PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Zápis práv k nehnuteľnosti na Kataster



ixo
03.07.06, 15:13
Kedy fyzicky kataster zapíše zmenu práv k nehnuteľnosti (zmena vlastníka, záložne pravo, ťarchy) do LV (či už papierového al. elektronického), keď v zákone sa hovorí o pravoplatnom rozhodnutí resp. kedy rozhodnutie katastra nadobúda právoplatnosť (doručením rozhodnutia účastníkom?, vzdaním sa práva podať opravný prostriedok? kedy?).:confused:

Zgongol
03.07.06, 17:18
Zmena práv k nehnuteľnostiam sa môže zapísať vkladom, záznamom alebo poznámkou.

Predpokladám, že máš na mysli vklad:

Rozhodnutie katastra o povolení vkladu nadobúda právoplatnosť dňom jeho vyznačenia v zmluve, nakoľko proti takémuto rozhodnutiu nemožno podať opravný prostriedok. V zmluve ti vyznačia aj deň kedy vklad povolili, aj deň kedy nastanú právne účinky vkladu.

Fyzicky túto zmenu zapíšu do LV asi v ten istý deň resp. niektorý nasledujúci - to je otázka na niekoho kto pracuje na katastri.

Elena Navrátilová
03.07.06, 17:33
Podľa mojich znalostí na katastri prevdú tzv. vklad po uplynutí 30 dní. Môžeš požiadať o skrátenie, ale neviem presne po koľkých dňoch /asi po 15/ ale vtedy musíš zaplatiť za urýchlené zavkladovanie asi Sk 8000,-.

josh
03.07.06, 18:31
Rozhodnutie nadobuda pravoplatnost dnom vyznacenia. Zapis sa vykona v den vyznacenia pravoplatnosti, najneskor vsak v nasledujuci den. 162/95, §31 ods 6 a §43 pism a).
A nezabudnite: KATASTER JE EVIDENCNY ORGAN a nema sa co miesat do zmluv a sukromnopravnych listin ucastnikov (potvrdene rozsudkom Najvyssieho sudu SR v zmysle: ak je zmluva v poriadku, moze napr. kupujuci nakladat s nehnutelnostou ako so svojou, napriek tomu, ze nie je zapisany na liste vlastnictva ako vlastnik. Staci, ze bude zapisany niekedy v buducnosti).

Zgongol
04.07.06, 08:45
Nuž nie celkom rozumiem tomu, čo josh napísal a preto si uvádzam niekoľko poznámok:

KATASTER JE EVIDENCNY ORGAN - no aj áno aj nie. Rozhodnutie katastra o povolení vkladu má jednoznačne konštitutívny charakter, mne sa evidenčné orgány spájajú skôr s tými ktorých rozhodnutia majú deklaratórny charakter.

a nema sa co miesat do zmluv a sukromnopravnych listin ucastnikov - miešať sa do nich nemá, má však kontrolovať či sú po vecnej i právnej stránke v poriadku.

ak je zmluva v poriadku, moze napr. kupujuci nakladat s nehnutelnostou ako so svojou napriek tomu, ze nie je zapisany na liste vlastnictva ako vlastnik.
- áno v prípade, že mu bol povolený vklad, a omylom nebol zapísaný na LV.
- v prípade že mu ešte vklad povolený nebol, nenadobudol ani vlastnícke právo, a teda celkom určite nemôže napr. predmetnú nehnuteľnosť predať. Konal by totiž v rozpore zo zásadou nemo plus iuris, a takýto úkon by bol neplatný.

josh ak sa v niečom mýlim, prosím oprav ma/ uveď na správnu mieru.

