kalkulka
07.07.06,11:40
Manžel má narodky a budeme grilovať pekne vonku. Poraďte nejaký svieži zeleninový šalát ku grilovačke, živánskej atď.
DanielaT
07.07.06,09:52
Šalát z lúskovej fazule

¾ kg lúskovej fazule (zavarenej 7dcl pohár)
1 ks malá majolka
4 - 5 ks uvarené vajíčka
3 – 4 ks rajčiny
25 dkg diétnej salámy


Lúsky nakrájať na malé kúsky a uvariť v slanej vode. Keď vychladnú, pridať na kúsky nakrájané rajčiny, vajíčka a salámu. Všetko spolu zmiešať a pridať majolku. Dochutiť vegetou.
beatap
07.07.06,10:09
Do misy nakrájať pekinskú kapustu, paradajky, papriku, zelenu cibuľku, môže byť aj uhorka, pridať sterilizovanú kukuricu , prípadne čerstvý hrášok, reďkovku(vlastne zelenina môže byť podľa chuti, sezony, obdobia, fantázii sa medze nekladú) trošku posoliť, pokvapkať vínnym octom (nie veľa), olivovým olejom,tak 1,5 malej lyžičky cukru, premiešať, nechať postáť.... dochutiť ešte bazalkou, prípadne inými bylinkami


Ja ho zvyknem robiť aj na večeru do velikánskej misy a vtedy, aby bol sýtejší pridávam na kocky nakrájané rôzne druhy tvrdého syra, prípadne tuniak alebo trochu cestovín. Je to fakt len o fantázii, nemusíš sa báť pomiešať čokoľvek a hlavne ak máte radi zeleninu.
ALDA
07.07.06,10:23
Paradajky, paprika, cibuľka, uhorka, syr, zalejem:voda, soľ, cukor, ocot, šalátové koreniny.

Ku gril. mäsku podávam: na ohňovzdornú tácku: trošku olejea, slaninku na spodok, pokrájané zemiačky, cibuľu, poliať troškou oleja, na zemiaky korenie-americké zemiaky, alebo grilovacie korenie.

Dobrú chuť:):):)
Marta V
07.07.06,11:04
Nadrobno pokrájať čínsku kapustu, pridať malú cibuľku, najlepšia je červená, 1 pokrájanú zelenú papriku. Všetko zaliať bielym jogurtom a ochutiť korením zaziky. Môžu sa pridať aj pokrájané krabie tyčinky.
Zita5
07.07.06,11:10
Nakrájať : čínsku kapustu , zavárané šampiňony , paradajka,paprika,cibuľka, zaváraná kukurica,zaváraný hrášok ......osoliť , okoreniť, pokvapkať worč.omáčkou a oliv.olejom .
mysimis
07.07.06,11:16
Ku grilovaným jedlám veľmi dobre chutí postrúhaná uhorka, ktorú treba dobre posoliť, nechať odstáť, potom vyžmýkať a zaliať bielym jogurtom /najlepší je holandský/ do ktorého dávam biele korenie, zaziky korenie a lisovaný cesnak.
ayya
07.07.06,11:49
šopák, šopáááák !!! :D :D

teda: podľa mňa je naj-naj-najlepší šopský šalát: uhorky, rajčiny, paprika nakrajané na kocky (1,5 -2cm) a niekto pridáva aj trošku cibule na mesiačiky ... pokvapkať troškou oleja a zamiešať - tým sa zabezpečí, že zelenina neobschne ani keď chvíľku stojí
Na tanieriky, alebo do misiek sa naloží zelenina a vždy tesne pred podávaním sa posype (zasneží) postrúhaným (bielym, čerstvým) slaným ovčím syrom

-----------
lahoda! ... vyzerá to krásne a čerstvo aj keď je prípadne zelenina nakrájaná dve tri hodinky dopredu - čo je pri grilovaní výhoda
a chutí to ešte lepšie, ako to vyzerá

;)
ayya
07.07.06,12:08
..... postrúhaná uhorka, ktorú treba dobre posoliť, nechať odstáť, potom vyžmýkať ....

