Lau_ra
18.01.17,10:46
Viete mi poradiť? Matka má 80 rokov, je po výmene bedrového kĺbu, 2x po operácii chrbtice, je ZŤP, vlastní preukaz z červeným pásom. Jej obvodný lekár jej odmieta podpísať žiadanku na sanitku na prevoz do zdravotníckeho zariadenia. Vzhľadom na jej vek, zdravotné problémy a obmedzenú pohybovú schopnosť je pre ňu prevoz sanitkou nevyhnutný. Je postup lekára správny, ako ďalej postupovať? Ďakujem
ivka70
18.01.17,09:56
aky dovod udava lekar? ved prevoz do zdravotnickeho zariadenia si aj tak hradi pacient sam
veronikasad
18.01.17,10:31
U nás sa na vyšetrenie takíto pacienti vozia aj sociálnym taxíkom. Či ho platí mesto alebo UPSVaR formou nejakej kompenzácie, neviem...
Katy a R
18.01.17,10:57
platia si ho sami - len je možno zvýhodnený cenník
veronikasad
18.01.17,11:01
Dôchodcovia sa vozia aj obyčajnými taxíkmi na nákupy, zrejme majú vybavené nejaké kompenzácie na dopravu z UP...
Katy a R
18.01.17,11:02
to sú tí, čo majú priznaný príspevok na prepravu MV
Katy a R
18.01.17,11:13
neviem prečo lekár nechce predpísať sanitku - veď určite povedal prečo? - či nezdôvodnil vôbec? .. má od mamky všetku zdr. dokumentáciu?
.....
toto je zo stránky Dôvery :
Platenie za dopravu
Za 1 kilometer prepravy sanitkou platíte 0,07 €.
Za prepravu sanitkou neplatí poistenec:

zaradený do chronického dialyzačného alebo transplantačného programu,
ktorému sa poskytuje onkologická alebo kardiochirurgická liečba,
s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom,
ktorého prepravujú z jednej nemocnice do druhej na základe rozhodnutia nemocnice.
Lau_ra
18.01.17,11:35
Nepovedal prečo, povedal, že on sanitku pacientom nepodpisuje a nepodpíše ju ani jej. A zdr. dokumentáciu - pravdaže, dokumentáciu má.
Lau_ra
18.01.17,11:38
dôvod neuviedol, jednoducho, on pacientom sanitku nepodpisuje.
ivka70
18.01.17,12:32
a nemylite si to, nechcete vy od neho sanitku na bezplatny prevoz? on ma objednat Dopravnu zdravotnu sluzbu. A myslim si, ze ju mozete objednat aj napriamo, bez obvodneho lekara ....
ivka70
18.01.17,12:38
a nemylite si to, nechcete vy od neho sanitku na bezplatny prevoz? on ma objednat Dopravnu zdravotnu sluzbu. A myslim si, ze ju mozete objednat aj napriamo, bez obvodneho lekara ....
Lau_ra
18.01.17,12:58
no neviem, či bezplatný prevoz. O peniazoch nikdy nebola reč a ani on o iných možnostiach nehovoril. Matka, kým bola u iného obvodného lekára, prepravu sanitkou vždy mala bez problémov. Problém nastal až teraz, ako menila obvodného. Informovala sa aj vo VšZP, v Soc. poisťovni hovorila s revíznym lekárom. Nerozumejú jeho konaniu. Aj pracovníčka VšZP aj revízny lekár, všetci tvrdia, že na sanitku nárok má, je to čiste na posúdení lekára a v tomto prípade tvrdia, že lekár nekoná správne, ale on si postavil hlavu, jednoducho nie a tým skončil. Ale to nie je len v prípade mojej matky. On žiadnemu pacientovi sanitku nedá! A môžem sa spýtať, Dopravná zdravotná služba sa objednáva kde, je to to isté pracovisko, odkiaľ posielajú sanitku aj na žiadanku od lekára? Nestretla som sa s tým ešte. Ivka, môžete byť konkrétnejšia? Ak by to bolo tak, tak myslím, že je po probléme.
mareko
18.01.17,15:32
Sanitka sa dá objednať priamo z domu či osobnou návštevou v dispečingu. Každé mesto to má zrejme trocha odlišné. Dopravu si pacient platí sám, ak má ŤZP s pásom, tak má isto najvýhodnejšiu sadzbu.
napr. tu:
http://www.sanitka.net/
http://www.zdraviemartin.sk/?art=dzs-svk.php
http://www.emotrans.sk/dopravna-zdravotna-sluzba/cennik/
mareko
18.01.17,15:41
Pridala som niekoľko linkov na objednanie sanitky (nižšie v príspevku)
katedrála
18.01.17,19:09
tak ja chodím tiež s mamou sanitkou,ale vôbec nejde o to či má niekto zťp také či onaké oni aj tak na to neprihliadajú,jednoducho sa platí od kilometra 0,07€ a ja ako doprovod takisto,ale nám to vychádza po 1eure takže to nie je nič hrozné,čo je ale hrozné je čakanie na sanitku keď už potrebujeme zaviesť domov,už sme čakali aj 3-4hodiny.
Lau_ra
18.01.17,21:09
Všetkým vám ďakujem veľmi pekne za čas, ktorý ste mi venovali a za cenné rady. Moc ste mi pomohli. Určite využijeme tú možnosť, že si mama zaplatí za km/0,07€. Keby bola vedela o tejto možnosti, určite by ju bola využila a nebola by sa naťahovala s Pánom lekárom. Veď to je úplne zanedbateľná čiastka. Ešte raz ďakujem, a prajem príjemný večer
katedrála
19.01.17,05:47
ale takto sa platí keď ti lekár vypíše lístok na sanitku.Cez nejakých súkromných dopravcov je to samozrejme iné tí majú iné sadzby od kilometra.
martuli
23.01.17,06:55
Laura pozor, ak to bude bez žiadanky od lekára cena za km na vlastnú žiadosť je vyššia, u nás napr. 50 centov a to cesta tam aj späť bez ohľadu nato či má, alebo nemá ZŤP.