anka-s
02.11.16,13:22
Ahojte, prosim o radu: SZCO ukoncil zivnost k 31.07.2016. Ostali mu nevyrovnane pohladavky. No k 17.10.2016 si zivnost opat otvoril - ten isty predmet cinnosti, ostalo mu ICO aj DIC. Ked bude k 31.12.2016 SZCO, bude musiet nevyrovnane pohladavky pripocitat k zakladu dane, alebo ich zahrnie do DP v roku, kedy mu ich uhradia (splatne su v 2017)? Dakujem.
avalik
02.11.16,17:41
ZoDP
§17
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.



doplnenie: zvyraznenie je nespravne, skoncenie je skoncenie a neobnovenie sa tyka len prerusenia alebo pozastavenia ... v komentari je odpoved od FS.
anka-s
03.11.16,07:50
Dakujem. Mne to prislo napisane tak nejasne - nevedeka som z toho popisu totiz vydedukovat, ci to slovne spojenie NEOBNOVENIE PODNIKANIA sa tyka vsetkeho - zrusenia, pozastavenia, prerusenia zivnosti, alebo to zakon mysli len v pripade pozastavenia, prerusenia. Pripadne, ak sa opytam: je zalozenie zivnosti, ktora bola ukoncena povazovane za OBNOVENIE zivnosti? terminus technikus a som z toho magor
avalik
03.11.16,07:59
Ja to citam tak ako som zvyraznila, ale mozno citam zle ... napis otazku na financnu spravu, budes mat jasno ... a potom to daj aj tu, nech vieme ako oni rozmyslaju :)
anka-s
04.11.16,10:24
Ahoj, pisala som na FS, dostala som odpoved, v ktorej sa dotycna pani zaobera len odsekom 8 a tvrdi, ze sa musia zapocitat bez ohladu na obnovenie zivnosti. Ale ja mam dojem, ze odsekom 9 sa ani nezaoberala, tak som jej odpisala, ze ako si vysvetluje odsek 9. Som zvedava co odpise. Potom zverejnim. Zatial dakujem.
anka-s
04.11.16,13:20
Tak toto je odpoved:
Dobrý deň

Ak dôjde k skončeniu podnikania daňovníka ako fyzickej osoby, takýto daňovník upravuje základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Skončením podnikania daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, je podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov
- zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti,
- prerušenie alebo pozastavenie podnikania a jeho neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností,
- skončenie poberania príjmov z podnikania.

To znamená, že ak daňovníkovi zaniklo živnostenské oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti na základe rozhodnutia živnostenského úradu, teda došlo k zrušeniu podnikania daňovníka, potom mu vzniká povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
Ak by došlo iba k pozastaveniu podnikania podľa § 57 živnostenského zákona na základe oznámenia daňovníka a do lehoty na podanie daňového priznania by bolo toto podnikanie obnovené, potom by z daňového pohľadu nedošlo ku skončeniu podnikania a nevznikla by daňovníkovi povinnosť upravovať základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
avalik
04.11.16,13:29
tak dik, mame jasno, doplnila som aj do mojej odpovede