Ďuro56
17.11.16,08:19
Na PC mám už „starodávny“ OS Windows Vista. Chystám sa vymeniť Windows za novšiu verziu, čo si myslíte, ktorý variant si mám vybrať - Windows 7 či rovno 10? Ďakujem pekne za odpovede!
sthruska
17.11.16,08:32
Ja som za W7. Ak sa ešte vôbec dá zohnať.
misoft
17.11.16,08:35
Sedmičky už zoženieš len pod rukou - buď na M$ serveri, alebo pokútne na úložiskách. Ako to bude s aktiváciou - už pochybujem, že budú novonainštalované sedmičky aktivované (aktivovať sa dajú len tie, ktoré boli predtým aktivované, prešli upgrade a následne sa vrátilo späť - downgrade).
OS Vista je síce "starý", ale v mnohých prípadoch je plne funkčný.
Môžeš si stiahnuť ISO pre desiatky, vytvoriť bootovacie médium, zakúpiť licenčný kľúč, aktivovať.
Musíš však skontrolovať, či tvoja zostava je vhodná na desiatky, či sú pre komponenty potrebné ovládače.
KoxXxo
17.11.16,09:12
Windows 8.1
Ďuro56
17.11.16,09:19
Ďakujem za všetky odpovede. :) Ešte by som bol zvedavý, že či by sa dali spustiť na Windows 10 nejaké hry, ktoré podporujú OS Windows XP, Vista a 7?
karakul
17.11.16,09:42
Dosť často je pri výbere OS človek limitovaný rozhodujúcim softvérom, ktorý každodenne používa a je na neho existenčne odkázaný... pokiaľ tento softvér nie je kompatibilný s vyšším OS, nezostáva nič iné, ako zostať pri pôvodnom OS..
ak takéto obmedzenia nie sú, potom výber OS je uľahčený...
duves
17.11.16,09:45
Ak maš stary HW, tak jednoznačne W7. W10 potrebuje pre korektnu pracu aspon 8GB ramky.
buchač
17.11.16,09:49
Pri hrách to funguje poväčšinou tak, že vyššia verzia akceptuje tie nižšie.
Neplatí samozrejme vždy a za každých okolností.

Každú hru si vieš pozrieť na nete, tie jej vlastnosti a aj požadovaný OS.
Martuk
18.11.16,06:08
jednoznačne W7, v žiadnom prípade W8 a už vôbec nie W10. 8 a 10 sú deravé, ako sito a to už nehovorím o neprehľadnosti a podobných veciach.
duves
18.11.16,07:25
dufam, až nebude mať w7 podporu, že vznikne aspon neoficialna podpora ako je teraz pri XP. A mrkvosoftaci daju do vtedy niečo rozumne na trh. W10 je shit.
allgreen
18.11.16,08:05
Ak je ten PC ozaj starsi tak ak nahradis Vistu sedmickou, pojde podla mna pocitac rychlejsie. Win 7 sa uz ale nepredava v obchodoch, ale kto chce zozenie.
mecky
18.11.16,09:59
alethea
20.11.16,13:38
Dobrý deň. Ja mám v TOSHIBA Win 8.1. V podstate Win.8.1 používam iba preto, aby som mohol tlačiť , to vidím, teda okrem skype, ale to ja nepotrebujem, ako jedinú potrebnú vec. Píšem , vám z HP v , ktorom mám z internetu zdarma a legálne nainštalovaný ubuntu - gnome - 16.10 desktop-amd64.iso. Ak by ste chceli vyskúšať ubuntu, ako alternatívu do počítača bez operačného systému, môžte si stiahnuť už spomínané ubuntu aj cez Vista,napáliť" obraz systému"!, to je dôležité, aby ste dali , a potom cez niektoré z f, po vložení DVD do počítača, ja mám na HP myslím f7, ale aj keď sa zmýlite, nič sa zle nestane, iba treba pri spustení počítača, ťukaním po tom správnom f ísť dolu, kde nájdete odkaz na DVD, ktorí máte v počítači, a začať inštalovať, Viem,že toto nieje odpoveď na vašu otázku. Ja osobne som si kúpil za 111 EUR Win7 do tohto HP,mal som ho za 220 EUR bez operačného systému , z ktorého píšem, a na moje prekvapenie mi nešiel ani internet, ani usb, proste katastrofa. A odpredal som ju za 30 EUR, lebo že vraj už ju veľmi nikto nechce. Takže ak budete kupovať operačný systém, buďte opatrný. Ja osobne by som Win7, aj keď by bola v poriadku, neinštaloval. Radšej Win10, ale tam už nebudete môcť zastaviť aktualizácie, a viem, že od Microsoftu trvajú inštalácie dlho. Prepáčte, že som vám nemohol lepšie poradiť. Ubuntu, to čo mám ja ,ale aj iné má ešte tú výhodu, že ho môžte nainštalovať, koľko krát chcete. Ak by ste sa rozhodli pre ubuntu už hore uvedené, ešte Vám, poviem dôležitú vec, že bude potrebovať aktualizácie, ale to je jednoduché , hore na obrazovke napíšete "a" a už sa Vám zobrazí aktualizácie. Pri inštalovaní je potrebne si zapamätať heslo a , ak nemáte dôvod skrývať svoj počítač pred niekym // ja nie, tak si zadám jednoduché heslo napríklad: aa, lebo ho potom budete potrebovať.