josh
04.07.06, 15:55
Právne vety z rozsudku Najvyssieho súdu Slovenskej republiky zo dňa 26.02.2006, sp.zn. 2 Cdo/196/2005:
1. Vzhľadom na ustanovenie § 133 ods. 2 OZ je nutné oddeliť záväzkovoprávne (obligačné) účinky predaja nehnuteľnosti vyvolané kúpnou zmluvou od vecnoprávnych (vecných) účinkov vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, ktorým sa konštituuje vlastníctvo k nehnuteľnej veci; k účinkom vkladu, ktoré sú s ním bezprostredne spojené, môže dôjsť len následne po účinkoch vyvolaných zmluvou, lebo ku vkladu dochádza práve na základe zmluvy. Ak je zmluva perfektná, potom je aj účinná bez ohľadu na to, že samo vlastníctvo sa nadobúda až vkladom do katastra.
2. Kúpna zmluva, pri ktorej predávajúci predá vec, ktorá nie je v jeho vlastníctve v čase uzavretia zmluvy, je platná, pokiaľ predávajúci vlastnícke právo k predmetu kúpy dodatočne skutočne získa.
----------------
Viem, že súdne rozhodnutia nie sú prameňom práva na Slovensku, ale keby si sa odvolal voči rozhodnutiu katastra (práve mám pripad, ked mi nechcu zavkladovat kupnu zmluvu a zmluvu o zriadeni prava vecneho bremena, lebo je to v jednej listine a tvrdia, ze nadobudatel nebol vlastnikom, co ten rozsudok vyvracia) a potiahol by si to pred najvyssi sud, vyhral by si.
----------------
Takze konecne spejeme k tomu, ze tie hnusne katastralne urady (cest vynimkam, u nas v Novych Zamkoch su baby, co vkladuju, odbornicky a skveli ludia) budu evidencnym organom a budu plnit funkciu co maju plnit, evidovat, pisat na listy vlastnictva a tak. A nie sa hrabat v zmluvach a vyjadrovat sa k nim. Od toho su sudy, nie spravne organy.

ixo
13.07.06, 18:13
Vďaka všetkým za rady. Bol som mimo SR...... .
Tu je konkrétne môj prípad.
- kupujem byt od predávajúcich, 1.časť cash, 2.časť úver.
- úver sa zabezpečoval založením kupovanej nehnuteľnosti.
26.5.06 - podaná záložna zmluva na zavkladovanie v prospech banky (nehnuteľnosť zakladali predávajúci) (bez urýchlenia)
29.5.2006 - na katastri bol vyžiadaný výpis z listu vlastníctva s plombou v prospech záložneho práva banky, blomba s číslom pod ktorým evidovali na katastri záložnu zmluvu v prospech banky
6.6.2006 - som podal moju kúpno-predajnú zmluvu na kataster na zvakladovanie (bez urýchlenia)
28.6.2006 - na katastry bol vyžiadaný aktuálny výpis z listu vlastníctva
ale: na LV bola plomba, ale už nie s číslom pod ktorou je evidovaná záložna zmluva ale moja kúpnopredajná zmluva na kupu bytu ale v časti C listu vlastníctva nebolo založené právo v prospech banky zapísané
vysvetlenie katastra: zrejme o založnom práve banky bolo rozhonuté ... že sa to doručí účastnikom konania
dnes 13.7.2006 - ...1 ) ešte stale nedošli záložne zmluvy s vyznačeným vkladom záložneho práva účastnikom (teda banke a predávajúcim)
...nechápem.... dokedy má kataster doručiť rozhodnutie o zmene záložného práva (povolenie/zamietnutie...) učastnikom konania
2) ani v LV, nie je v časti C, zapísana žiadna ťarcha na základe záložnej zmluvy, ...potom kedy ju tam zapíšu, keď už o nej rozhodli (zmizla plomba k záložnej zmluve) a medzitým už rozhodujú o mojej kupnopredajnej zmluve (aktuálne je tam plomba na moju kupnopredajnú zmluvu)
3) ...a samozrejme že banka nechce uvoľniť úver....buď im donesiem LV s vyznačeným záložným právom v časti C alebo im stačí že im kataster doručí zavkladovanú záložnu zmluvu
4) ....a kataster...maxim. ignorácia... ak je na LV plomba, info vraj poskytujú iba vlastníkovy a osobne, tak skúste predávajúcich (vlastnici nehnuteľnosti) ktorí sú prevažne mimo SR na kataster....:eek:

...TAK A BABO RAĎ....:confused:

vďaka všetkým za ochotu, cennu radu a čas
s pozdravom ixo

josh
13.07.06, 19:33
1 ) ešte stale nedošli záložne zmluvy s vyznačeným vkladom záložneho práva účastnikom (teda banke a predávajúcim)
...nechápem.... dokedy má kataster doručiť rozhodnutie o zmene záložného práva (povolenie/zamietnutie...) učastnikom konania
kataster ma 15 dni na rozhodnutie o navrhu (v pripade kolku 8.000). co sa tyka dorucenia, nema dane lehoty.


