Puppan
16.01.17,16:11
Dobrý deň,
Chystám sa doma natiahnuť LAN kabeláž a pôjde cca 30 m po vonku popri dome a v jednom mieste popri zvode hromozvodu ( roh domu ) a preto by som radšej zvolil FTP kabeláž. Na LAN bude pripojených 8 zariadení čiže bude potrebných 8 portov. Zatiaľ som zapájal iba UTP kabeláž a názorov ako uzemniť FTP som našiel viacej preto by som sa rád poradil.

1. Pokiaľ je všetko pripojené na jednu svorkovnicu tak je jedno či uzemním káble na dvoch miestach alebo jednom ( nehrozí rozdiel potenciálov ). Plánujem uzemnenie na jednom mieste.

2. Stretol som sa z dvoma názormi ako ukončiť FTP kabeláž pred PC, a to po zapojení tieneného káblu do tienenej zásuvky na stenu tak odtiaľ namiesto FTP káblu pripojiť do PC UTP kábel, čím by sa mal ochrániť PC prípadne pred PC dať SWITCH a skôr sa odpáli ten ako karta pripadne PC ale to mi príde ako blbosť dávať tam pre osem portov za zásuvku ešte switch. No a druhá varianta je samozrejme pokračovať FTP káblom do PC, čo by v prípade pokiaľ by oba konce neboli pripevnené na rovnaké uzemnenie tak by mohol vzniknúť rozdiel potenciálov, ktorý by sa vyrovnával cez tienenie na kábli a to by spôsobovalo poruchy, pokiaľ sa mýlim tak ma prosím opravte. V konečnom dôsledku ktorá varianta je bezpečnejšia ?


3. Nemám možnosť vyviesť káble pri rozvodnú skriňu a od tade sa napojiť na hlavné uzemnenie. Je možné sa napojiť na uzemnenie, ktoré je v elektrickej zásuvke ?


4. Pokiaľ mi ide z routeru kábel do switchu a odtiaľ spomínaných 8 FTP káblov tak ako je potrebné uzemniť FTP kabeláž ? Je možne kúpiť switch ktorý bude uzemnený napojením v elektrickej zásuvke, čo by slúžila ako aj prepäťová ochrana? . Alebo je potrebné kúpiť samostatné zariadenie ako napríklad :
http://www.wellnet.sk/lan/prepa/surge-protector-multi-net-protector-axon.html ALEBO http://www.dipol.sk/protiprepatova_ochrana_pre_pocitacovu_siet_axon_po e_multi_netprotector_4xwe_J2837.htm

Ďakujem za každú radu.
Ing. Ľubomír Janoška
16.01.17,15:47
1/ Ak máš menej prípojných miest než portov na switchi, nepotrebuješ ďalší switch.
2/ Zemnenie je najlepšie si zobrať z evipotenciálnej svorky, ak ju nemáš, môžeš si ho zobrať z pospájanej zeme alebo z rozvodu (predtým ale pretestovať, či nejaký blbec neprehodil vodiče).
3/ Zo zásuvky do PC tých pár metrov nepotrebuješ tieniť. Takisto sa nič nestane, ak použiješ netienené zásuvky (kat5).
PS - obrázok pre ilustráciu - zemnenie na patch paneli
Puppan
16.01.17,16:53
Ďakujem za rýchlu odpoveď aj s ilustráciou. :) Takže ak tomu chápem, stačí mi kúpiť patch panel a odtiaľ to zviesť do zásuvky ( keďže svorka je ďaleko ) ale predtým pre istotu premerať.
Ing. Ľubomír Janoška
16.01.17,16:59
Toto ber iba ako ilustráciu, ja som použil patch panely v rodinnom dome, kde som minul 300 m káblu. Ak máš switch s tienenými zásuvkami, tak ti stačí uzemniť jeden kábel - prívod od routra do switchu. Ak nie, tak musíš "nejako" premostiť zemnenia. Ak nepotrebuješ oatch panel, stačí ti na spoločnom mieste "oholiť" všetky káble krimpovačkami a stiahnuť dokopy medenou páskou, alebo ich prišrobouvať spolu s medenou páskou ku kúsku kuprextitu alebo aspoň plechu.
canbo
16.01.17,17:37
".....pôjde cca 30 m po vonku popri dome a v jednom mieste popri zvode hromozvodu ( roh domu ) ...."
Tu je najväčšie riziko zavlečenia bleskových prúdov do domu a poškodenia pripojených zariadení a zrušenie ochrany preb bleskom... Križovanie a súbeh a prizemnenie takto vedených "káblov" s bleskozvodom je riešené v STN o bleskozvodoch