doma sme volakedy tiez zmykali uhorky, tak ma to naucila moja mamina.... ale potom neskor som sa niekde docitala, ze tym sa odstrani vela vyzivnych a hodnotnych latok a tiez vitaminy z uhorky ...a to je velka skoda

a cim je viac vyzmykana, tym je tazsie stravitelna ... salat z nevyzmykanej uhorky je sice vodnatejsi, to je fakt... ale vraj je ovela hodnotnejsi z hladiska zdravej vyzivy a podstatne lahsie stravitelny ...
preto potom kludne pridavam smotanu, aj ked je hustejsia samozrejme ... ;)
Fragaria
07.07.06,20:12
Nakrájať: čínsku kapustu,ľadový šalát, uhorky šalátovky,paradajky, papriku,
pór alebo cibuľku ,všetko dáme do misy a pokvapkáme worčestrom , sojovou omáčkou , ochutíme bielym mletým korením a rozmrvíme syr FETAKY . Potom spolu všetko zmiešať. Ochutnáme a solíme až po zmiešaní lebo syr je slaný.Pomer zeleniny si dávame podľa svojho gusta. Môžeme experimentovať aj s pridaním rôznych byliniek./pažítka, petržlen. vňaťka a pod./
Fragaria
08.07.06,06:41
dobrý je aj tento šalátik.
Nastrúhaná mrkvička, pridáme 1 ananásový kompót aj so šťavou, ochutiť medom, citónovou šťavou a pridám aj trošičku vanilkového cukru.
Mrkva je vraj afrodiziak- to tým chlapom len prospeje /xi xi xi/.
kalkulka
10.07.06,05:51
Ďakujem všetkým za chutné recepty. Robila som dva šaláty. Ten uhorkový s korením, to bola pre všetkých chutná super novota.
DanielaSL
10.07.06,18:27
Ku grilovaným jedlám veľmi dobre chutí postrúhaná uhorka, ktorú treba dobre posoliť, nechať odstáť, potom vyžmýkať a zaliať bielym jogurtom /najlepší je holandský/ do ktorého dávam biele korenie, zaziky korenie a lisovaný cesnak.

Ja to robím podobne..len ten cesnak a zaziky rozmiešam najprv s lyžičkou olivového oleja a potom k tomu pridám vyžmýkané uhorky a na rozdiel od teba kyslú smotanu. Nakoniec ešte posekaný kôpor. Vrch sa jemne posype červenou mletou paprikou.
Môj muž to predtým nepoznal a ako som mu to urobila prvý raz, tak odvtedy uhorkový len na tento spôsob chce.
ldi
10.07.06,18:51
paprika červená , zelená a žltá
uhorka šalátová
250g schery paradajky
kukurica sterilizovaná
balkánsky syr
olivový olej a ocot balsamico

Všetko nakrájame na malé kostky , primiešame kukuricu ,pár kvapiek ol.oleja
a pár lyžíc octu balsamico.Vychladíme a dobrú chuť.
Marína
10.07.06,19:00
Ja to robím podobne..len ten cesnak a zaziky rozmiešam najprv s lyžičkou olivového oleja a potom k tomu pridám vyžmýkané uhorky a na rozdiel od teba kyslú smotanu. Nakoniec ešte posekaný kôpor. Vrch sa jemne posype červenou mletou paprikou.
Môj muž to predtým nepoznal a ako som mu to urobila prvý raz, tak odvtedy uhorkový len na tento spôsob chce.
Danka a výborný je keď k nemu ešte pridáš nasekaný kôpor.
DanielaSL
10.07.06,19:01
Maltský šalát.


1 veľká mrkva , surová hlávková kapusta menšia, majonéza , soľ

Mrkvu najemno postrúhame. Kapustu nakrájame na tenko. Pripravíme si majonézu - nie hotovú z obchodu. Zmiešame ju s mrkvou a kapustou, jemne posolíme a dáme dobre vychladiť. Šalát je výborný , chutí po lieskových orechoch. Recept si priniesol český herec Václav Postránecký z Malty a zverejnil v časopise Vlasta pred mnohými rokmi. U nás je to veľmi často robená pochúťka , keď máme oslavu a robíme obložené misy.
dari1
11.07.06,11:07
ja robievam na jeden na dva sposoby - každému chutí inak
Klasický:
rajčiny, cibuľa (nakrájaná na pásiky -1/4 a menšie a pokrájať), rajčiny tiež, niekedy pridám na kocky uhorku, papriku,
trochu pr.cukru, ocot, kvapku oleja, voda,
jogurtový - ten zbožňuje syn aj ja-
suroviny rovnaké, uhorka väčšinou ano, trochu soli, provens.korenie, kvapku oleja,zalejem bielym jogurtom, ochladiť.
Marína
11.07.06,13:21
To sú šaláty, ktoré u nás "frčia".

