kuzmin
29.11.16,22:35
Dobrý... chcela by som niekoho poprosiť o radu ako mám postupovať pri udalosti, ktorá sa stala dnes 29.11.2016. Môj syn išiel ráno do školy a pred vyučovaním hrali futbal na školskom ihrisku, čiže na školskom pozemku boli ale zodpovednosť má každý žiak za seba pokiaľ je to pred vyučovaním, pretože škola dala rodičom podpísať dokument, kde rodič súhlasí s takou situáciou. Lenže pri nevinnej hre futbalu, do môjho syna vraj nechtiac vrazil, ale z pohľadu môjho syna a iných žiakov to bolo narazenie naschvál, kde môj syn narazil hlavou o mantinel a spadol tak nešťastne že skončil na oddelení ortopédie a zajtra 30.11. ho budú operovať, pretože je to zlomenina oboch kostí predlaktia a musia to riešiť operačne. Na vyučovanie môj syn išiel s bolesťami a ani nie hneď ale až okolo 9.00 hod. mi volala triedna učiteľka, aby som si prišla pre syna, lebo spadol a bolí ho hlava a ruka a asi bude treba ísť k lekárovi - doslovne som napísala jej slová. Škola, alebo nejaký učiteľ, nemali mu ako prví zavolať sanitku? I keď sám vlastne za úraz nemohol. Môžem podať nejaký podnet na postih toho žiaka zo siedmeho ročníka, ktorý vrazil do môjho syna piataka? Ja si myslím ak by to bol "len" taký ťuk ako to vraj povedal on, nebol by môj syn dopadol tak ako dopadol a nemal by modrinu na pravom líci, podliate pravé oko a ranu nad pravým obočím a nakoniec by ho nečakala taká náročná operácia ľavej ruky. .... Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
buchač
29.11.16,22:35
Hm...keď tak uvažujem
Pri profi futbale sú na vrcholných podujatiach dokonca až 5 rozhodcovia a aj tak dochádza k faulom.
Hráči to riešia tak, že si platia nemalé sumy za prípadné zranienie, bez ohľadu na okolnosti, či ide o faul alebo zranenie vlastnou vinou.

Naše právo zatiaľ nemá v §§§ tú možnosť postihovať maloletého.

Na základnú otázku ... " ako mám postupovať pri udalosti "...by som odpovedal asi v takomto znení :
1. Syn nech hraje futbal (iné športy) so seberovnými
2. Syn nech viac trénuje
3. Zo syna nerob tintítko
4. Neobviňuj školu
5. ...a v neposlednej miere ho daj poistiť
logomania
29.11.16,23:40
Škola postupovala správne, úraz sa nestal počas vyučovania, ale pred vyučovaním. Škola za jeho úraz nezodpovedá, aj keď sa stal na školskom pozemku.
Môžeš podať trestné oznámenie na žiaka, ktorý úraz spôsobil, aj keď je maloletý a žiadať od rodičov bolestné či odškodné. Treba však mať od lekárov lekársky posudok o úraze a tiež musí byť aj obodovaný (každé poškodenie zdravia sa boduje a podľa počtu bodov poisťovňa zaplatí za úraz). Najlepšie urobíš ak sa poradíš s právnikom. Dokazovanie však nebude ľahké. Toto však ide všetko mimo školu.
Aj na internete môžeš nájsť nejaké rady. Synovi želám skoré uzdravenie.
http://ficek.sk/pravna-poradna/vymahanie-bolestneho-15449
http://ekonomika.sme.sk/c/6787174/na-vymahanie-skody-treba-nervy-aj-peniaze.html
http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12918-kto-ma-narok-na-odskodnenie-za-bolest/
http://konzultant.bozpo.sk/read.php?id=23970&view=all
http://nechcemalemusim.sk/dokumenty/manual-zodpovednost-skoda.pdf
jslancik
30.11.16,08:29
škola postupovala správne, ako ti píšu ostatní.

ak sa nemýlim, futbal je kontaktná hra. to sa, ľudia, fakt chcete súdiť, keď sa niečo stane dieťaťu pri detských hrách (športe)? Kde ten svet speje?
O 10 rokov bude asi normálne, že sa budú súdiť rodičia detí, keď niekto niekoho "zabije" pri multiplayer PC hre... minimálne za doživotnú traumu...

