mandyla
11.12.16,17:24
Na čo by som si mala dávať pozor, na akom programe by sa mala prať a ako ju vysušiť? Sušičku nemám. Máte niekto s tým skúsenosti? Mám zlú skúsenosť s páperovým ľahkým paplónom zn. Ajungilak. Váži iba 1,7 kg, z toho páperie iba 750 gr a práčka mi ju nemohla vyžmýkať. Preto mám trocha obavy či bundu ktorá je ťažšia, nepokazím. Inú bundu som mala v čistiarni a nebola som s ňou spokojná, preto rozmýšľam, že by som ju oprala doma.
Tweety
11.12.16,16:26
Neper ju ale daj do čistiarne.
ivka70
11.12.16,16:37
Podstatne nie je ani tak pranie ako susenie. Ak nemas susicku, radsej ju daj oprat do cistiarne.
Žabinka
11.12.16,16:42
ja by som neprala v práčke.. to perie sa zbije dokopy, a ťažko sa potom oddeľujú jednotlivé pierka od seba.. ja som oprala páperovú vestu, z pračky som vybrala jednu guču, trochu som to nechala preschnúť a cez podšívku som oddeľovala pierko po pierku asi 4 dni až do úplného preschnutia..:cool: už nikdy viac, tých pár eur za čistiareň nestojí za tú námahu..;)
afrikánka
11.12.16,16:44
Ak má páperová bunda na štítku, že sa dá prať, tak ju oper bez obáv. Per na vyznačenej teplote podľa štítku. Ak máš práčku s výberom programov, vyber najšetrnejší. Dôležité bude, aby sa hneď po pláchaní neodstreďovalo...Treba najskôr nechať bundu "odtiecť" v práčke cca 20 minút. (preruš prací program vypnutím práčky) Takto "odtečená" bunda sa bez problémov odstredí, ale len krátko. Takýmto spôsobom sa dá oprať i paplón. Periu najviac uškodí dlhšie točenie, prevracanie, vtedy sa dá do "hrčiek".Suš na ramienku. po usušení dobre popretriasaj, vypráš, tým ju prevzdušníš. Záleží i na kvalite a zložení peria, býva i 100% páperie, ale aj iba z peria, alebo zmes v pomere páperie-perie.
Terezia13
11.12.16,17:41
tiež by som práčke neverila, radšej do čistiarne
Anika61
11.12.16,18:23
No ja som veru prala :-)...najprv mi vypenila"voda z práčky,potom som vytiahla niečo čo sa na bundu ani nepodobalo :-) a potom som ju dva týždne natriasala aby sa na bundu začala podobať :-)...už by som ju asi nikdy v práčke neprala....
dmc
11.12.16,18:32
jemne pranie - bez zmykania. Rucne trosku vyzmykat. Roztiahnut a polozit na 3-4 uteraky a otacat - susi sa asi 2-3 dni. Vyskusane 3-4 x - bez problemov.
afrikánka
11.12.16,19:05
Prvé páperky, ktoré sa začali predávať sa prať nesmeli. Dnešné páperové bundy už majú na štítkoch možnosť prania, prečo je tomu tak neviem...Vlastnosť peria je nemenná, iba ak by používali nejakú úpravu. Až máš vrchný materiál a podšívku polyester, oper, ale ak je vrchný materiál bavlna, alebo zmes bavlny, odporučila by som asi čistiareň. Dobre si pozri štítok.
afrikánka
11.12.16,19:58
Ja sem-tam operiem i podušky. Na 60, ale dávam pozor, aby som neodstreďovala, až po poslednom pláchaní vypnem, nechám odtiecť, odstredím. Periem v lete, keď sú vyššie teploty a suším iba v tieni. Keď sú dobre vysušené, hrčky nie sú. Pre istotu podušku vložím do detskej obliečky a zauzlím, v prípade, že by povolil angín, aby sa perie nevyrútilo do bubna. Zatiaľ to vždy dopadlo dobre. Mohla by som dať aj vyčistiť....ale akosi neverím, že by mi zaručene dali len to moje perie.
Suším na stojatom sušiaku a občas prevraciam, za dva dni suché, čisté.
korela
11.12.16,22:12
Po natriasaní by som si ešte trochu pomohla fénom, opatrne podľa vrchného materiálu, aby rýchlejšie vyschla. Takéto veci periem osobne výlučne počas suchých letných horúčav, nevešiam na priame slnko.
Dáša_
12.12.16,04:46
kedysi radili ku praniu páperky v pračke prihodiť tenisovú loptičku. Vraj sa to tak nezbije, ako pri obyčajnom praní. Ale priamo som to nikdy neskúšala.
bettylou
12.12.16,07:39
ak do sušičky, tak pridať k sušeniu 3 tenisové loptičky, bude parádna nadýchaná
bettylou
12.12.16,07:41
píše, že nebola spokojná
vicktor
13.12.16,07:18
Zaujimave, toto by som necakal. Nikdy som nepocul ze by gazdinky prali perie - vankuse a "duchny".
mandyla
13.12.16,12:35
V lete som paplóny tiež vyprala, žmýkať práčka odmietla ale v horúčavách nebol problém so sušením. Bundu sa mi podarilo nečakane zašpiniť pri psoch a čistením fľakov som to celkom pokazila. Ešte som ju nevyprala ale sa chystám...
mandyla
13.12.16,12:43
V návode na použitie je práve táto rada- použitie tenisovej loptičky, popri neagresívnom pracom prostriedku. Návod mám vo švédčine + znaky /symboly na ošetrovanie.Preložila som ho pomocou on-line slovníka, tak len dúfam, že dobre.
Tweety
13.12.16,14:38
tak skús presne podľa návodu a uvidíš, veľa šťastia
bjuty smis
13.12.16,19:14
a otázku si neprečítaš ?
bjuty smis
14.12.16,14:34
to sú rady, jak keby som čítal dorku v 87.-,,,