2) ani v LV, nie je v časti C, zapísana žiadna ťarcha na základe záložnej zmluvy, ...potom kedy ju tam zapíšu, keď už o nej rozhodli (zmizla plomba k záložnej zmluve) a medzitým už rozhodujú o mojej kupnopredajnej zmluve (aktuálne je tam plomba na moju kupnopredajnú zmluvu)
niekde sa musela stat na katastri chyba, po rozhodnuti o povoleni vkladu by mali v nasledujuci den po povoleni vkladu zapisat na LV novy stav. Mozno to nerobia hned (aj ked by to tak v dobe pocitacov nemalo byt) a prave vymazali plombu a nezapisali stav na LV.


3) ...a samozrejme že banka nechce uvoľniť úver....buď im donesiem LV s vyznačeným záložným právom v časti C alebo im stačí že im kataster doručí zavkladovanú záložnu zmluvu
a dorucil kataster banke zmluvu? to by Ti zas v banke mohli povedat (nemusia). lebo ked dorucil zmluvu, vklad je povoleny, vsetko je ok a banke by to mohlo stacit. aj ked na druhej strane, ja by som chcel, byt bankou, aby bolo na LV zapisane to zalozne.


4) ....a kataster...maxim. ignorácia... ak je na LV plomba, info vraj poskytujú iba vlastníkovy a osobne, tak skúste predávajúcich (vlastnici nehnuteľnosti) ktorí sú prevažne mimo SR na kataster....:eek:
tak zas ich musis pochopit, ze ked to je takto, nemozu cudzej osobe (co Ty v tomto pripade si) davat informacie o zaloznych pravach inych osob. aj ked by si mohol namietat, ze ako kupujuci mas pravny zaujem na veci, kedze si na zmluve uvedeny, takze by mohli nieco povedat...

skus to riesit cez banku, ked sa nepodari, musis dotiahnut predavajucich, nech Ti aspon plnu moc podpisu na vybavovanie. lepsiu radu Ti neviem dat.

ixo
15.07.06, 20:03
Pre upresnenie:
- v prípade katastrálneho konania povolenia vkladu záložného práva v prospech banky nie som ničím (účastníci sú č.1 banka=záložca, č.2 predávajúci=záložny veriteľ)
- v prípade katastrálneho konania povolenia vkladu vlastnických práv na základe kupnopredajnej zmluvy som účasnikom ja a samo že tiež predávajúci
- inak som si pozrel katastrálny zákon, takže kataster má 30 (15) dní na rozhodnutie a ďalších 15 dní (odo dňa pravoplatného rozhodnutia) na doručenie rozhodnutia účastníkom katastrálneho konania

vďaka "josh" za rady

Zoltán Kovács
15.07.06, 20:11
Citát od ixo:
- inak som si pozrel katastrálny zákon, takže kataster má 30 (15) dní na rozhodnutie a ďalších 15 dní (odo dňa pravoplatného rozhodnutia) na doručenie rozhodnutia účastníkom katastrálneho konania


K tým lehotám, ja som kupoval pozemok. Na kataster bol podaný návrh na vklad 19.11.2004 bez urýchlenia. Na LV sa zapísali moje vlastnícke práva až 25.03.2005. Toľko k tomu ako dodržuje kataster zákonom dané lehoty.

Ešteže pozemok som kupovel od tety, a ona mi povolila narábať s pozemkom hneď po podpísaní zmluvy a zaplatení kúpnej ceny.