Simonab
04.07.06,10:14
Ahojte poraďáci. Chlela by som dnes na obed uvariť segedín. Synovia ho majú radi. Len nemám osvedčený recept. Varila som ho len raz z kuchárskej knižky ale nebolo to ono. Tak ak niekto máte dobrý recept na segedín prosím napíšte.
Ďakujem
plavčík
04.07.06,08:31
Do hrnca s vodou si dáš mäso/ mäsovú kosť s krkovičky a obrezky/ osolíš pidáš celé korenie a uvaríš do mäkka.
Keď je mäso hotové vyberieš ho z vody, oberieš všetko mäso od kosti . Do druhého hrnca dáš na oleji opiecť cibuľu do sklovita, pridáš obraté mäso, posypeš mletou paprikou, zmiešaš a pridáš kyslú kvasenú kapustu, pomiešať a zaleješ vodou v ktorej s varilo mäso/ do výšky mäsa s kapustou/, povaríš kým trocha nezmäkne kapusta a zahustíš kyslou smotanou v ktorej si rozhabarkovala hl.múku. Necháš zovrieť odstavíš. Dobrú chuť!
Zita5
04.07.06,08:32
Bravčová lopatka
cibuľa
mletá červená paprika
soľ
vegeta
čierne korenie mleté
kyslá kapusta
smotana
hladká múka
kryšt. cukor

Mäso nakrájam na kocečky a dám dusiť na vopred spenenú cibuľku . Osolím, okorením, pridám vegetu ,červenú papriku, podľa potreby podlejem troškou vody , ale radšej vo vlastnej štave .
Zároveň kyslú kapustu nakrájam na menšie kúsky / niekto to nekrája...nemusí byť , možeš aj opláchnut ale i nemusíš/ a dám osobitne variť do hrnca . Varím počas celej doby pokiaľ sa mi dusí mäsko .
Ak mám mäso udusené spojím s kapustou, nechám to asi 10 min ešte spolu povariť , potom pridám smotanu, v ktorej mám zahabarkovanú hladkú múku a nechám zovrieť . Popri tom dochucujem a ešte pridám aj cukor....každý podľa chuti .
Tweety
04.07.06,08:39
Bravčová lopatka
cibuľa
mletá červená paprika
soľ
vegeta
čierne korenie mleté
kyslá kapusta
smotana
hladká múka
kryšt. cukor

Mäso nakrájam na kocečky a dám dusiť na vopred spenenú cibuľku . Osolím, okorením, pridám vegetu ,červenú papriku, podľa potreby podlejem troškou vody , ale radšej vo vlastnej štave .
Zároveň kyslú kapustu nakrájam na menšie kúsky / niekto to nekrája...nemusí byť , možeš aj opláchnut ale i nemusíš/ a dám osobitne variť do hrnca . Varím počas celej doby pokiaľ sa mi dusí mäsko .
Ak mám mäso udusené spojím s kapustou, nechám to asi 10 min ešte spolu povariť , potom pridám smotanu, v ktorej mám zahabarkovanú hladkú múku a nechám zovrieť . Popri tom dochucujem a ešte pridám aj cukor....každý podľa chuti .
Súhlasím s receptom, iba dodám, že ja to robím všetko v jednom hrnci.
Simonab
04.07.06,08:39
Ďakujem Plavčík aj Zitka. Až mi slinky tečú. Idem variť. Ešte raz vďaka.
Zita5
04.07.06,08:43
Súhlasím s receptom, iba dodám, že ja to robím všetko v jednom hrnci.


Áno aj tak sa môže , samozrejme .Tá kapusta natiahne do seba príchuť mäska .
Len mne sa v jednej dobe zdalo , že kyslosť kapusty bráni mäsu, aby zmäklo a potom som ho príliš dlho musela dusiť .

Ale aj to je dobrý spôsob , len ja som od neho nejako upustila .
Tweety
04.07.06,08:45
Áno aj tak sa môže , samozrejme .Tá kapusta natiahne do seba príchuť mäska .
Len mne sa v jednej dobe zdalo , že kyslosť kapusty bráni mäsu, aby zmäklo a potom som ho príliž dlho musela dusiť .

