maped
04.11.16,15:43
Poprosím o poradenie. Klient mi dodal na zaúčtovanie doklad z hotela v CZK, kde na doklade figuruje ubytovanie + popl. za lôžko. Tento doklad ešte obsahuje popl. rekreace a restaurace.
Popl. rekreace patrí k ubytovaniu a restaurace je nedaňovým výdavkom?
Takýto rozpis som ešte neúčtovala, ak niekto taký doklad účtoval a vie poradiť - ďakujem.
avalik
04.11.16,16:11
uctujes szco ci zamestnanca?
maped
04.11.16,16:16
jedná sa o zamestnanca (konateľa) ale zrejme to má za vírivku a nejaké "pivo" čo si objednal na izbu. Dokonca som zistila ze v ubytovanie je aj za viac +3 osoby-hostí ktorých pozval ako obchodných partnerov. Dá sa to dať do repre priamo na cestovnom alebo účtovať na účet 518.AE nedaňové? Ďakujem pekne.
avalik
04.11.16,16:20
no cele mi to pride ako repre, kedze je tam aj poplatok rekreace - ale ak je to aj zamestnanec, nemal by to mat zdanene ako nepenazny prijem? doklad je na firmu akebo na jeho meno? plateny v hotovosti?
maped
04.11.16,18:21
avalik, doklad je na jeho meno hradený vlastnou platobnou kartou. On už je iba konateľ, nie je zamestnanec, ale cestovné sa mu vypláca ako zam-covi. Vypláca sa mu na jeho účet. To ubytovanie je na doklade napísané ubytování+služby=mal tam zahrnuté raňajky+večeru (to mi iba povedal). Neviem či to dať do cestovného príkazu ako celok ubytovanie, +popl. za lôžko? Nemôžem z toho vyčítať koľko je cena za stravu-neudávajú to zvlášť iba pod jednou sumou. Tak 2012,-Kč je jeho ubytovanie+služby, pol. za lôžko 8,- Kč a stravné by som mu dala nula. Takto by to prosím mohlo byť?
To ostatné by som ubytovanie+služby obchodných partnerov, rekreačné a restaurace dala celé na cestovné ako 513-repre?
Ďakujem veľmi pekne!!!
avalik
05.11.16,06:26
Ak je doklad na jeho meno, tak je prilohou k CP-vyuctovanie ... sluzi len na preukazanie zaplatenej ceny - z daneho dokladu pouzijes len sumu za ubytovanie, pripadne dan za ubytovanie.
Stravne mu uplatnis bez kratenia - pokial ti on neda pisomne, ze mu nejake stravovanie bolo poskytnute napr. obchodnym partnerom a pod., Ak bol sukromnym autom das mu do naroku aj cestovne nahrady.
Vyuctovanie zauctujes jednou sumou na 512.

Tie ostatne polozky z hoteloveho uctu neriesis, neuctujes, je to "jeho kapusta".
maped
05.11.16,08:43
Ďakujem. Prosím avalik, on mi dal hotelový účet kde je ubytovanie+služby v jednej sume na jedného 2012,-Kč. Potom je popl. za lôžko (to neviem posúdiť aký poplatok je) v hodote 8,-Kč na jedného. Ja z toho neviem posúdiť čo je za ubytovanie + služby(suma 2012,-Kč) -z čoho sa skladá polpenzia (raňajky a večere). Hovoril mi, že teda stravné mu nemusím uplatňovať. Bol tam 3 noci teda by mu prislúchalo 3x po 600,-Kč diéty.