Šalát z krabích tyčiniek
1 balíček krabích tyčiniek(250 g), cca 6 na tvrdo uvarených vajec, citrónová alebo limetková šťava, soľ, kôpor, tatárska omáčka
Do vriacej osolenej vody vhodíme na cca 1 minútu krabie tyčinky. Majú sa trošku rozpadávať na pásiky. Ihneď precedíme cez sito a prepláchneme studenou vodou. Pokrájame na cca 2 cm pásiky. Pridáme na väčšie kúsky pokrájané vajcia. Pokvapkáme pár kvapkami citróna. Ak je potrebné, dosolíme. Pridáme posekaný kôpor a tatárskej omáčky iba také množstvo, aby sa ingrediencie spojili. Necháme vychladiť v chladničke. Podávame s chlebom.

Cestovinový šalát s tuniakom
Uvarené a vychladené cestoviny z tvrdej pšenice-talianske(vŕtuľky, tenšie rúrky,...), pridáme tuniaka v oleji z konzervy(kúsky a nie drť), posekanú naloženú kápiu, 1 menšiu posekanú kyslú uhorku, na väčších dierkach nastrúhaný tvrdý syr, dochutíme bylinkami(bazalka, zelený petržlen) a spojíme tatárskou omáčkou. Tej dávame len také množstvo, aby sa ingrediencie spojili.

Zeleninový s kuracími prsiami
Osolené kuracie prsia jemne naklepeme a opečieme na troche olivového oleja do ružova. Necháme vychladiť. Mrazený hrášok a kukuricu chvíľku povaríme v slanej vode a precedené ihneď opláchneme studenou vodou. Necháme odtiecť. K hrášku, kukurici, kuracím prsiam pridáme na drobno pokrájanú nakladanú kápiu, kyslú uhorku, tvrdý syr pokrájaný na drobné kocky, podľa potreby dosolíme a okoreníme. Zalejeme nálevom.
Nálev: V cca 3 PL olivového oleja vymiešame metličkou cca 1 PL horčice a trochu citrónovej alebo limetkovej šťavy. Má to vyzerať cca ako majonéza. Osolíme, okoreníme.
tiny77
11.07.06,14:28
uz tri dni sa na veceru krmim salatom. 2 rajciny, 1 uhorka, pokvapkane olivovym olejom, ochutene korenim ZAZIKY, 3 PL kyslej smotany (biely jogurt), je to mnam.

a nemusi ani ta grilovacka byt ;)
ale mozeeee
bru chut.
otázka
12.07.06,09:49
Cviklový šalát:

4 uvarené vajcia /nakrájať/, 4 uvarené cvikle /nastrúhať/, 4 surové mrkvy /nastrúhať/, 4 sterilizované uhorky a cibuľa /nakrájať/, 1 tatárska omáčka, 1 biely jogurt, 1 PL horčice, soľ, vegeta, korenie. Dobrú chuť, je to super.
Hanka
17.07.06,08:24
Zeleninový šalát s kuracím mäskom:
Kuracie prsia nakrájať na kocky, posypať korením Gyros a pokvapkať olejom, dobre premiešať a nechať odležať pár hodín. Čím dlhšie tým lepšie.
Pred podávaním natrhať ľadový šálát, nakrájať paradajky, papriku, pór, cibuľku aj s cíbikmi, ukorku nakrájať na tenké mesiačiky(nie strúhať), posoliť, pocukriť, poliať troškou octu- dobre premiešať a pridať opečené mäsko spolu s výpekom. Mäsko opekať na tefl.pánvi s troškou oleja.
Servírovať s bagetkou, chlebíkom, ale dá sa to konzumovať iba samé. Pre maškrtníkov : Môžete si to poliať jogurtovým dresingom. ;)
Daniela
17.07.06,08:40
Dajte si šopský šalát: 1 porcia- pol šalátovej uhory nakrajanej na kocky, dve pekne tučné paradajky tiež na kocky nakrájať, kto chce tak dva kolieska červej cibule a nadrobiť slaný balkánksy syr na vrch, poliať lyžicou olivového oleja a ozdobiť špičku jednou čiernou olivou. Nesolíme, nepepríme. Budete ho jesť každý deň. Je sýty a nepotrbujete k tomu ani pečivo.
matafe
21.07.06,12:19
Ja v poslednej dobe robievam jednoduchý šalátik z čínskej kapusty. Nakrájam jednu čínsku kapustu, jednu cibuľu, posolím a zalejem nálevom a premiešam. Nálev obsahuje šťavu z jedného citróna, cukor (malá lyžička) a asi 1/4 dcl vody. Je to rýchle, ľahké a dobre chrumkavé a hodí sa skoro ku všetkému.
korduľa
21.07.06,12:37
cinska kapusta, feta syr, cotaage - pikantny, paprika cervena , zelena - oliv. olej, bylinkova sol, jednoduche a dobre