Ale aj to je dobrý spôsob , len ja som od neho nejako upustila . Používam takú fintu, že mäsko samostatne povarím asi 20minút a až potom pridám kapustičku.
AlaNR
04.07.06,08:51
Ja ho robím tak, že najskôr si udusím mäso na paprike tak napoly a potom k nemu pridám trošku prepláchnutú kapustu. Vždy je mäkučké.
A korenie dávam podľa toho, či tá kapusta v "sebe" nejaké korenie má, alebo nie. Niektoré kupované sú bez korenia. Vtedy dám 2-3 bobkové listy, a pár guličiek čierneho korenia.
Domáca kapusta je samozrejme s korením.

Zahusťujem smotanou na varenie (vtej oranžovej škatuľke) a troškou hladkej múky.

Ak to náhodou nie je dostatočne kyslé, pomôžem si citrónom.
tiny77
04.07.06,10:04
robím to z bravčového stehna...
na cibulke prudko opečiem, poprášim paprikou, rascou, osolím, okorením čiernym korením.
zalejem vodou, dusím do mäkka.

pridám domácu okorenenú :) kapustu, jedenkrát premytú.
zalejem vodou, chvíľu nechám prevrieť.

vo vode rozhabarkujem 1 velky rajčinový pretlak - vlejem do kapusty.

ak zovrie - klasika - sľahackova smotana (robim z väčšieho mnozstva kapusty, masa, cize davam 2 alebo 3 slahacky), hladka muka.
cukor, sol na dochutenie.

bon apetit.

je to podla receptu mojej nebohej svokry...
fakt genialny.....


ale asi nikdy nebude ten moj chutit rovnako...

a dikes za tip na zajtrajsi obed :rolleyes:
Simonab
04.07.06,10:40
Takže poraďáci mám navarené. Podarilo sa. Robila som ho ale z morčacieho mäsa. Ja viem, poviete, že to je dosť suché mäso, ale dala som ho dusiť na bravčovú masť a dala som jej trošku viac ako obvykle. Robila som ho podľa Zitkinho receptu a kapustu som dala do mäska nedusila som ju zvlášť. Chcela som ušetriť hrniec, nakoniec som to aj tak musela preložiť do druhého lebo pôvodný bol malý.:D Aj ten kečup je dobrý nápad, ale zaznelo jednoznačné niééé, keď som povedala, že by sme to mohli vyskúšať. Aj tak som tam trošku toho kečupu šupla, ale pšššt. ;)
Je výborný ďakujeme.
Elena Navrátilová
04.07.06,11:33
Tak toto jedlo sa dá robiť skutočne na veľmi veľa spôsobov. Dá sa robiť s klobáskou/údenou, neúdenou/, z údeného kuriatka. Hlavne keď je málo času. Ja ho mám veľmi rada aj s pochúťkovou smotanou. Tá chuť je potom zas o inom. Viem že ho robia aj z klobásovej zmesi v konzerve, z bravčového vo vlastnej šťave,... Skrátka čo kuchyňa dá. Ten čas je skutočne veľmi dôležitý, hlavne keď sa dochádza a tak. A vždy bude mať inú chuť.
bv_alexandra
27.07.06,10:37
Bravčová lopatka
cibuľa
mletá červená paprika
soľ
vegeta
čierne korenie mleté
kyslá kapusta
smotana
hladká múka
kryšt. cukor

Mäso nakrájam na kocečky a dám dusiť na vopred spenenú cibuľku . Osolím, okorením, pridám vegetu ,červenú papriku, podľa potreby podlejem troškou vody , ale radšej vo vlastnej štave .
Zároveň kyslú kapustu nakrájam na menšie kúsky / niekto to nekrája...nemusí byť , možeš aj opláchnut ale i nemusíš/ a dám osobitne variť do hrnca . Varím počas celej doby pokiaľ sa mi dusí mäsko .
Ak mám mäso udusené spojím s kapustou, nechám to asi 10 min ešte spolu povariť , potom pridám smotanu, v ktorej mám zahabarkovanú hladkú múku a nechám zovrieť . Popri tom dochucujem a ešte pridám aj cukor....každý podľa chuti . Súhlsím a len dodám že mi pridávame paradajkovú šťavu alebo pretlak:) navaríme ho viac a potom zavaríme trochu do kompotových fliaš a väščinou sa hodí ked nevieme nájsť chuť do varenia. :)
dadika
27.07.06,10:43
Bravčová lopatka
cibuľa
mletá červená paprika
soľ
vegeta
čierne korenie mleté
kyslá kapusta
smotana
hladká múka
kryšt. cukor

