Nataxa
06.11.16,10:55
Mala som staru kombinovanu UV-IR lampu, uz dosluzila. Kupila som IR lampu (pHILIPS 100 w) ale ziarenie z nej ma pocitovo uplne ine vlastnosti nez zo starej kde boli vybojky.
Stara silno prehrievala ale ked som zavrela oci tak som okrem tepla nic nevnimala, pri tejto mi aj cez zatvorene oci ide tie oci vypalit a teplo skoro necitim.
Otazka je asi pre technika (?) nechapem ten rozdiel a samozrejme nie som ani spokojna :-/ ... nikde uz ale neviem najst ponuku na vybojkovu IR lampu. Tiez by ma zaujimalo ci to je uz akoze normalne pri IR ziarovkach ze sice menej hreju ale zato je tam pocit vnimania svetla.... a tiez ci niekto neviete, aky je rozdiel medzi vlastnostami vybojky a ziarovky... Vete mili poradaci poradit?
misoft
06.11.16,10:10
Nuž asi takto - výbojka/žiarivka vyžaruje čisté IR žiarenie na presnej vlnovej dĺžke. IR žiarovka naopak - je to klasická žiarovka s červeným filtrom, ktorý prepúšťa IR žiarenie.
Kým pri žiarivke je prepúšťanie IR cca 60%, pri IR žiarovke je to cca 15% - ostatok je svetlo.
Rozdiel je v tom, že IR žiarovka je zahrievaná vláknom, ale IR žiarivka emituje elektróny do inertného plynu a pri zrážke sa uvoľňuje IR žiarenie (ktoré je okom neviditeľné).
Nataxa
06.11.16,10:28
ani som velmi neverila ze mi dakto odpovie a toť ake skvele vysvetlenie ... okrem toho ze tu je vysvetlenie technicke a z toho vyplyvajuca moznost posudit kvalitu... sa tesim ze nemam halucinacie ;-)
Ak niekto viete dat tip na predajcu IR lampy s vybojkou, bude to fajn lebo google mi to nevie najst. Vopred dakujem.
misoft
06.11.16,15:54
IR lampu so žiarivkou už ťažko zoženieš. Robí sa však niekedy kompromis - kúpi sa klasické svietidlo so žiarivkovým osvetľovacím zdrojom a potom sa prikúpi IR žiarivka (i keď i tieto je už dosť ťažké zohnať).
Nataxa
06.11.16,22:02
skusim ... pretoze ten rozdiel je obrovsky a nedokazem byt spokojna s 15%. Nevies nahodou prec to uz nerobia? cena asi nebude dovodom.
Nataxa
23.11.16,22:30
Tak zohnala som stary kombinovany ziaric UV/IR... je ako novy, evidentne nepouzivany. UV nebudem pouzivat a vybavene :-) na bazaroch sa zohnat da ako sa zda.
Este raz dakujem za rady, velmi mi to pomohlo v rozhodovani.
misoft
24.11.16,16:53
mimotemy
Keby som sa pohrabal niekde mojich veciach - našiel by som ten môj - starý, no funkčný. A nie taký, ako vidíš na obrázkon na nete - starší - takýto http://archiv.aukro.cz/Content/ItemImages/2012/8/30/2504122310.jpg
Nataxa
24.11.16,21:36
to je uz fajt retro dizajn :-))) ak stale funguje - tymi rokmi sa tam nieco meni na ziareni?