Celý hotelový účet je ešte na ďalšie tri ubytovania pre obchodných partnerov, popl. rekreačný (vraj vírivka) + popl. za restauráciu(vraj pivo na izbu)=28,-Kč celkom za doklad 8108,-Kč.
Klient (konateľ) toto uhradiť ako som písala súkromnou PK je to na jeho meno. Chce si tento doklad vyúčtovať tak, že ubytovoanie+popl. lôžko 1x na neho, ostatné položky mám dať ako repre pre obchodných klientov. Celú čiastku chce preplatiť prepočtom v eur na jeho účet.
Môžem do cestovného príkazu dať cestovnú náhradu + ubytovanie s
popl. za lôžko spolu: 2020,-Kč na účet 512 a ostatné položky spolu v hodote 6088,-Kč na účet 513 aby som celkovú sumu v prepočte mala za jeho úhradu v eurách a táto suma mu bola aj vyplatená?

Ako píšeš je to jeho "kapusta", no ak si to želá vyplatiť, neviem či by sa to tak dalo ako som popísala.

Ďakujem veľmi pekne za ochotu.
avalik
05.11.16,08:55
nemozes dat do uctovnictva doklad, ktory nie je vystaveny na firmu, dokladom z hotela dokladuje cenu za svoje ubytovanie ... ak to chcel dat cele na firmu mal robit objednavku na firmu a platit firemnou kartou.
maped
05.11.16,09:19
Chápem, teda ak mu dám iba jeho ubytovanie+služby (to dám asi celé do ubytovania) neviem koľko je z toho strava -tých 2020,- a stravné mu nebudem účtovať?

Ostatné by som mohla použiť cez vyplatenie repre mimo cestovného. Dáva mi ešte bločky z ERP, kde hradil repre, ktoré mu taktiež účtujem cez inter. doklad+preplácam na jeho súkr. účet a z tohoto hotelového účtu by som to priradila do repre zvlášť nie na cestovné ale medzi tie bločky. Takto to nemôže byť?
On chce tento doklad preplatiť, len neviem nájsť spôsob či mu vyhovieť alebo jednoducho sa to vôbec nedá?
Prosím urobila by si to tak?
Ešte raz ďakujem za poradenia.
avalik
05.11.16,09:53
stravne mu uctuj podla naroku, ved to zaplatil zo svojich penazi! posli email do hotela ako to vlastne uctovali - ak budes mat doklad, ze v cene za pobyt je aj polpenzia, tak vtedy kratis

nemozes ten doklad pouzit do repre, lebo nie je na firmu!
doklady z ERP su iny druh, tam nie je uvedeny odberatel

doklad z ERP plateny v hotovosti uctujes do pokladne, plateny kartou uctujes do ID

v konecnom dosledku konatel zodpoveda za uctovanie - nech si cestak vyuctuje sam, nech si ho schvali a ty to cele daj na 512 - budes kryta, v pripade neuznania dan. vydavkov a pokuty to bude na nom.

v buducnosti mu odporuc objednavat firemne akcie na firmu a nie na jeho meno ... a platit firemnou kartou
- cele mi to pride ako keby rodinny vylet chcel hradit z firemnych penazi
maped
06.11.16,13:15
ahoj avalik, dnes mi prišla konečne odpoveď z hotela. Prosím ťa pekne ešte o poradenie. Prišlo mi že cena za ubytovanie+lôžko(popl.obci)+služby spolu: 2020,-Kč sa skladá: 1230 ubytovanie, 38,-pol. obci, 2xraňajky 312, 2xvečera 440,-=spolu tých 2020,- Ja mu do cestovného dám celú túto čiastku + budem 2x celodenné diéty 600,-Kč krátiť o 60%?
2020 + (2x240,-) alebo
mu dám iba sumu za ubytovanie 1230 + popl. obci 38 ,- a to stravné raňajky 312 a večera 440,- nepreplácam?
Prepáč som z toho jeleň, neviem ako to zaradiť do CP.
Ďakujem veľmi pekne!!!
avalik
06.11.16,14:02
pozri zakon o CN - bud mu to stravne preplatis tak ako je na doklade + za obedy, alebo to nebudes brat do uvahy a zaplatis mu stravne za cely den ... + jeho ucet za ubytovanie a poplatok ... tu na poradu som zadala temu cestovne nahrady - pomocky - najdi a prestuduj