MatKocis
02.12.16,08:59
Ahojte,
chcem sa opýtať na vaše skúsenosti s učením šteňaťa robiť potrebu vonku. Máme malého psíka (dnes má 3 mesiace) a je u nás už tri celé týždne. Ak sme doma, pravidelne s ním chodíme vonku každé 2-3 hodiny, aby si zvykol robiť potrebu vonku. Ak nie sme doma, dali sme mu tie podložky, na ktoré ciká (niekedy aj mimo nich, ale častejšie na ne). Stále sa ale stáva, že napriek tomu že sme s ním boli von, hneď po návrate vykoná potrebu doma.
Čím to je? ak robí potrebu vonku dostáva pochvalu, ak doma stále na neho pokričíme. Je dobré, že ak sme doma ma aj tie podložky? nebude sa tým predlžovať celý proces učenia?
Ďakujem za názory.
kopretinka
02.12.16,09:01
na psa nemôžeš kričať!!! on to nechápe!!! psa môžeš iba chváliť a odmeňovať,keď urobí to,čo treba.Má iba 3mesiace,veď to je ešte bábätko.
Neviem,ako ste ho učili sa vyprázdńovať,ale systém je taký,že keď sa pes zobudí,tak okamžite odniesť von alebo do jeho wc a po každom jedle tak isto.Keď ide cikať,to už poznáš,vidíš,že sa prikrčí,tak okamžite zdvihnúť-vtedy prestane cikať-a odniesť von alebo do jeho záchoda.
Ja som mala problém s mojím,že napadol sneh a nevedel sa na snehu vyprázdniť,dovtedy poznal iba trávu a noviny,dlho behal,rozmýšľal,ale nakoniec sa vyvenčil aj na sneh.
Za každé úspešné cikanie aj kakanie vonku bol pochválený,ak to urobil doma mimo wc,tak nič,žiadne kričanie! bitie! či nebodaj namáčanie ňufáka do kaluže!! pes to nechápe!Rýchlo som to vyčistila,aby mu to nevoňalo a nešiel to robiť znova na už označené miesto....
Počula som už aj takú vec,že psík bol vonku,nevyvenčil sa,robil to výhradne doma po prechádzke...máš šťastie,že ten tvoj to robí aj vonku.
On si postupne zvykne,musíš byť trpezlivý.
Ja som mojemu nechala záchod stále,bol totiž viac ako osem hodín sám,ked sme boli všetci v robote,bola to taká poistka.
afrikánka
02.12.16,09:35
Nekricat, ale vážnym hlasom môžete pokarhat.
arizona
02.12.16,12:05
Tri tyzdne je dost kratka doba. Priemerny cas,kedy sa uz mozes na psika spolahnut, ze sa nauci pytat von je asi 2-3 mesiace,niekedy aj viac.
Ale vela zalezi aj od plemena,ci jednotliveho psika. Niektore plemena su ucenlivejsie, inym to trva dlhsie.
Ja osobne som odporca podloziek, nikdy sme ich nepouzivali.
Pouzivali sme metodu, ze sme casto chodili s psikom von,ked sa vycikal, tak sme ho "do nebies" chvalil a hladkali :-P
Ked sa vycikal vnitri, vyhresili sme ho a nasledne hned odisli von,aby si to cikanie spajal s odchodom z domu
kopretinka
02.12.16,12:49
ako ste ho hrešili? On sa vycikal,v tom momente zabudol,čo robil,lebo to robil automaticky,si myslíš,že niečo pochopil?
Treba zasiahnuť počas toho,a prerušiť neželanú činnosť-slovom FUJ s patričným prízvukom,nie kričať,ale silnejším,hrubším hlasom a zároveň zdvihnúť ho zo zeme-a odniesť tam,kam treba.Pes nie je človek,nemôžeš ho hrešiť,nechápe to.
Žabinka
02.12.16,14:50
my sme asi mali šťastie na rozumnú psicu..:) učila sa len prvý deň, ale vtedy robila to, že von sme chodili hádam každé 3 hodiny a nič, a prišli sme domov a hneď si cvrkla..:D môže byť že bola vyplašená z nového prostredia.. no od druhého dňa už všetko robila vonku ako treba, asi jej to došlo v tej malej hlavičke, že kvôli niečomu von chodíme tak často..:) a už bola aj smelšia.. a stále a dookola som chválila, a hladkala, niekedy som si uź pripadala ako momentálne nesvojprávna..:D a podložky sme my nepoužívali, nemyslím že je to vhodné počas učenia, aby si na to psík nezvykol že tam môže.. on musí pochopiť, že doma nemôže, len vonku..
skúste byť trpezliví, možno šteniatko potrebuje trošku viac času..;)
arizona
02.12.16,17:21
kopretinka, ty mas pocit, ze iba ty jedina ovladas tieto zakladne veci? Samozrejme, tieto veci sme ovladali uz predtym,ako sme si psika zadovazili.A je samozrejmostou, ze sme na steniatko nikdy nekricali...
alaya1
02.12.16,18:03
Steniatko ste odobrali od matky predcasne. Ak robi potrebu doma na podlozky a ucite ho robit potrebu aj vonku, chudak babatko nevie, co je spravne. Podlozky odstrante a ucte ho vencit sa. Kazdemu psikovi to trva individualne dlho. Netrestat a po kazdej mlacke doma pachy neutralizovat,. napr. octom. Treba sa obrnit trpezlivostou.
alaya1
02.12.16,18:05
"Ked sa vycikal vnitri, vyhresili sme ho a nasledne hned odisli von,aby si to cikanie spajal s odchodom z domu" - s tymnto nesuhlasim, je to hlupost".
Terezia13
02.12.16,19:42
skús niečo tu
http://www.pluska.sk/rady-tipy/10/kupili-ste-si-mladuckeho-psika-6-rad-ako-naucit-steniatko-hygiene.html
na internete je veľa rád, ale určite nehrešiť, chváliť a veľa trpezlivosti
vulxy
02.12.16,20:27
treba psovi dat cas,on sa nauci pomaly aj sam od seba,bude vediet kedy sa nanho budes hnevat a da si to dokopy... .moj bol tiez taky cikavy a teraz by som si z neho mohol brat priklad :)
arizona
02.12.16,20:37
mozno podla teba,ale nas havo to pochopil .-)
alaya1
02.12.16,20:57
nie podla mna, ale podla mozgovej kapacity psa.
kukučka
02.12.16,21:01
Pes nie je debil.
alaya1
02.12.16,21:15
To ani netvrdim, netreba byt hned utocny. Ale pes nema tak vyvinutu logiku, aby si dal do suvisu to, co tvrdi Arizona : To je kynologia.
korela
03.12.16,11:58
Ja iba k tomu snehu, majú to vtedy fakt sťažené. Náš si našiel na dvore na roztopenej ploche asi m2 posledného zafúkaného jesenného lístia. Postačilo, aby cítil pod sebou niečo mäkké a prírodné, nemusel to byť trávnik. Pokiaľ bol sneh, zakaždým tam letel. Vtipný prístup.