Mäso nakrájam na kocečky a dám dusiť na vopred spenenú cibuľku . Osolím, okorením, pridám vegetu ,červenú papriku, podľa potreby podlejem troškou vody , ale radšej vo vlastnej štave .
Zároveň kyslú kapustu nakrájam na menšie kúsky / niekto to nekrája...nemusí byť , možeš aj opláchnut ale i nemusíš/ a dám osobitne variť do hrnca . Varím počas celej doby pokiaľ sa mi dusí mäsko .
Ak mám mäso udusené spojím s kapustou, nechám to asi 10 min ešte spolu povariť , potom pridám smotanu, v ktorej mám zahabarkovanú hladkú múku a nechám zovrieť . Popri tom dochucujem a ešte pridám aj cukor....každý podľa chuti .


Robila som ju presne podľa Zitky a môžem povedať, že zožala úspech.....zalizovali sme sa až za ušami :D
Nika
27.07.06,11:03
Mne sa tá smotana tam vždy zrazí...:mee: Čo robím zle?
Zita4
27.07.06,11:11
Mne sa tá smotana tam vždy zrazí...:mee: Čo robím zle?
Ja dávam vždy len sladkú smotanu - šľahačkovú alebo tú na varenie. Keď mám len kyslú smotanu, dám ju nakoniec a potom už nevarím, len premiešam.
Iplikátor
27.07.06,11:40
Nika,

tá kyslá smotana sa Ti zrazila preto, že je studená a guláš je horúci. Aspoň mne to tak povedali vyučení kuchári. Ja najprv stiahnem z plynu hrniec s gulášom, nechám pár minút ochladnúť /5´/ a až potom vlejem doňho kyslú smotanu s hladkou múkou /tá kyslá smotana je zriedená dvojnásobným množstvom sladkého mlieka/. Hrniec potom vrátim na sporák a nechám to celé prevrieť. Skús a napíš, či to pomohlo. Mne sa to osvedčilo.
Nika
27.07.06,12:00
Nika,

tá kyslá smotana sa Ti zrazila preto, že je studená a guláš je horúci. Aspoň mne to tak povedali vyučení kuchári. Ja najprv stiahnem z plynu hrniec s gulášom, nechám pár minút ochladnúť /5´/ a až potom vlejem doňho kyslú smotanu s hladkou múkou /tá kyslá smotana je zriedená dvojnásobným množstvom sladkého mlieka/. Hrniec potom vrátim na sporák a nechám to celé prevrieť. Skús a napíš, či to pomohlo. Mne sa to osvedčilo.

