zando
03.07.06,15:08
Dobry den,

má niekto skúsenosti s varením bryndzovej polievky? Ak máte nejaky zaujímavý a odskúšaný recept (nemusí tam byť kôpor) tak mi ho prosím zašlite.
Ďakujem

A ešte som sa chcela opítať či má niekto skúsenosti (a aké) s pečením chleba v elektrickej piecke. A ak môžte pripojiť nejaký recept budem veľmi rada.
Vďaka
Jana Motyčková
03.07.06,13:14
Takže bryndzovú robím takto - uvarím v osolenej vode cibuľu, pridám halušky a zemiaky. Medzitým vymiešam bryndzu s mletou paprikou a sladkou smotanou. Keď sú zemiaky uvarené, odstavím a pridám vymiešanú bryndzu.

Namiesto smotany je lepšie použiť Tatra mlieko (zahustené mlieko v konzerve) - nikdy sa nezrazí. Množstvá od oka.
Marína
03.07.06,15:48
Domáci chlieb
1 kg chlebovej múky / hladká múka T-650/, droždie 1 aj 1/4 kocky, 1 KL sódy bicarbóny, 3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /, 2 PL octu, 1 PL rasce, 1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások. Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo veľkej mise ho miesime asi 20 minút. Cesto je husté, preto doporučujem dať misu na stoličku a postojačky oboma rukami vypracovať. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame, urobíme bochník a dáme na pekáč. Pod bochníkom pomúčime. Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť. El. trúru si dáme vyhriať na 210 °C, bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na cca 160°C a necháme dopiecť. po vybratí chleba z rúry potrieme vodou.
DanielaSL
09.07.06,18:35
A tu je môj recept....je jednoduchý , ale chutný.

Do cca 1 - 1,5 l vody dáš rozvariť balíček bryndze, trošku osolíš. Ak máš ponorný mixér , môžeš to s ním ešte na hladko rozmixovať. Zavaríš strúhané cesto - kúpiš aj hotové v obchode.Nakoniec pridáš rozškvarenú pokrájanú na malé kocky údenú slaninku , v ktorej rozmiešaš červenú mletú papriku. Pozor - papriku nedávať do veľmi horúcej masti. Na ochutenie na záver ešte trochu kôpru. A ty ho tam dať nemusíš, my to tak máme radi.
luebchenko
10.07.06,09:11
Dobry den,


A ešte som sa chcela opítať či má niekto skúsenosti (a aké) s pečením chleba v elektrickej piecke. A ak môžte pripojiť nejaký recept budem veľmi rada.
Vďaka

Ja si zásadne kupujem hotové chlebové zmesi v Rakúsku (neviem odkiaľ si, ja to mám z BA "za rohom" :D Pozor, musia byť "mit Hefe" čiže s kvasnicami. Pri poslednom nákupe bol sortiment nasledovný: sedliacky, biely, s tekvicovými jadierkami, so slnečnicovými jadierkami, viaczrnný, ciabatta, sladký (niečo ako vianočka). Viem že v Nemecku je sortiment oveľa širší, ale to už nemám "za rohom" :D. Kupujem 1kg-balenie čo mám prakticky na 2 ks 750 gr.chleba. Cena je okolo 1 EUR. Celá "namáhavá" práca pri pečení chleba spočíva v nasledovných úkonoch: večer si spomenúť, že chcem mať ráno teplý chleba, naliať do mašinky odmerku teplej vody, rozvážiť to kilové balenie na 2 rovnaké časti, vysypať odváženú polovičku zmesi do tej teplej vody, naťukať veľkosť (stredný) a tmavosť (tmavý) chleba na displeji, navoliť čas kedy ho ráno chcem mať hotový, prípadne pridať nejaké tie zrniečka (orechy, olivy, cibuľku, syr....) podľa vlastného výberu, nálady, chuti či obsahu kredenca a stlačiť START. Experimenty s vlastnými zmesami sa mi neosvedčili :( Viem že tie hotové zmesi dostať aj u nás, neskúšala som - sú podstatne drahšie!
učtovníčka
10.07.06,10:16
Od mojej starej mamy mám recept úplne jednoduchý a prevediteľný kdekoľvek:
Do misy nakrájame cibuľu na kocky, pridáme červenú papriku a trochu vegety,
rozmrvíme kocku bryndze,starší chlieb nakrájame na obyčajné "jednohubky" ako sa podarí. Zalejeme vriacou vodou, pomiešame a zakryjeme na cca 5 min
aby cibuľa zmäkla a dochutíme soľou podľa potreby. Milujem to od dieťaťa, aj keď dnes nie je bryndza čo bývala-preto tá vegeta.
Tana74
12.07.06,13:03
Ja chlebove zmesy kupujme v Lidly, ale majú ich tam iba vtedy, keď na nich majú akciu a stoja tuším 39,- - teda iba máličko viac ako jedno eur. :)
Iné som neskúšala, iba mi raz doviezli z Nemecka a boli to presne tie isté zmesy.
hates
11.03.11,16:51
1/2 kg hladkej múky,220ml vody,1/2kocky kvasníc,2zemiaky uvarene v šupke postrúhať,trochu rasce,1/2lyžice soli,1 lyžica octu
chleba je dobrý a hlavne lacný nie ako hotové zmesi ktoré sú dosť drahé, pečiem ho na programe sprint alebo ľahký pred dokončením miesenia môžeš pridať na kocky nakrájanú slaninu a máš výborný chleba so slaninou alebo opraženú cibulu a budeš mať cibulový chlieb ale toto treba pridať až tesne pred koncom miesenia
foaswc
11.03.11,19:40
Ja varím bryndzovú polievku takto:
Dám si uvariť zemiaky do mäkka, medzi tým si vymiešam bryndzu s červenou mletou paprikou, spravím si mrveničku a keď sú zemiaky mäkké, pridám k nim mrveničku a po chvíľke za stáleho miešania bryndzu a nechám prejsť varom.
verkaz
11.03.11,21:06
Dobré je na koniec pridať hrudku masla a nakrájanú pažítku. Nič sa tým nepokazí.
ganna
12.03.11,19:00
Moja bryndzová polievka . Do trocha osolenej vody dám variť až rozvariť zemiaky pokrájané na drobno. Keď sú rozvarené pridám v mlieku rozmiešanú bryndzu s maslom a trochou čer. papriky/ nemiešam do kašičky, len tak zľahka popučím/.Potom ešte dolejem mlieko do polievky aby bola viac mliečna. Keď zovrie hodím do nej halušky. Ochutím solou a č. korením. So solou opatrne, lebo niektoré bryndze sú dosť slané. Na 1,5 litra vody treba dať aspoň 1 bryndzu aby bola dobrá bryndzová chuť. Táto polievka je najobľúbenejšou mojou a mojho syna hlavne, keď tam zavarím dosť halušiek.