zazriva
23.01.17,18:20
V roku 2016 som bol v pracovnom pomere do 30.9, dokedy som poberal aj daňový bonus na dieťa. Od 1.10.2016 som evidovaný nezamestnaný. Keď požiadam bývalého zamestnávateľa o vykonanie RZD, doplatí mi aj daňový bonus za mesiace 10-12/2016?
Manželka do 4.2.2016 poberala rodičovský príspevok. Od 5.2. do 10.5. poberala invalidný dôchodok. 10.5.2016 zomrela. Jej bývalý zamestnávateľ poslal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO za obdobie 1-5/2016.
Mám na niečo nárok za uvedené obdobie uplatniť si aj na nebohú manželku ?
Ja ešte neviem presne môj príjem, ale približne 9 000 eu., manželka hrubý príjem 1327, zrazené odvody aj daň.

Výška zrazenej dane z potvrdenia je 236,15 eu.
O povinnosti podať DP do 3 mesiacov som nevedel, tento týždeň prišlo potvrdenie o príjme.
veronikasad
23.01.17,17:37
Aký hrubý príjem si mal ty?

Aký úhrn prijmov mala manželka? Malá zrazene preddavky na daň? ( Zistíš z potvrdenia)
veronikasad
23.01.17,18:51
Za manželku podávaš DP typu A, kde uplatníš celoročnú NČZD, vznikne jej preplatok na dani, ktorý DU vyplatí až po ukončení dedičského konania, treba potom priniesť osvedčenie o dedičstve. Nezabudnúť preplatok zahrnúť do dedičstva. S podaním DP meškáš, malo sa podať do 3 kal.mesiacov po smrti daňovníka

Môžeš zamestnávatela požiadať o vykonanie RZD, v ktorom si uplatníš doplatenie daňového bonusu za 10-12/2016 (podmienky príjmu splňaš) a uplatnenie pomernej časti NČZD na manželku. K žiadosti treba doložiť potvrdenie UPSVaR o poberaní rod.príspevku (nemusí byť uvedená suma).
Pre svoju potrebu si vyžiadaj zo SP doklad o sume vyplateného inv.dôchodku.
Do vlastného príjmu manželky sa zahrňa suma invalidného dôchodku a manželkina hrubá mzda, znížená o odvody. Táto suma sa vpisuje do žiadosti, ak si s tým nebudeš vedieť rady, mzdárka zamestnávateľa ti určite poradí. (treba si urobiť aj kopiu manželkinho potvrdenia o príjme)

Ak ti má kto pomôcť s daňovým priznaním, volila by som aj v tvojom prípade podanie DP typu A, namiesto RZD, doplatenie DB a preplatok dane ti vrátia priamo na účet (síce trochu neskôr ako zamestnávatel - okolo 10.mája)
Katy a R
23.01.17,19:32
Ja by som ešte k tomu, čo Veronika napísala - že ak mala príjem zo zamestnania, čo si napísal (1300) a ešte aj ID .. tak ti asi nevýjde žiadna NČZD na manželku (samozrejme, chcelo by to presné čísla) - len že ak je to tak, zbytočné je uplatňovať v svojom DP (resp RZD)
Čo najskôr sprav DP za manželku pozri tu, myslím, že zvládneš https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eFormVzor/DP/form.364.html
Doplnenie:
takže ak manželka mala preddavkovú daň 236 eur - tak sa určite oplatí spraviť DP (ak by aj pokuta za neskoré podanie bola) - toto sprav hneď, potvrdenie máš.
no a ešte doplň výšku ID (celú sumu, čo dostala) - že či vôbec by ti niečo vyšlo na uplatnenie v tvojom DP ?
veronikasad
23.01.17,19:52
Závisí od výšky ID, poberala ho len 3 mesiace
Katy a R
24.01.17,07:47
chcelo by to presné cifry ... ale terazky pozerám, že by bolo dobre vedieť výšku tej dane - lebo ak dá DU pokutu- či sa vôbec oplatí? (pri neskorom podaní dávajú 30 eur minimálne - neviem, či toto by mohla byť výnimka) Vlastne povinnosť podať DP pri takomto príjme nie je .
veronikasad
24.01.17,08:15
Dopln výšku zrazenej dane u manželky.
Katy a R
24.01.17,14:35
doplnila som ... a keby si dal presné čísla z potvrdenia - už máš aj DP spravené :)