Ja dávam sladkú smotanu. To s tou studenou poznám, skúšala som aj tak že som smotanu ohriala a potom vliala do gulášu. Aj nad tým som premýšľala, či to nerobí kyslá kapusta. Ale asi nie, keď iní problém s týmto nemajú. Jediné čo nerobím tak ako píšu ostatní, je múka. Tú nedávam. Naši to nechcú........... Ja dávam radšej menej vody aby to nebolo riedke......Ale ani to sa mi nezdá dôvod na zrazenie.......
bezradná
27.07.06,12:26
Príprava mojej verzie segedínskeho guláša je podobná ako aj v ostatných príspevkoch:
Mäso orestujem na vopred spenenej cibulke, pridám 1-2 strúčiky pokrájaného cesnaku, opaprikujem, pridám čierne korenie, majorán, trochu vegety, podlejem vodou a nechám dusiť asi 20 min. Zatiaľ prepláchnem kyslú kapustu , pridám k mäsu, poprášim múkou, dochutím trochou kečupu, ak treba podlejem vodou a uvarím do mäkka. Rozdiel oproti vašim receptom je len ten, že zo zásady tam nepridávam smotanu. Ja zvyknem robiť segedín vždy deň dopredu, aby na druhý deň "dozrel" . Smotany si pridáva každý na tanieri toľko, koľko má rád. Ja som neznášala segedín so smotanou po ohriatí, lebo to mäso malo pre mňa takú zvláštnu chuť. A takto pripravený môže ostať v chladničke aj týždeň(to ešte presne nemám overené, lebo u nás sa minie na posed ) ale ako sa spomína aj v inom príspevku, koľko ľudí - toľko chutí.
Nika
27.07.06,12:55
Príprava mojej verzie segedínskeho guláša je podobná ako aj v ostatných príspevkoch:
Mäso orestujem na vopred spenenej cibulke, pridám 1-2 strúčiky pokrájaného cesnaku, opaprikujem, pridám čierne korenie, majorán, trochu vegety, podlejem vodou a nechám dusiť asi 20 min. Zatiaľ prepláchnem kyslú kapustu , pridám k mäsu, poprášim múkou, dochutím trochou kečupu, ak treba podlejem vodou a uvarím do mäkka. Rozdiel oproti vašim receptom je len ten, že zo zásady tam nepridávam smotanu. Ja zvyknem robiť segedín vždy deň dopredu, aby na druhý deň "dozrel" . Smotany si pridáva každý na tanieri toľko, koľko má rád. Ja som neznášala segedín so smotanou po ohriatí, lebo to mäso malo pre mňa takú zvláštnu chuť. A takto pripravený môže ostať v chladničke aj týždeň(to ešte presne nemám overené, lebo u nás sa minie na posed ) ale ako sa spomína aj v inom príspevku, koľko ľudí - toľko chutí.


S tou smotanou to budem robiť aj ja tak a bude "po ptákách" :) .
willma
27.07.06,14:42
Ja k tejto mňam témičke len toľko, že kapustičku nepremývam- strácajú sa tým výživné látky a minerály, ktoré obsahuje. A vodu z kapusty prilejem tiež ak ju náhodou nestihnem vypiť.
ewap
27.07.06,14:56
Mne sa tá smotana tam vždy zrazí...:mee: Čo robím zle?


Kyslú smotanu musíš naozaj rozriediť mliekom, aby sa nezrazila. A pri obidvoch platí : neustále miešať, až do zovretia, vtedy sa nezrazí. Aspoň u mňa to funguje.
Nika
27.07.06,15:44
Kyslú smotanu musíš naozaj rozriediť mliekom, aby sa nezrazila. A pri obidvoch platí : neustále miešať, až do zovretia, vtedy sa nezrazí. Aspoň u mňa to funguje.

Tak ja to ešte skúsim s tým miešaním. To som nerobila.
katarina53
28.07.06,14:31
Kyslú smotanu treba pomiešať s hladkou múkou, až potom ju takú rozmiešanú pridať do hotového segedínskeho guláša, nechať prejsť varom, určite sa nezrazí. Ja zvyknem ešte pridať aj plnotučnú horčicu, ktorá tomu dodá šmrnc.
Zita5
28.07.06,17:54
Ja dávam vždy len sladkú smotanu - šľahačkovú alebo tú na varenie. Keď mám len kyslú smotanu, dám ju nakoniec a potom už nevarím, len premiešam.


Súhlas so Zitkou 4 až na to , že ja som kyslú smotanu z mojej kuchyne úplne vyradila práve z dôvodu zrážania .Do všetkého používam len šľahačkovú smotanu alebo smotanu na varenie .
Fragaria
29.07.06,19:57
Ja robím segedín tak isto ako Zitka5 . Keď sa všetko zmieša tak ja potom zahusťujem kapustu s mäsom potretými zemiakmi, nedávam múku nie je potom taký ťahavý. A nakoniec, keď to všetko prevrie vlejem smotanu a to buď šľahačkovú alebo 12 %.A odstavím zo sporáka. Kyslú som ešte neskúšala. Tak isto robíme zabíjačkovú kapustu, podľa Zitky5, ale bez zemiakov , smotany a múky. Skúšali ste segedín aj z čertvej kapusty? Aj ten je dobrý.