MIMOCHODOM, školu za to viniť nemôžeš, ona za to očividne zodpovedná nie je. kto je za dieťa zodpovedný mimo školy? rodič, ak sa nemýlim. koho treba volať na zodpovednosť? koho môže volať na zodpovednosť za úraz dieťaťa napr. sociálka, keď sa to bude riešiť?
kuzmin
30.11.16,09:56
Ďakujem za odpoveď, ale asi to bolo pochopené nesprávne, ja voči škole nemám nič, pretože viem že za dieťa som zodpovedná ja až kým sa nezačne vyučovanie, ale to že ten náraz toho siedmaka bol naschvál je fakt, a aj to je určitá forma šikany alebo nadradenosti... to som mala na mysli... ja som len opísala čo a ako sa to stalo všetko, no a spolužiaci mi tiež potvrdili, že ten siedmak narazil alebo vrazil do neho naschvál, nuž a pomenovanie futbal bolo trochu nadnesené, pretože tam boli asi šiesti žiaci piatej triedy a kopali si loptu a keď videli že idú starší tak práve môj syn tú loptu chcel zobrať do rúk a ten siedmak do neho vrazil a loptu mu zobral, aj teraz to budete posudzovať že si robím zo syna tintítko?
kuzmin
30.11.16,10:01
Ďakujem za odpoveď, ale asi to bolo pochopené nesprávne, ja voči škole nemám nič, pretože viem že za dieťa som zodpovedná ja až kým sa nezačne vyučovanie, ale to že ten náraz toho siedmaka bol naschvál je fakt, a aj to je určitá forma šikany alebo nadradenosti... to som mala na mysli... ja som len opísala čo a ako sa to stalo všetko, no a spolužiaci mi tiež potvrdili, že ten siedmak narazil alebo vrazil do neho naschvál, nuž a pomenovanie futbal bolo trochu nadnesené, pretože tam boli asi šiesti žiaci piatej triedy a kopali si loptu a keď videli že idú starší tak práve môj syn tú loptu chcel zobrať do rúk a ten siedmak do neho vrazil a loptu mu zobral, aj teraz to budete posudzovať že si robím zo syna tintítko?
jslancik
30.11.16,10:06
áno, musí byť tintítko, keď po takomto "vrazení" má zlomené kosti... narazí hlavou na mantinel a zlomené ma ruky. fakt nešťastný pád. alebo to bolo všetko inak.
fakt za to, že ho niekto sotil do mantinelu, chceš dávať TO?
buchač
30.11.16,11:00
kuzmin (Dnes 11:01) Ďakujem za odpoveď, ale asi to bolo pochopené nesprávne,
....
a keď videli že idú starší tak práve môj syn tú loptu chcel zobrať do rúk a ten siedmak do neho vrazil a loptu mu zobral, aj teraz to budete posudzovať že si robím zo syna tintítko?
====================
OMYL a veľký ! Zároveň je veľký rozdiel aj v inom.

Nie ja som zle pochopil. TY si zle popísala situáciu !!!
Ja som reagoval na dané aspekty...a dedukovať pri určitých situáciách nemá význam a ani sa neoplatí.

To aj pri trestnom oznámení pri výpovedi do zápistnice by si sa opierala o nepotvrdené fakty ?
Dôkazy...dôkazy sú nutné.
afrikánka
30.11.16,13:43
A prečo by nemohla podať TO, už len pre výstrahu, aby si siedmak uvedomil, ako také štuchance dopadnú a aby rodičia chalana patrične usmernili, pokiaľ je čas. Často z takýchto začiatkov bývajú v budúcnosti závažnejšie násilné činy...Netreba ani zabudnúť, ako ťažko rodič prežíva zranenie svojho dieťaťa, ktoré končí hospitalizáciou, s chirurgickým zásahom.
logomania
01.12.16,00:51
Je jedno či je dieťa tintítko alebo valibuk.No, ak niekto niekomu úmyselne spôsobí zranenie (zranenie tohto žiaka ako opisuje rodič nie je nejaká modrina, či nejaká zanedbateľná detská šarvátka, ale vážnejšie zranenie ) mal by za to niesť aj nejaké následky. Môže to byť aj šikana ak sa preukáže , že takýmto spôsobom sa správa aj k iným spolužiakom, alebo k tomuto žiakovi opakovane. Je na rodičovi postihnutého žiaka, či sa rozhodne podať trestné oznámenie alebo nie.
Súhlasím s afrikánkou.
logomania
01.12.16,00:54
§ 422 Občianskeho zákonníka
jslancik
01.12.16,07:33
afrikánka, ty sa tu furt do mňa navážaš, tak asi podám TO. a rovnako na kolegov z práce, že na mňa majú furt nejaké nároky - to bude určite šikana a bossing...
buchač
01.12.16,07:48
logomania (Dnes 01:54) § 422 Občianskeho zákonníka
====================
Všetko pekné...nik netvrdí opak.

ALE kuzmin chce podať na vinníka TRESTNÉ OZNÁMENIE.
AK nájdeš v trestnom zákonníku príslušné §§§, máš malé bezvýznamné plus...;)
kuzmin
02.12.16,06:13
Ďakujem za rozvinutú debatu, ale už to nerozoberajte, dohodla som sa s riaditeľom školy, že akonáhle príde môj syn do školy, tak siedmak sa verejne ospravedlní cez rozhlas školy a to v tom znení, že povie svoje meno, z ktorej je triedy, čo a komu spôsobil a že to úprimne ľutuje a budú pri tom ospravedlnení aj jeho rodičia. Neviem čo ste si mysleli, že podám TO a chcem nejaké peniaze? O to mi absolútne nejde, ale o to, aby si starší žiaci nedovoľovali na mladších konečne, pretože viem, že šikana stála je a je jej čím ďalej tým viac.Myslím si že toto priznanie bude väčšia potupa pre toho siedmaka ako nejaké TO o ktorom by vedeli iba jeho rodičia pretože by to išlo mimo školy. Ale aj tak ďakujem za debatu. Pekný deň prajem