Harendil
08.11.16,13:19
Zdravím,

chcel by som sa poradiť ohľadom resetu notebooku.

Chcel by som obnoviť notebook do továrenských nastavení, keďže akosi sa mi po pár rokoch rapídne znížil výkon a neviem nejakym záhadnym spôsobom prísť na to, ako to dať dokopy (skúšal som defragmentacie, CCleaner, kadejaké zmeny nastavenie, update na najaktuálnejšie ovládače, mechanicky notebook rozobrať a vyčistiť, vyfúkať stlačeným vzduchom, odpojiť externý monitor...). Tak som sa rozhodol, že skúsim toto.

Keďže ale vo výrobnej verzii PC bol Win8, už zrejme nebudem mať možnosť bezplatne aktualizovať windows na 10-tku, keďže ponuka platila ko konca júla 2016.

Je teda nejaká iná možnosť, ako obnoviť notebook kvázi do "výrobných nastavení" s tým, že si ponechám win10, ale počítač sa bude správať ako keby som ho práve kúpil?

Skúšal som to googliť ale nikde som nenašiel jednoznačnú odpoveď, keďže väčšina daných tém bola riešená ešte pred uplynutím akcie bezplatného Win10.

Ďakujem za odpovede.
mecky
08.11.16,12:22
ak si uz raz mal na notebooku win 10 aktivovany tak licenciu mas, kludne si mozes spravit instalacne usb win 10 a priamo ho nainstalovat
https://www.microsoft.com/sk-sk/software-download/windows10
Harendil
08.11.16,12:28
takže si môžem stiahnuť ten inštalačny nástroj, a uplne sformátovať pc, a až potom to nainštalovať? :D
mecky
08.11.16,12:28
ano
Harendil
08.11.16,12:30
teda do úplne prázdneho PC, kde nie je absolutne nič, žiadny windows len BIOS to môžem týmto spôsobom dostať? (viem že sa pýtam ako dement, ale nikdy som úplne PC neformátoval takže som v tejto oblasti dosť analfabet)
misoft
08.11.16,13:55
Bolo ti už napísané - ÁNO! Po upgrade z W8 (resp- W8.1) na W10 - tieto W10 boli aktivované, sú viazané na HW a zaznačený produkt key na ich serveroch.
Od tejto doby môžeš preinštalovávať W10 hoci aj 2x do dňa a vždy budú aktivované - číslo bolo pridelené, už sa zadávať nemusí.
Takže kľudne sa môže vykonať čistá inštalácia (i tak sa to robí s formátovaním disku, normálny postup [automatický] pri kompletnej inštalácii [bez zachovania osobných dát]).
Mimochodom - k tomuto je aj samostatná téme [TIP] http://www.porada.sk/t267205-windows-10-a.html
sosak
08.11.16,16:47
Možno ti bude stačiť vymeniť RAM - ku za väčšiu. Jednotlivé aplikácie, napr. internetové prehliadače berú kapacitu RAM - ky a keď máš aj spustené nejaké multimédia, tak nedostačuje.
Stiahni si tento program:https://www.google.sk/search?q=process+hacker&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=Zg4iWOHkHNTV8gf_76awAg
nainštaluj. Po spustení uvidíš aj procesy na pozadí a uvidíš čo je spustené zbytočne, môžeš zastaviť. Nič nemôžeš pokaziť, pretože tebou zastavené procesy sa znovu spustia po reštarte notebooku, nie je to trvalý stav.
misoft
08.11.16,16:49
Na toto NEPOTREBUJE pchať do notebooku ďalšiu aplikáciu! Na to má Správcu úloh a pre odstavenie má msconfig - Po štarte.
sosak
08.11.16,16:56
Používam tento program a môžem ho doporučiť, z vlastnej skúsenosti. Na lište vidí užívateľ výkon procesora a procesy, ktoré ho vyťažujú. Okrem tohoto je tam ďaleko viac funkcií, čo je na dlhšie.
misoft
08.11.16,17:04
Ak nemá v PC/NB rôzne "pomocné" aplikácie na rôzne zvyšovania výkonu, kontrolu toho a oného - tak nie je potrebné nič iné, len to čo systém ponúka.
Každá (a hoci aj malá) aplikácia si vyžaduje svoje. Síce zaberie na HDD pár MB miesta, ale ak má "kontrolovať", čo ten počítač robí - MUSÍ pravidelne pristupovať k procesom, pravidelne kontrolovať aktivitu procesora - a TOTO tiež odoberá z výkonu, pretože IRQ je svynna jenna - stále sa pýta na prístup a kontroluje dokola.
Harendil
09.11.16,22:28
tak ale na druhu stranu je pravda ze som si to konroloval aj v spravcovi uloh,... cela ta tabulka procesov vyzerala nejako nasledovne "0,0MB/s , 0,1MB/s" a potom tam bol jeden proces ktory to vyťažoval fakt že ultra ale akosi iba nárazovo, v kratkych intervaloch... kazdych 5-6 sekund to na chvílu vytazilo ramku na 99% a potom zase v pohode
Harendil
09.11.16,22:31
Ešte ma napadla otázka. Keď vravíš, že mám licenciu spojenú s HW, ale zaroveň je to spojené s kontom Microsoft?
Ak by som kupoval, povedzme nový notebook/PC, v ktorom je Linux, alebo je bez OS, môžem tam nainštalovať tento Win10? (ktorý mam na usb ako nejake inštalačne medium alebo čo) Čo sa potom stane s Windowsom na pôvodonom PC? Zablokuje sa?

