Nandrolon
04.01.17,05:48
Zdravím.
Včera mi prišiel očakávaný list od VŠZP o preplatení výkonu MRI v ČR /normálna verejná nemocnica, žiadne nadštandardné súkr. zariadenie/.
Platbu mi krátili o cca 45%.
V roku 2015 som presne rovnakým postupom žiadal o preplatenie identického výkonu v rovnakom zariadení a suma mi bola preplatená celá. Predpokladám, že aj vtedy postupovali v súlade so zákonom 580/2004, takže bola preplatená iba do výšky výkonov v SR. Keďže zrejme cena v ČR bola nižšia ako v SR, preplatili to pochopiteľne celé.
Lenže v roku 2016, kedy VŠZP vytunelovala niekoľko miliónov eur už dopredu ohlásila, že budú krátiť platby nemocniciam za CT a MRI. Zároveň ale uvádzajú, že to budú "nové výkony" uskutočnené v 2017.
Tento výkon bol uskutočnený v 10/2016, v rovnakom mesiaci bola podaná aj žiadosť o preplatenie s príslušnými dokumentami /správa, originály o zaplatení/. Platba na účet mi prišla presne 2.1.2017, v sume 88 eur.
Chcem sa dopátrať, či skutočne poklesla v SR cena magnetických rezonancií minimálne o 45% oproti roku 2015, nakoľko sa mi to zdá nereálne.
List od VŠZP je napísaný ako pre hlupáka, odvolávajú sa tam na uvedený zákon 580/2004 Z.z. a neskôr na paragraf 9 odst.10 citovaného zákona, pričom nezabúdajú zdôrazniť tučným písmom že, citujem: ......"môžu byť preplatené vo výške úhrady v Slovenskej republike.", čo je každému hádam jasné.
Tých citácii zákona je tam viac.
Na liste je uvedený vedúci odboru liečby v cudzine T.K., hoci list podpísala nejaká pracovníčka v zastúpení.
Napísať odvolanie na konkrétne oddelenie, alebo sa rovno obrátiť tu na UDZS http://www.udzs-sk.sk/podnet-obcana
Edit: takže "reklamácia" dnes 17.1.17 odoslaná, zatiaľ iba na oddelenie VŠZP.
avalik
04.01.17,06:10
bez studovania zakona, len v rychlosti - ak zakon uvaza "moze", tak to nie je povinnost ale moznost ... vela sance tam nevidim, ale nic ti nebrani dat podnet na UZDS
Nandrolon
04.01.17,06:23
môže versus musí, s tým súhlasím.
Ale predsa na základe zákona si niekto nemôže iba tak povedať, že proste krátime a hotovo. Nejaké pravidlá by mali existovať.
Ešte počkám a podávam podnet. Však keď platím dane, odvody, nech sa dotyčný úrad tým zaoberá...
Všetky podklady, papiere mám na stole.
BXLmiami
04.01.17,06:44
:-)) že si nemôže povedať?
Prichádza k dobru môj obľubený výraz-nezaplatíme lebo je citron žltý.Trvá to 20 rokov.
Nandrolon
04.01.17,06:47
Potom mali ten zákon napísať jednou vetou: "Poisťovňa môže uhradiť koľko chce podľa uváženia hociktorého úradníka, prípadne upratovačky"...
PS: ešte jeden dotaz, platí VŠZP lekárom lepšie ako ostatné? Lebo kľudne by som v roku 2017 zmenil aj poisťovňu. K peniazom treba pristupovať zodpovedne...
misoft
04.01.17,07:50
Podľa mňa - VšZP svojim vedením dávno kráti platby. Prečo? Pretože teta Anka, predražené CT-čká a ďalšie.... pokuty od tých, ktorí to spôsobili to nezachránia (ich hospodárenie) a navyše ich ani nezaplatili. Takže kde ušetriť? No predsa na pacientovi, na zdravotníckom zariadení, na lekárovi, na lekárskych výkonoch.
Teraz poisťovňu už nezmeníš - musíš 2017 byť stále v pôvodnej. Na zmenu poisťovne si mal lehotu minulého roka.

Štát nadáva na súkromné poisťovne, že ich "okrádajú" - lenže tie súkromné sa snažia svoje záväzky plniť (často s odretými ušami) - viď prípad Union....
Nandrolon
04.01.17,07:59
Ja ju nejdem meniť teraz, ale v roku 2017 v lehote, kedy sa menia /mám dojem, že september/...
V tom roku 2015 mi nič nekrátili.
Neviem, koľko platia u nás za MRI kolena, ale na základe toho, čo mi preplatili v roku 2015, tak to muselo byť v 2015 v SR VIAC ako 130 eur. Koľko to neviem, ale viem že VIAC, nakoľko aj vtedy sa museli držať rovnakého zákona.
Podľa toho listu v roku 2016 stoja MRI kolena 88 eur, POCHYBUJEM, skôr ten Ing. maďarský šulin robí z ľudí bláznov.
buchač
17.01.17,12:32
Trochu nerozumiem....takže otázky kvôli upresneniu :

1. Bol si najprv na MRI a až potom si žiadal poisťovňu o preplatenie ?

2. Žiadal si poisťovňu o preplatenie zákroku a až potom si naň šiel ?
Nandrolon
17.01.17,12:40
Postupoval som v súlade so zákonom 580/2004 par.9d a vyhláškou č. 341/2013 Z.z.
Tento výkon NETREBA dopredu schváliť.
Samozrejme musí byť žiadanka od odborného lekára.
ivka70
17.01.17,12:53
Ked si pozries cenniky sukromnych klinik na SK pre samopaltcov (nasla som 3 cenniky), nikde nie je cena za MRI 1 klbu vyssia ako 100 eur, skor menej.
A tazko im poistovna preplati viac ako daj uzaplatit samoplatcovi.
Nandrolon
17.01.17,12:57
A aké kliniky? Nie náhodou také, ktoré majú zmluvu aj s poisťovňami /takže poisťovne im cálujú/ a aj dopláca pacient, ako napr. Žilpo Žilina ???
A ešte jedna vec. Neverím, že v roku 2015, kedy mi bolo preplatených 131 eur, teda podľa kurzu ECB 100% ceny, že mi to niekto dal "naviac". Aj v roku 2015 aj v roku 2016 platil rovnaký zákon v rovnakom znení, akurát od 1.1.2017 sa dopĺňal...
Nandrolon
23.02.17,06:17
Keďže nejde do pôvodnej otázky dať výsledok, tak to hodím sem.
Včera mi prišla odpoveď na moju "reklamáciu" s presným obodovaním a ocenením aj z preplatenia 2015 aj 2016.
Rovnaká diagnóza, rovnaký počet bodov. V roku 2015 boli priemerné ceny v súlade s uvedeným zákonom vyrátané na 146 eur, v roku 2016 to bolo 88 eur.
Takže ak ma neoklamali, tak áno, potvrdili, že daný výkon v roku 2016 začali preplácať menej oproti roku 2015 o 40%. Presne to som napísal len trochu tvrdšie aj do uvedenej reklamácie...