, to je prisilné. Zemina z obchodu býva dostatočne vyvážená, hoci niekedy tiež vie "páliť". Keď chceš mať istotu, tak si teda zakúp na kaktusy.
Ailise
02.11.16,17:52
Dobre, tak ja ho presadím do tej zeminy pre kaktusy a sukulenty, odstránim choré listy a ako mi ešte poradili, dám ho do kochlíka s dierkou a budem polievať len do tohto obalu. S tým radiátorom mi je jasné, že to nie je dobré, lebo tá zemina potom neskutočne rýchlo schne. Mám ešte dva sukulenty tam a tým viem, že to nevadí, ale toto je práve taký druh, ktorý potrebuje trochu viac vlahy. Ešte mi napadlo dať ho na písací stolík, len tam bude menej svetla. Ale radšej by som ho mala na tom parapete, hm.
Ailise
02.11.16,17:56
Dobre, skúsim tú na kaktusy. Ďakujem za rady!
arizona
02.11.16,19:06
Ked uz mas starsie rastlinky, tie su odolnejsie.Ale pri mladych je to horsie,su haklivejsie. Ak sa ti sukulent raz vytiahne do vysky za svetlom,neskor bude spatny,nekompaktny. Denne ho otoc,aby sa netahal moc za tym svetlom. Ak ho chces mat nad radiatorom,tak ho daj aspon vyssie,alebo niecim zaclon,aby teply vzduch nesiel priamo na listocky. Aspon na noc ho odkladaj dalej
Ailise
03.11.16,13:22
Ďakujem moc za rady, veľmi mi na tom kvietku záleží, keďže nie je to bežný kvet, ktorý by bolo možné zakúpiť v kvetinárstvach. Presadila som ho do plastového kochlíka s dierkami do zeminy pre kaktusy a sukulenty. Vyzerá to ale takmer ako štrk, akoby tam ani hlina nebola, tak dúfam, že to bude OK. Odstránila som choré listy aj spodné odumreté korene. Pod kvetináč som ešte niečo dala, takže je teraz o niečo vyššie a bližšie k svetlu. Avšak pretože som to ja, kvet mi skoro počas presádzania uhynul :D Chudák úplne zvädol. A to som sa ponáhľala. Stonka sa prehla o 180 stupňov. Keď som si to všimla, podoprela som ju zápalkou. Pomohlo to, ale stonka žiaľ z toho prehnutia zostala popraskaná. A listy sú klesnuté úplne. Tak som zvedavá, či to vôbec prežije.

Je to strašne zvláštne, lebo keď som bola malá, tak som tieto kvety roky pestovala a množila, v obyčajnej hline, bez hnojenia, presádzania a nikdy im nič nebolo. Tento som však zobrala z takých dosť zlých podmienok z jedného veľkého erárneho kvetináča. Tak neviem, či to je tým... By som si nepredstavovala, že až toľko starostlivosti bude potrebovať :D Tento druh je práveže známy svojou vysokou odolnosťou a nenáročnosťou...
afrikánka
03.11.16,13:40
Ak máš také problémy s tým výhončekom, nezabudni, že tu máš ponuku od "kukučky". Daj si poslať....a skúšaj ďalej. Ani u mňa táto burina neprežila a to som ju dostala slušne predpestovanú cca 35 cm. Aj svetlo mala, ale som ju zrejme preliala. S priateľkou sme vymenili, ja som jej dala listy, ktoré mám nádherné a tie zase uhynuli jej.
Ailise
03.11.16,14:32
Naozaj zaujímavé. Možne sú to nejaké rôzne odrody, alebo tak. Že tieto možno nie sú tak odolné. Hm no ja som kvietok už presadila, takmer mi potom úplne zvädol, ale už sa začína spamätávať.

Pridávam fotku, aby ste mali lepšiu predstavu, kde je umiestnený:
http://zenei.rajce.idnes.cz/R_zne/#DSCN5478.jpg

A tu detail na presadený kvietok:
http://zenei.rajce.idnes.cz/R_zne/#DSCN5479.jpg

Som dosť nedôverčivá k tomu "štrku", ale však uvidíme :D

Dám trebárs potom vedieť, či mi prežije :) Horšie že ja niekedy aj celé týždne nie som doma, takže sa oň nebudem môcť vždy osobne starať :/
arizona
03.11.16,17:26
luga_luga
21.11.16,16:40
ked sa robia biele miesta na listoch, je mozne, ze je napadnuty cicavými skodcami izbových rastlin, chcelo by to pofotit listy pre lepsie identifikaciu
Ailise
27.11.16,07:30
Mne to skôr príde, akoby tie listy začali na nejakom mieste (a buď zdola alebo zhora) schnúť. Ale neviem teda, môžeš tiež mať pravdu. Ale odkedy som odstránila tie listy, tak sa to zatiaľ znova nespravilo. Ale obávam sa toho, či sa nezačne. A keby náhodou, dá sa toho nejak zbaviť, či ani veľmi nie?

Ale boli to také akoby fľaky. Zvláštne. Keby tie listy začali schnúť, tak by to bolo asi celkovo, prípadne od kraja listu a nie že sa spraví "mapka". Ale neviem.
Ailise
09.11.18,18:45
Musím sa pochváliť, aj vďaka vašim radám sa kvietok spamätal a už takto krásne rastie:) https://zenei.rajce.idnes.cz/R_zne/#WP_20181028_12_57_08_Pro.jpg https://zenei.rajce.idnes.cz/R_zne/#WP_20181028_12_57_51_Pro.jpg
afrikánka
09.11.18,20:23
Aká zlatá...ďakujeme za odozvu, to sa málokedy stáva.