Alebo to na inom PC vôbec nejde nainštalovať?
misoft
10.11.16,11:16
Ak je to OEM - tak nie. Pokiaľ by to bola "krabicovka" - tá má aj nejaké podmienky (počet inštalácií, počet súbežných inštalácií).
Ak by si to ale aj tak chcel použiť, neaktivovalo by ti to - dôvod - produkt key nesúhlasí s HW. Musel by si teda "ručne" (telefonicky), ale ani tak nie je zaručené, že sa bude aktivovať. Na pôvodnom by samozrejme musel úplne preč. Ale pokiaľ ja viem, OEM verziu (viazané na HW) len tak na iný PC/NB nenainštaluješ. Skúšali to mnohí a napokon i tak pristúpili k Windows aktivátorom (a prakticky si urobili warez Windows).
Harendil
10.11.16,13:04
tak vzhladom k tomu ze som kupil plne vybaveny PC s Win10 tak tipujem ze bude OEM... takže nič. (len som rozmýšľal, že ak by som kúpil nový PC tak či by sa nedalo ušetriť na tom ak by som ho kupil bez OS, ale evidentne nedalo)

PS.: Preinštaloval som Win, a mám dojem, že výkon notebooku je ešte horší ako bol predtým, doinštaloval som ovládače grafiky atd, nepomohlo.

Len pre porovnanie z jednej gamesy:
Pri kúpe ntb: Ultra detaily 60fps.
Pred preinstalovaním Winu: Low detaily 60fps (ultra 15-25fps)
Po preinstalovaní : Low detaily 20-30fps.

Neviem, čo sa s tým porobilo. Každopádne na disku C: je zložka Windows.old, + po preinštalovaní tu stále zostali nejaké súbory, ktoré som tu mal uložené aj predtým, takže očividne som si nenainštaloval čistý win ako som plánoval, stále tu sú povodne súbory.

A neviem, či sa to vôbec dá, odinštalovať z HDD kompletne všetko do posledného bajtu a nainštalovať uplne čistý win. Dá sa to urobiť z pohodlia domova alebo to radšej dať niekam do servisu?
KoxXxo
10.11.16,13:52
dá sa z pohodlia domova
misoft
10.11.16,14:14
Ak zostali aj po "inštalácii" nejaké staré súbory (tvoje) - nebola to inštalácia, ale oprava. Vtedy sa kontrolujú operačné súbory a poškodené, chýbajúce sa nahradia novými.
Takže ak znova spustíš inštalačný postup, musíš zvoliť (resp. neaktivovať) bez ponechania osobných súborov a aplikácií. Vtedy len začne čistá inštalácia. Win10 by si malo nájsť ovládače samo, resp. ich má v sebe implementované, ale to nie je 100% istota, že nájde tie správne. Preto sa dôležité ovládače zálohujú a potom - po nainštalovaní - doplnia. Po čistej inštalácii zmizne i windows.old.