luckeysoon
10.11.16,12:40
Dobry den,

dnes som bol na danovom urade zaregistrovat firmu ako dobrovolneho platcu DPH. Doteraz sme boli neplatcovia, a teda sme na fakturach uvadzali ze sme neplatcovia DPH a nevycislovali sme DPH. V predoslom tyzdni sme poslali takuto fakturu nasmu zakaznikovi.

Moja otazka je, ze ked sa hypoteticky staneme platcami DPH od 1.12.2016 a uhrada faktury pride na ucet 2.12.2016, budeme z danej sumy uz odvadzat 20% na DPH alebo sa berie do uvahy fakt ze faktura bola vystavena v case, ked sme boli este neplatcovia a teda na fakture ani nefiguruje ziadna DPH?

Dakujem
Sarlotka
10.11.16,13:26
Platiteľom DPH sa stávate dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane.
luckeysoon
10.11.16,13:59
To rozumiem. Ale co to pre mna prakticky znamena? Ze ak budem mat na osvedceni o registracii pre dan datum 1.12.2016 tak plaba od zakaznika, ktora bude pripisana na ucet 2.12.2016 bude automaticky podliehat DPH? Aj napriek tomu ze faktura pre spominaneho zakaznika bola vystavena pred datumom 1.12.2016 a nemala v sebe este vycislenu DPH kedze sme boli v tom case neplatcovia?

Je mi jasne ze od datumu 1.12.2016 budeme vsetky faktury vystavovat uz ako platcovia a bude na nich vycislena zlozka DPH. Ide mi len o toto prechodne obdobie ked cakame na uhradu faktur, ktore mame vystavene ako neplatcovia a nevieme ci ich mame nejako urgovat aby boli uhradene este pred datumom 1.12.2016 alebo je to uplne jedno.
1maaja
10.11.16,14:58
Vsetky faktury vystavene pred dnom registracie k dph su bez dph. Faktury vystavene odo dna registracie k dph a neskor, tam uz dph na vystupe byt musi. S uhradou vydanych faktur to nesuvisi. Inac sa ale riesi vystavena zalohova fa.
avalik
10.11.16,15:49
dolezity je pojem "vznik danovej povinnosti" ... zalezi co je predmetom fakturacie, ci tovar alebo sluzba boli dodane pred registraciou
luckeysoon
10.11.16,15:54
kedze faktura bola vystavena pred datumom registracie, tak aj datum dodania sluzby na fakture je uvedeny pred datumom refistracie.
Consultix
11.11.16,07:31
Nerozumiem jednej veci. Podnikatel s registraciou pre DPH a bez uctovnika. Toto su otazky, ktore s klientmi konzultujeme dostatocne do hlbky a detailne.
Kedy si podnikatelia uvedomia, ze platit uctovnika kazdy mesiac je jednoduchsie a menej nakladne, ako poziciavat si na pokuty a sankcie?
cacka
11.11.16,08:02
Úhrada faktúry v tomto prípade nemá nič spoločné s DPH, takže žiadnu DPH z prijatej platby neodvádzate. DPH z prijatých a vystavených dokladov budete riešiť až dátumom registrácie.
TomasBugiy
12.11.16,19:43
Ešte by som upresnil, že nie je podstatný dátum vystavenia faktúry ale dátum zdaniteľného plnenia. Ak budem platiteľom 01.12.2016 a vystavujem faktúru 02.12.2016 za dodaný tovar dňa 30.11.2016, tak to bude stále bez DPH.