ferri222
16.01.17,10:58
dorabal som zasuvku v kuchyni a ked som vsetko napojil tak pred zapojenym idem pre istotu zmerat skusackou a v lavo faza v pravo nic a kad dam na kolik mi tiez svieti faza ale napätie 220 mi zmera iba dole ked hociako kombinujem s kolikom nezmeram napätie len tam svieti faza.kde som spravil chybu?vsetko mam dobre napojene farba ku farbe,ine zasuvky v dome zmeram napätie v lavo-v pravo a v lavo -kolik.
misoft
16.01.17,10:04
Tak to máš zle zapojené. Na kolíku - ak máš trojvodičový rozvod - má byť zelenožltý. Vpravo má byť modrý, vľavo čierny, alebo hnedý. Ak máš len dvojvodičové vedenie - vľavo čierny(hnedý), vpravo cez kolík modrý.
ferri222
16.01.17,10:19
mam trojvodicovy rozvod a mam vlavo hnedy a vpravo modry a zelenozlty na kolik.ved to my nejde do hlavy ze mam to dobre napojene a kolik svieti.
misoft
16.01.17,10:27
Tak potom buď je chyba v zásuvke, alebo je niekde kábel/vodič poškodený a preráža fáza na zem.
Ing. Ľubomír Janoška
16.01.17,10:45
Alebo to máš zle zapojené na opačnom konci, v rozvádzači alebo v krabici.
ferri222
16.01.17,11:05
kontroloval som to,je to dobre napojene keby bol chybny kabel musim na novo sekat do steny.viem fungovat aj takto ale ked odpojim zltozeleny kabel ci sa to neodporuca?bolo by to len docasne kym sa my na to niekto nepozrie.
viktorviktor
16.01.17,12:04
môže to byť istič, aj ..........., preto nešpekuluj, zásuvku nepoužívaj a zavolaj elektrikára čo sa vyzná, chceš zapáliť dom?
ferri222
16.01.17,12:44
jasne bezpecnost na prvom mieste.ja len tak ze hore pisali ci mam 3 alebo 2 vodicove vedenie.
Ing. Ľubomír Janoška
16.01.17,13:11
Nechaj to na elektrikára, zemnenie musí byť z celého rozvodu najspoľahlivejšie a najbezpečnejšie.
Zolo
16.01.17,15:34
Chýba mi informácia, či sú zásuvkové obvody chránené iba ističmi, alebo aj prúdovým chráničom. Treba zistiť, či je v poriadku tá zásuvka, z ktorej nová dorábaná je napájaná a či je fáza na kolíku novej zásuvky aj vtedy, keď sú všetky spotrebiče zo všetkých zásuviek v byte odpojené.
Ing. Ľubomír Janoška
16.01.17,15:58
jóóóóój - si mi pripomenul zásuvku, ktorá sa nedala vypnúť žiadnym ističom... pretože omylom bola natiahnutá zo susedného bytu
ferri222
16.01.17,16:35
je to chranene isticom,a nova zasuvka je napojena s krabicky-odkial sa taha kabel k ostatnym zasuvkam a vypinacom.faza na koliku je tam stale kym nevypnem istic v rozvodnej skriny.je mozne ze je chybny kabel aspon tak my to povedal kamarat-elektrikar,len ten kabel je uz v stene a pod obkladom 3roky len nebol doteraz napojeny.takze jedine sekat alebo si pomoct predlzovackou.
canbo
16.01.17,17:03
1. čím je merané ? ak iba skúšačka s dutnaukou ,tak...nič.
2. Ak je napájaný kábel v krabici , po vypnutí ističa kontrolovať spoj zelenožltý a potom rozpojiť krabicu - prívod k zásuvke a zmerať kábel . Skontrolovať čí nesvieti už v krabici aj po odpojení zásuvky.
3. Ak je kábel v poriadku tak znovu zapojiť krabicu .
ferri222
16.01.17,17:24
obycajnou skusackou s dutnavkou.v krabici nesvieti zeleno zlty kabel.kamarat este my dal chrobaka ci neni prevrtany kabel ked montovali linku,ale nemyslim ze datial siel kabel k zasuvke.skusal som hladat aj fotky ked som si fotil ked boli potahane kable ale zatial som nenasiel.
Huby
03.02.18,19:45
Ahojte, mam rovnaky problem.....
dorabal som zasuvku a este v krabicke som skusal premerat kontakty (mam ten klasicky srobovacik s hlavickou, ktory svieti vnutri ked sa jej dotknem) ci je vsetko ok, ale.....
modry nesvieti
hnedy svieti
a zelenozlty svieti tiez, nechapem ako je to mozne.
Skusal som to aj premerat multimetrom, ale nenameral som nic, teda iba na faze voci nule je 230, nikde inde som napatie nenameral. Vsimol som si vsak este ze ked prilozim k faze (hnedemu) tak ta skusacka svieti jasne, avsak ten zelenozlty vodic len tak tleje, ovela slabsie ako ta faza. co to moze byt? kde je chyba?
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.18,09:00
Tipoval by som. že ochranný zelenožltý vodič je "vo vzduchu", teda nepripojený, prerušený. Svietiť môže kvôli indukovanému prúdu. Treba skontrolovať opačný koniec zemniaceho vodiča, či je naozaj uzemnený. Prípadne by pomohlo priviesť zemnenie z najbližšej dobrej zásuvky osobitným vodičom a prepojiť ochranné "kolíky".
Huby
04.02.18,09:49
Dakujem za radu, skusim to skontrolovat, ale teda prud tam nie je, ze?
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.18,11:00
To musíš vedieť Ty :)
Skúšobne natiahni testovací kábel od niečoho, čo je určite dore uzemnené a spoj ho s ochranným kolíkom na rozrobenej zásuvke. Prinajhoršom zhodíš istič.
Huby
05.02.18,12:04
Uz som to vyriesil, zle bol pripevneny druhy koniec zemniaceho vodica, vsetko je uz v poriadku, este raz dakujem za pomoc
Ing. Ľubomír Janoška
05.02.18,13:48
:)
allgreen
05.02.18,15:38
Teraz si mi ozrejmil zahadu preco niekedy svieti vodic v ktorom nieje faza ta svieti silnejsie