lucinka007
30.12.16,20:16
Ahojte! Moja blízka známa bola na protialkoholickom liečení asi pred pol rokom. Nedávno sa mi zdala divná, a nakoniec sa priznala, že si opäť vypila. Vravela, že to bol len skrat a že sa za to veľmi hanbí a neurobí to už. No ja sa aj napriek tomu o ňu veľmi bojím. Neviem ako jej pomôcť a čo spraviť, aby do toho opäť nespadla.

Za Vaše rady a skúsenosti veľmi pekne ďakujem.
Mila123
30.12.16,19:23
navštevuje A klub? chodí na kontroly na psychiatriu? chodí za psychológom?
Anika61
30.12.16,19:25
Jednoznačne vyhľadať lekára a odbornú pomoc. Pomôcť jej môžete tak,že ju presvedčíte,a že s ňou pôjdete za jej ošetrujúcim lekárom.
lucinka007
30.12.16,20:31
niekedy ešte navštevuje svoju liečebňu, keď majú Aklub, ale o inom neviem.
lucinka007
30.12.16,20:33
myslíte, že je potrebné to hneď riešiť takto? bojím sa, že toto riešenie odmietne, keďže mi povedala, že sa to už nestane a že jej mám veriť :(
dmc
30.12.16,20:53
kazde porusenie absencie je potrebne riesit.
Anika61
30.12.16,21:00
Ja si myslím,že áno vidíte sama,že po pol roku siahla po alkohole znovu a možno aj skôr,len ste si to nevšimli.....žiaľ sama dobre viete,že aj keby vám to odprisahala" je to tak,že sa tomu nedá veriť.....a ten lekár a odborná pomoc nie je za trest,ale na to aby jej pomohli.....aj keď nie som odborník,viem,že abstinujuci alkoholici mávajú recidívy a je veľmi potrebná v tom prípade spolupráca s lekárom.
alaya1
30.12.16,21:01
V prvom rade v abstinencii je pevna vola a odhodlanost. Ak ta chyba, neda sa nic robit. Je pozitivne, ze sa priznala, treba ju povzbudzovat, ale mala by byt v dohlade odbornikov ...bud na skupinovych, ci individualnych terapiach.
afrikánka
30.12.16,21:11
Je pozitívne, ak sa niekto prizná, dá sa ovplyvniť, povzbudiť... V opačnom prípade pri príznakoch zlyhávania treba neodkladne "zatvoriť" opätovne do liečebne. Ženy sa obzvlášť ťažko zbavujú závislostí akéhokoľvek druhu.
kukučka
30.12.16,21:16
Lucinke:
Môže to byť pravda a nemusí. Ty jej môžeš veriť, ale ona to musí dokázať. Sú takí.
bettylou
31.12.16,06:30
Recidíva je bežná vec, hlavne v začiatkoch. Nie je to hanba, a netreba z toho robiť vedu, aj keď človek sa hanbí.
Treba okamžite prestať piť a pokračovať v abstinencii. Treba si sám pre seba ďalej hľadať spúšťače a vyhýbať sa im.
Venovať sa treba ďalej novým záujmom, kde alkohol nefiguruje.
Nie je ani prvá ani posledná, čo zrecidivovala. Základ je pokračovať v abstinencii a nevzdávať to, aj keby ten poklesok bola "šnúra" - tzv. viacdenné pitie.
Držíme palce :)
bettylou
31.12.16,06:32
Sviatky sú riziková zóna