páperovú bundu periem ( manželka ) úplne bežne a pravidelne ..normálne žmýkačka...
tá moja je prešívaná na menšie štvorčeky, čo je dnes moderné....volakedy boli z 1 kusa a perie ostávalo v jednom " kúte "..
akú máš ?,

po opratí bunda jeden den " voní " ako kačka :))
lujza.j
14.12.16,15:19
Moj chlap si kupil tuto zimu.....je presivana...stala niekolko stovak....nehrozi,ze by som ju oprala v pracke....jedine,ze si ju on:---:D
lujza.j
14.12.16,15:27
Z prania paperiek mam paniku...naposledy som decku prala...dala povel,ze ano....prala som s tenisovou loptou...normal pracka vyzmychala.....z pracky som vytiahla take chudatko......susila som v priestore visela z police niekolko dni....pretriasala....je presivana ...ostali grce ...a to tam ,ze 70%perie ostatok nejake vlakno....vyschla a je ok
Paperka urcite nie ako jedina bunda na sezonu...
bjuty smis
14.12.16,15:30
mne ju doniesol ježiško predminulé vianoce....
stála cca 200 -má to vplyv na pranie ??
nehrozí, že by ju prali v čistiarni
lujza.j
14.12.16,15:46
Bjuty....300e...pre mna to ma vplyv:D....kto ho bude pocuvat.......ze som ju znicila....alebo mozno povie nemecka kvalita...musi prezit:---
bjuty smis
14.12.16,17:13
však já práveže verím nemeckej kvalite...mám " nemeckú "

preto sa čudujem, že ty neveríš :))
vicktor
15.12.16,06:26
A ty?
Chce prat paperie - podla mna je jedno ci je zabalene v angine alebo PES.
bjuty smis
15.12.16,15:12
prečítal a aj poradil..

tu nejde ani o angín, ani o pes...tie sa perú bez problémov..
mandyla
17.12.16,11:37
Mala si pravdu,bundu som oprala ale výsledok by bol pravdepodobne lepší, ak by som ju bola sušila v sušičke.Rukávy som obrátila na rub, kvôli zipsom. Sledovala som, či ju bude vedieť vyžmýkať. Keď som videla že si ju ukladá pekne rovnomerne, nechala som program dobehnúť aj so žmýkaním. Všetko bolo dobre ale som rukávy neobrátila naspäť. Pri sušení perie vlastnou váhou klesalo k lícovej látke - do vnútra rukávov a tam, kde sa nachádzalo, zanechalo jemné kontúry. Keby sa bola sušila rýchlo, v sušičke, to by sa asi nebolo stalo. Alebo, keby som bola obrátila rukávy na lícovú stranu, vrchná látka by bola rýchlejšie vyschla, kontúry by boli na futre. Nie je to však veľmi nápadné, krátko ju ponosím a vyperiem si ju znova. Inak je pekne nadýchaná ako za nova.
lujza.j
17.12.16,11:43
Toto je jedine co ak..neperiem naopak....zabudla som napisat prave pre toto...
afrikánka
17.12.16,18:41
Skús si tie rukávy jemne vyšúchať čistou navlhčenou handričkou, alebo špongiou-proste rozotrieť "kontúry"....Som rada, že si nabrala odvahu na pranie a podarilo sa.